, poniedziałek 4 marca 2024
W poszukiwaniu świątecznych inspiracji
Podczas warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Lasotę uczestnicy wykonywali świąteczne lampy „wiechy”. fot. Joanna Urbańska Dodaj do Facebook

W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

JUR
W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

— Lubimy innowacyjność, ale przede wszystkim dbamy o tradycję — mówiła Irena Małysz z Brennej. fot. Joanna Urbańska


W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

W warsztatach pieczenia ciasteczek najchętniej brali udział najmłodsi. fot. Joanna Urbańska


W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

Konkurs na najlepsze cieszyńskie ciasteczka wygrała Krystyna Folwarczny. fot. Joanna Urbańska


W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

Warszaty robienia ozdób choinkowych cieszyły się wielkim powodzeniem. fot. Ewa Trzcionka

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie po raz piąty zorganizował w niedzielę dzień otwarty, tym razem pod hasłem „Zaprojektuj Eko Święta”. Były wystawy, warsztaty, konkurs, świąteczna muzyka i wskazówki, jak twórczo i ekologicznie przeżyć święta, ciesząc się przygotowaniami do nich. Okazuje się, że mieszkańcy regionu chętnie zapoznają się ze świątecznymi nowościami, starając się jednocześnie nie naruszać bożonarodzeniowych tradycji.
Zestawienie nowych projektów, ekologii i niezmiennych zwyczajów bożonarodzeniowych sprowokowało pytanie o możliwość współistnienia innowacyjnych świątecznych „trendów” z tradycją. — Poprzez to spotkanie zachęcamy przede wszystkim do zatrzymania się, samodzielnego wykonania ekologicznych ozdób i prezentów oraz do właściwego wykorzystania tego, co po świętach pozostanie. Za każdym razem zapraszamy nowych projektantów, ale też naszych lokalnych rzemieślników. Magia świąt polega na tym, że co roku zanurzamy się w tym, co tradycyjne i niezmienne, szukając jednocześnie nowych inspiracji — podkreślała Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Wyjątkowe warsztaty poprowadziła designerka Agnieszka Lasota. Uczestnicy zajęć wykonali świąteczne wersje lampy jej projektu. Stworzone pod okiem projektantki błyszczące i pachnące „wiechy” rozświetliły wystawę na zamku. — Święta są interpretowane w zależności od czasów i miejsca, w którym się odbywają. Są tradycjonaliści i futuryści. Każdy może się zrealizować. Najważniejsze, by świąteczne przygotowania były przyjemnością. Sztuka designu może temu służyć — mówiła Agnieszka Lasota.

Ci, którzy odwiedzili zamek chętnie przyglądali się zarówno tradycyjnym świątecznym elementom, jak i nowym ekologicznym pomysłom. — Na Śląsku Cieszyńskim nowości są mile widziane i różne świąteczne innowacje zakradają się do domów, a jednocześnie tradycja wciąż jest dla nas najważniejsza i tak już pozostanie — mówiła Irena Małysz z Brennej, która zjawiła się na zamku, aby wziąć udział w warsztatach.

— Poszukujemy nowych trendów, ale staramy się nie odbiegać od tradycji. Innowacyjność polega tu bardziej na wykorzystywaniu nowych, często bardziej ekologicznych materiałów, niż na wprowadzaniu nowych elementów tradycji — podkreślała Daria Leśniak z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która na zamku prezentowała świąteczne ozdoby wykonane przez studentów.

Organizatorzy spotkania sporo uwagi poświęcili świątecznej kuchni, proponując warsztaty pieczenia ciastek i degustacje tradycyjnych szulek. W konkursie na bożonarodzeniowe wypieki wzięło udział 11 kobiet. Podstawowym kryterium oceny była zgodność z tradycją, smak i estetyka. Z wyborem najlepszych wypieków jury miało spory problem. — Tradycja cieszyńskich ciasteczek jest żywa i rozwija się. Wciąż powstają nowe przepisy na regionalne smakołyki świąteczne. Obecnie jest ich już około 100 — mówiła Krystyna Folwarczny, która prowadziła warsztaty pieczenia ciasteczek, a w konkursie kulinarnym zajęła pierwsze miejsce.

Wystawa „Eko święta” trwa do 24 stycznia.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszyńska specjalność - ozdóbki na choinkę, koguciki z gliny, ekologiczne żyrandole ze słomy.

działalność Zamku nie byłaby zła, gdybyśmy nie musieli do niej tyle i aż tyle dopłacać. A, że to za długo trwa, zmieniłbym Dyrektora.

Люди любят традиции... Потому что любить традиции - это тоже традиция.

.. i dopłacanie z pieniędzy podatników - też tradycja:-)

Dlaczego zamek nie może być jednostką samofinansującą się? Czyżby niektórym zatrudnionym tam brakowało kompetencji?

Do Swietlic się dopłaca. Albo zmienić nazwę albo niech zarabia. Świetlica Sztuki i Przedsiebiorczości... jak to się wam podoba? jest uczciwe, rzetelne i konsekwentnie.

a Pani Krysia to jak mogła tak nieetycznie? prowadziła warsztaty i jeszcze zdobyła I miejsce w konkursie. no fajno tam się bawią z 1,3 mln z budżetu. Bravo! Ciąg dalszy nie powinien nastąpić.

Tylko nie mówcie, że walczę z tradycją. Krytycznie się odnoszę do zabawy za publiczną, dużą kasę.

pewnie jesteś chodzącą tradycją. Może i skansenem. A ja życzę wszystkim pracodawcom, którzy z jakiś powodów nie dali swoim pracownikom ani grosza na tradycyjnego karpika, żeby przy kolacji światecznej mieli czkawke .

Рыба посуху не ходит.

Ludzie przestancie sie juz czepiac. Jak sie nic na zamku nie dzieje - zle, jak sie dzieje - jeszcze gorzej...

Językiem KACAPÓW, prostytutek złodziei i żebraków.

Niezły z Ciebie patałach, że miałeś do czynienia tylko ze złodziejami mówiącym po rosyjsku... Idź po poradę.

Inga, dlaczego pieprzysz , że ktoś się czepia -

ludzie tylko piszą , prawdę o Towarzystwie Wzajemnej Adoracji, która w majestacie prawa , bo z podatków - bawi się sama ze sobą , za ciężką kasę . A Ty - Ingo ( nie Ingo ), też się bawisz w tą ciuciubabkę .
A najbardziej boli to ,że Zamek - nie będzie , jednostką samofinansującą się ,dopóki nie będzie w tym kraju - społeczeństwa obywatelskiego .

sam jesteś KACAPEM I do tego z kompleksami.

Ja juz dawno pisałem ze Inga to wręcz ksiazkowy przykład "pozytecznej id..", albo ktoś z TWA.

jelonek-brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Według niektórych zamek powinien się sam finansować. Taki pogląd świadczy tylko o niedomaganiu umysłowym! A może mają się same finansować takie instytucje jak domy kultury , Świetlice , teatry, biblioteki itp. ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama