, sobota 2 marca 2024
W Cieszynie najlepiej czytają dzieciom
Urszula Morcinek, Bożena Kłosiewicz, Agata Dąbek i Anna Ptasińska z oddziału dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

W Cieszynie najlepiej czytają dzieciom

DARIA GUBA
Biblioteka Miejska w Cieszynie zdobyła główną nagrodę w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Konkurs odbył się już po raz ósmy. Cieszyn wygrał z m.in. Katowicami, Łodzią, czy Krakowem.
Placówkę nagrodzono za całokształt działalności oraz głośne czytanie najmłodszym. Zajęć tego typu w bibliotece jest cała masa, składają się na nie zarówno spotkania z dziećmi zdrowymi, jak i specjalnej troski. — W kampanii nie chodzi o wielką literaturę, ale żeby poprzez dzieci wiadomość docierała do rodziców — wyjaśnia kierownik bibliotecznego oddziału dla dzieci, Bożena Kłosiewicz. — Główną ideą kampanii jest wytworzenie w rodzinie więzi poprzez wspólne czytanie. Jest to specyficzny czas, który rodzice mogą w pełni poświęcić się dziecku — dodaje.

Jednym z głównych powodów przyznania nagrody Cieszynowi są cykle zajęć dla dzieci specjalnej troski, ujęte w programie kampanii „Czytanie zbliża”. Biblioteka realizuje spotkania wraz z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Cieszynie oraz Domem Pomocy Społecznej „Feniks” ze Skoczowa.

Program biblioteki jest bardzo bogaty, a zajęcia odbywają się nawet kilka razy dziennie. Oprócz codziennych spotkań dla czytelników prowadzone są cykle tematyczne dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół. „Czytanie na drugie śniadanie” organizowane jest z myślą o dzieciach przedszkolnych. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych skierowany został cykl „Wychowanie przez czytanie”. Ponadto prowadzone są lekcje o charakterze ekologicznym i regionalnym. Natomiast celem akcji „Cieszyniacy czytają dzieciom” jest budowanie więzi z miastem i jego mieszkańcami - dzieci mogą poznać nie tylko książki, ale także ludzi, którzy wykonują ciekawe zawody lub mają jakąś pasję. — Zawsze staramy się coś nowego dodać, ale nie stać nas, żeby z czegoś zrezygnować, dlatego program spotkań nieustannie się powiększa — śmieje się Bożena Kłosiewicz.
Komentarze: (26)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo! Od dawna biblioteka dla dzieci w Cieszynie działa znakomicie.

Gratulacje!!!!!!

Super, gratulacje :)

Tak trzymać, koleżanki! Gratuluję :)

Gratulacje - należało Wam się.

Nagroda za "cykle zajęć dla dzieci specjalnej troski, ujęte w programie kampanii...", a młodzi i tak przesiadają się tłumnie na internet. Zawracanie rzeki kijem. W latach 70-tych w szkołach uczono na poważnie posługiwania się suwakiem logarytmicznym, gdy w tym samym czasie na targu sprzedawano już niedrogie kalkulatory...

mają nota bene prócz "cykli w ramach kampanii" swoich zwykłych nauczycieli

"...Główną ideą kampanii jest wytworzenie w rodzinie więzi poprzez wspólne czytanie..."...."...celem akcji „Cieszyniacy czytają dzieciom” jest budowanie więzi z miastem i jego mieszkańcami..."...Ci, którzy tak rozumują są chyba totalnie oderwani od rzeczywistości, albo kompletnie załgani.

Weź sobie metrową deskę i walni sobie w ten pusty łeb.

Biblioteka pod kierownictwem pani dyrektor i pani kierownik robi duże postępy. Panie, które tam pracują, widać po czynach, że robią to z zamiłowania do takiej pracy. Wszystkim gratuluję i nie dajcie sobie imputować politycznych uwarunkowań tej misji.

"antoś".

by próbować uzasadnić konieczność utrzymywania w Cieszynie kilkudziesięciu etatów w bibliotekach miejskich (w tym sama książnica, z nepotycznym duetem Szelong&Szelong - blisko 20 etatów!...)
Koszt tych "cykli, akcji i kampanii" to blisko 2 000 000 zł rocznie. Smacznego.

Tak jest. Najlepiej zamknąć te biblioteki. W końcu kto czyta książki? Przecież, jak napisał jeden znawca, tu na dole, młodzież "przesiada" się dziś na internet. A mówiąc poważnie - nie ma co się przejmować tępakami, im już nic nie pomoże. Paniom bibliotekarkom życzę dalszych, równie udanych akcji.

używanie internetu to przecież też czytanie,ciekawych stron,np:Gazetacodzienna...

tyle, że do czytania w necie nie trzeba dziesiątek etatów i milionów dotacji. Rachunek jest prosty - za pieniądze, które miasto wydaje na bibliotekę (kwoty w necie na stronach miasta) można by KAŻDEMU cieszyniakowi CO ROKU kupić KILKA KSIĄŻEK.

To ja burak StElA

Już to widzę jakby miasto kupowało ludziom książki(he he),przejedliby i przepili(albo gorzej).Biblioteka to kontakt z prawdziwym człowiekiem,a nie tylko siedzenie przed srebrnym ekranem i produkowanie CO2,no i od siedzenia w internecie nie dostaje się nagród.Trzeba się cieszyć,że Cieszyn czyta.

zwłaszcza, że jak piszesz książki by przepił. Wiem za to na pewno, że Cieszyn na te kilkadziesiąt etatów płaci. I to bardzo dużo.

Jabym poszła tym tropem. Zlikwidujmy Policję i kupmy każdemu obywatelowi po pałce (a jeśli nie starczy to po lizaku). Zamknijmy szkoły i dajmy każdmu miszkańcowi Cieszyna zaoszczędzone w ten sposób pieniadze: niech sobie kupi pudełko kredy! Zlikwidujmy wreszcie przychodnie i szpitale (to przecież tam znaleźć można najwięcej etatów, za które płaci cieszyński podatnik) a piniądze rozdajmy cieszynianom, niech każdy kupi se... lewatywę!

siedziby w barakach, maszyny do pisania zamiast komputerów, a pieniądze poszły na ABW, CBS, CBA, BOR i inne instytucje chroniące władzę, nie Kowalskiego. Porównanie zresztą bezmyślne - policja pałek używa, bibliotekarki (nawet ich cieszyński tłum) książek za nas nie czytają. Szpitale - jak najbardziej do likwidacji system ich funkcjonowania. To wrzody pasożytnicze, dlatego właśnie, że działają jak biblioteki - pieniądze z budżetu, zero motywacji do efektywnych zmian, zawsze mało i mało.... Zaorać, na ich miejscu system ubezpieczeń powszechny, ale bez państwowego monopolu. Szkoły - podobnie, na szczęście tu częściowo zmiana się dokonała, choć wciąż opłacany daninami państwowy nieudolny system edukacji dominuje. Biblioteki - tak, ale nie za takie pieniądze!!!... Kilkadziesiąt etatów w miasteczku Cieszyn!... 2 000 000 zł rocznie!!!...Toż to chore. A kto uważa, że lepiej ludzi posyłać po książki do biblioteki niż je im sprezentować, z całą pewnością pracuje w bibliotece... Miasto powinno inwestować w DOSTĘP MIESZKAŃCÓW DO SZEROKOPASMOWEGO INTERNETU, a nie do mających charakter skansenu reliktowych bibliotek z tonami zakurzonej makulatury. Oczywiście to nie dla tej ekipy ratusza zadanie, ale kijem rzeki nawet stu Ficków i Matuszków nie zawróci. Pozdrawiam prehistoryczne mole książkowe znad lektury e-książki w necie, za darmo..:)

Janusz Korwin Fiki-Miki, oczywiscie...

Jasne,otworzyć więcej knajp,bo po co ludziom książki;czasem chodzę do czytelni i cieszy mnie,że tam jest tylu młodych ludzi korzystających.Teraz jest post,więc każdy się wyspowiada i nie trzeba nam policji(jest straż miejska).Jasne e-book,kupa szmelcu,nic nie zastąpi tradycyjnej książki,a bez elektryki ten twój e-book nic jest nie wart.

tak, rozumiem, kolega bez elektryki... No jasne, to czytelnia się przydaje, zwłaszcza w zimie, no i stołówka u brata Alberta też niczego sobie...

Nie oglądałeś TV w zimie,kiedy to ludzie nie mieli elektryki,bo linie były pozrywane?Ciekawe jak to cacko o którym piszesz zadziała,pewno na energię słoneczną,a przy świecy poczytasz książkę!?A gdzie ta stołówka,nie miałęm jeszcze przyjemności tam się stołować;zapraszasz do siebie?;)))

jak nie ma prądu to ja wiem, co mam robić, a ty mi kitu z czytaniem przy świecach książek z biblioteki za dwa miliony nie wciskaj

no elo all

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama