, poniedziałek 4 marca 2024
W Cieszynie gaszą już od 140 lat
Zdzisław Wigłasz z OSP Cieszyn-Bobrek, organizator wystawy, którą od kilku dni można oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

W Cieszynie gaszą już od 140 lat

DARIA GUBA
W Muzeum Śląska Cieszyńskiego czynna jest jubileuszowa wystawa z okazji 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie. Jest to pierwsza z siedmiu imprez, które do końca roku planowane są w mieście ramach projektu „Strażacy bez granic - 140 lat strażaków w Cieszynie”.
Wystawa historyczna obejmuje eksponaty ze Śląska Cieszyńskiego, związane z pracą strażaków. Można na niej zobaczyć pierwsze sprzęty gaśnicze, sikawki ręczne, pompy i motopompy pożarnicze, najstarsze hełmy, czapki rogatywki, mundury i maski pożarnicze, czy pasy oraz aparaty tlenowe. Wyjątkowe miejsce na ekspozycji zajmuje oryginalny akt założycielski OSP w Cieszynie z 1870 roku oraz pierwszy prototyp sikawki z 1810 roku, działającej na zasadzie wiadra, którą musiał mieć każdy rzemieślnik w Cieszynie.

— Pierwsza straż pożarna założona była przez kupców i rzemieślników cieszyńskich po licznych pożarach, które nawiedzały miasto od 1552 roku. Podczas jednego z nich w 1789 roku, zniszczone zostały prawie trzy czwarte miasta — mówi Zdzisław Wigłasz z OSP Cieszyn-Bobrek, organizator wystawy.

— Być strażakiem i bronić swojego bliźniego w każdej godzinie to jest powołanie. I nie zmieniło się to od 140 lat — przekonuje Kazimierz Bogacz, prezes zarządu oddziału miejskiego związku OSP w Cieszynie.

Projekt „Strażacy bez granic - 140 lat strażaków w Cieszynie” realizowany jest z pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Wystawę zwiedzać można do 9 czerwca. Muzeum czynne jest we wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę w godz. 10.00-14.00, w środę 12.00-16.00.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

do firestarter i gortat, widać że nie macie zielonego pojęcia o czym mówicie, gdyby nie osp to Psp w zyciu by nie dało sobie rady z niczym z powodów braku kasy, i etatów, w wiekszości przypadków w osp sa nowsze sprzęty niż w psp, a wymogi którze nakłdaja na nas coraz to nowe ustawy są coraz większe, wiec skończ pier... bo jak sie na czymś nie znasz jeden i drugi to sie nie wypowiadaj.

gaszą 140 lat i nic nie ugasi ich pięknego zapału /poza wodą.../

Remizy, PSL. festyny... Po co nam osp? Przecież to amatorzy, ktrórzy pchają się do poważnej profesjonalnej akcji i czasem tylko przeszkadzają zawodowej straży. To pomyłka.

Gaszą? Raczej udeptują popiół po akcji prawdziwej Straży Pożarnej ... :)

czyli, to raczej bardziej formacja kulturowa? taka macierz kultury pożarniczej, która sprawdza się bardziej podczas festynu (gorąca zabawa...) niż w trakcie akcji gaszenia pożaru? jak to je, chłapcy...

ale gadacie bzdury!
ich pomoc jest często niedoceniana!!!
są to na prawdę ludzie warci podziwu i naśladowania, a Pan Wigłasz to człowiek z pasją, miałam okazję Go poznać podczas "nocy muzealnej" - brawo P. Wigłasz

bedzie dupa goreć to straz bedzie dobra- byle szybciej- i nie bedziesz sie pytac czy ochotnicza, czy zawodowa!!

o 15,00 juz masz faze? kup mamie Jadwidze kwiatek i nie gadaj głupot.

Wiece co, a kto wam wodę z piwnic pompował, kto rozwoził worki z piaskiem przez ostatni tydzień. Ciekaw jestem, jakby wam potrzeba było pomóc to czy byście wybrzydzali? Fakt - cieszyńskie OSP mało wyjeżdżają, ale nie jest to wina strażaków, tylko ich wyposażenia. Muszą jeździć nieraz na zabytkowych już samochodach. Spojrzeć wysarczy na Bobrek - jednostkę która jest w większości przypadków szybciej niż PSP. Chwała im za to, że im się chce

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama