, piątek 23 luty 2024
W Serbii jak w Wiśle
W wiosce Ostojićevo, leżącej w gminie Čoka na północy Serbii, nadal żyje sporo wiślan. fot. ARC Dodaj do Facebook

W Serbii jak w Wiśle

TWO
W Serbii jak w Wiśle

Władze obu zaprzyjaźnionych gmin. fot. ARC

Jest ich około 300. Posługują się wiślańską gwarą i noszą nazwiska Cieślar, Pilch, Szalbót czy Bujok. Ale mieszkają w... Serbii.
W wiosce Ostojićevo, leżącej w gminie Čoka na północy Serbii, żyje około 300 osób, których przodkowie pochodzili z Wisły i wyemigrowali przed 100 laty za chlebem. Władze Wisły uznały, że to wystarczający powód, aby miejscowość została jej partnerem.

Burmistrz Wisły Andrzej Molin złożył już wizytę w serbskiej miejscowości, by podpisać umowę o partnerstwie, którą z drugiej strony parafował Predrag Mijić, przewodniczący gminy Čoka. — Byliśmy zaskoczeni znajomością gwary wiślańskiej, którą mieszkańcy porozumiewają się do dziś. Noszą charakterystyczne dla naszej miejscowości nazwiska, Cieślar, Pilch, Szalbót czy Bujok, a patrząc na mieszkańców serbskiej wioski dostrzegliśmy nawet podobieństwo do osób mieszkających w Wiśle — wspomina Molin.

Kontakty kwitną. — Grupa z Ostojićeva odwiedziła nas na zaproszenie parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle-Centrum, z kolei teraz Serbię odwiedzili parafianie z Malinki wraz z chórem – mówi burmistrz Molin. — Nawiązują się też kontakty pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 w Malince a szkołą w Ostojićevie, w której dzieci uczą się języka polskiego.

Jak to się stało, że wiślanie wyemigrowali na Bałkany? W XIX wieku życie w górach do łatwych nie należało, więc górale emigrowali za chlebem na południe Europy (do Serbii jest stąd około 550 km). Pierwsi osadnicy postanowili pozostać w miejscowości Ostojićevo w gminie Čoka w latach 1850-1918. Zajmowali się ważeniem saletry, co w ówczesnym czasie było bardzo opłacalnym zajęciem. W 1930 roku wiślanie wybudowali w Ostojićevie kościół ewangelicki, w którym modlą się do dzisiaj. Obecnie tamten region zamieszkuje około 300 Polaków, których korzenie wywodzą się z Wisły.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To dziwne, z wikipedii wynika, że tam mieszkają Słowacy, a nie Polacy? 0% polskiej identyfikacji ...

a mają tam też jakiegoś Małysza?hehe

No to fajnie się mają, ale już nie na długo. Niebawem nasi dzielni żołnierze przyjadą tam i zaczną ich mordowac. Ja się to mówi, koniec balu panno Alu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama