, sobota 25 maja 2024
W Ustroniu powstał jeden z największych murali w Polsce
Mural pokrywa siedem ścian. Na największej znajdziemy kopię wnętrz biblioteki w Dublinie. fot. Paweł Sztefek/nasz-ustron.pl Dodaj do Facebook

W Ustroniu powstał jeden z największych murali w Polsce

MARCIN CZYŻEWSKI/GAZETA.PL
W Ustroniu powstał jeden z największych murali w Polsce

Stworzenie muralu było częścią rewitalizacji gmachu biblioteki. fot. Paweł Sztefek/nasz-ustron.pl

Wysokie na kilka metrów regały zastawione tysiącami książek - takie obrazki widuje się zwykle w bibliotekach. Ale w Ustroniu można je zobaczyć także na zewnątrz, na jednym z największych murali w Polsce.

Mural, czyli wielkie malowidło na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu, ma 500 m kw. powierzchni. Przez kilka tygodni pracowało nad nim sześcioro artystów z całej Polski. Mieszkańcy i odwiedzający Ustroń turyści mogą teraz podziwiać ich dzieło w pełnej krasie.

Stworzenie muralu było częścią rewitalizacji gmachu biblioteki, który składa się z zabytkowego budynku tzw. starej szkoły i pawilonu dostawionego znacznie później na jego tyłach. - Obydwa obiekty nie pasowały do siebie, a poza tym dostawiony budynek był w katastrofalnym stanie - wyjaśnia Michał Kozłowski, naczelnik Wydziału Mieszkaniowego Urzędu Miasta w Ustroniu. Dlatego urzędnicy zdecydowali, że elewacje budynków zostaną pokryte muralem, dzięki któremu będą do siebie nawiązywać, a samo dzieło stanie się miejską atrakcją - biblioteka znajduje się bowiem w centrum Ustronia.

PISALIŚMY: Ustroń: Biblioteka odzyska blask (wywiad)

Mural pokrywa siedem ścian. Na największej znajdziemy kopię wnętrz biblioteki w Dublinie, z jej łukowatym sklepieniem i wysokimi na kilka metrów regałami zapełnionymi książkami. Obrazy na ścianach dostawionego budynku nawiązują do wnętrz biblioteki w Edynburgu, ale nie brak detali nawiązujących do lokalnych realiów, jak np. wkomponowanego w iluzyjne wnętrze biblioteki portretu Jana Wantuły, miejscowego bibliofila i patrona placówki. Na pozostałych ścianach artyści odtworzyli przedwojenne fotografie charakterystycznych dla Ustronia miejsc - ratusza, zakładu przyrodolecznicznego, szałasu pod Czantorią.

Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

te ciekawe, trafione malowidła wokół i w pizzerii na Łyska zrobił Włodek Janota - dobra, estetyczna robota robota!

Do mieszkańca Ustronia- ja jestem ZADOWOLONA i zachwycona efektem prac artystów, a co do dziur w drogach...? Jakoś widzę ich coraz mniej, a jeżdżę nimi często, bo nie mieszkam w centru. Otwórz oczy i przestań biadolić!

w tym kraju - historia za to ma dla nich miejsce w Czarnym Panteonie Hańby Narodowej - za wawelskim sarkofagiemw lewo, korytarzem w dół, w dół, w dół, pierwsze drzwi po prawej z napisem "Satanas".

Uważam,że masz całkowitą rację, a komentujący o sprzątaniu śmieci i owieczkach .............oj daleko im do kultury a co za tym idzie do murali....!!!!!!!

idź do swojej kulturalnej partnerki owieczki i z nią dyskutuj o muralach

Nie ośmieszaj się! Ustroń rozwija się chyba najbardziej ze wszystkich miast powiatu. Jak masz śmieci koło domu to je posprzątaj a nie czekaj, że ktoś zrobi to za ciebie!!
również mieszkanka Ustronia

Jak według Ciebie malowidła takiej sobie klasy na ścianie ścianie to kultura to gratuluje !!!!!! wiedza wielka !!

no czlowieku masz racje poco komu kultura , to zbedna w zyciu rzecz .... !!!!!!! ha ha ha.......

Ładne, ale na co to komu ? mieszkańcy łażą i jeżdżą po dziurawych ulicach, mają problemy z nie uregulowanymi potokami ,żyją w zaśmieconych częściach Ustroniu,które niestety nie łapią się w obręb preferowanego rynku.Poza elitą kręcącą się ciągle wokół urzędu mało kto z mieszkańców jest zadowolony .....są ważniejsze wydatki dnia codziennego.

ciekawe kto zdecydował żeby wstawić białe okna i parapety ! a główne wejście i okno nad nim brąz

W Cieszynie są jeszcze murale autorstwa ZBIOKa i Ronieego Deelena .. Ale ten w Ustroniu to rzeczywiście genialny.

koło pizzerii...

mamy ładny "telewizor" koło gmachu sądu...

W Cieszynie mamy tylko szkaradne zgniłozielone litery EE paluchowego festiwwalu...

może z tym orłem jakoś podobnie?

Podpis pod zdjęciem w galerii "GC": "Podczas spaceru po centrum Cieszyna, na jednym z najbardziej okazałych budynków, dumnie wisi orzeł biały bez korony". Pytanie do redaktorów "GC": to jak to w końcu jest, ten orzeł bez korony wisi, czy spaceruje? I pytanie pomocnicze: czy redaktorzy "GC" ukończyli tylko szkołę podstawową, czy jednak gimnazjum?

w Cieszynie jedyne na co było stać "elytę yntelektualnom" to zrobienie szumu wokół tandetnego PRLowskiego napisu Polmozbyt na jednej z ruiniastych ścian

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama