, niedziela 3 lipca 2022
Wystawa pełna wspomnień
Wystawę w Galerii Szara można oglądać do 30 sierpnia codziennie w godz. 13.00-18.00. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Wystawa pełna wspomnień

DG
Od kilku dni w Galerii Szara w Cieszynie można oglądać wystawę zdjęć Łukasza Jaworskiego. Pochodzący z Cieszyna etnolog i fotograf zginął tragicznie w kwietniu tego roku w czasie wyprawy do Afryki.
Ekspozycja zatytułowana "Kaszmir" przedstawia ponad 30 czarno-białych fotografii, wykonanych przez Łukasza w 2009 roku, podczas podróży do targanego konfliktami etnicznymi regionu Indii. - Wystawa mówi o pograniczu, ludziach, którzy zostali ściśnięci poprzez politykę i uwarunkowania społeczne - mówi kurator wystawy Tom Swoboda.

Łukasz był podróżnikiem z pasji. W ciągu kilku ostatnich lat zjechał tysiące kilometrów po krajach Europy i Azji, łącząc talent ze zmysłem dokumentalisty. Interesował się konfliktami narodowościowymi i religijnymi, których przejawy utrwalał na zdjęciach. - Dużo rozmawialiśmy z Łukaszem o tej wystawie, w jaki sposób ma ona wyglądać, jakie zdjęcia wyeksponować. Wspólnie wybieraliśmy fotografie. To miała być jego pierwsza wystawa w Cieszynie, co było dla niego bardzo ważne. Łukasz dokładnie planował swoje wyjazdy, robił zdjęcia jako bezpośredni uczestnik wydarzeń, dlatego jego sesje zdjęciowe są tak emocjonalne - tłumaczy Tom Swoboda.

W tym roku Łukasz zdecydował się na podróż do etiopskiej Lalibeli, świętego miejsca Kościoła koptyjskiego, centrum ruchu pielgrzymkowego Afryki. Fotografując wykute w skałach świątynie 4 kwietnia br. w Noc Zmartwychwstania spadł ze skalnego nasypu i zmarł, zanim udzielono mu specjalistycznej pomocy medycznej. Miał 29 lat.

PISALIŚMY: Nigdy nie rozstawał się z aparatem

Wystawę w Galerii Szara można oglądać do 30 sierpnia codziennie w godz. 13.00-18.00. W kwietniu przyszłego roku w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie planowana jest wystawa poświęcona osobie Łukasza Jaworskiego.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama