, czwartek 19 maja 2022
Ustroń: Zaskakująca frekwencja na teatralnych feriach
Wszystkie aktorki dostały pamiątkowe dyplomy. fot. Gabriel Grzesiak Dodaj do Facebook

Ustroń: Zaskakująca frekwencja na teatralnych feriach

KK
Ustroń: Zaskakująca frekwencja na teatralnych feriach

"Kowalowa" miała charakter wybitnie komediowy. fot. Gabriel Grzesiak


Ustroń: Zaskakująca frekwencja na teatralnych feriach

Jedna z etiud opowiadała historię Biedronki i Żuka. fot. Gabriel Grzesiak

Miejski Dom Kultury \"Prażakówka\" na pięć dni zamienił się w mały teatr. Młodzi aktorzy przygotowali trzy etiudy, zadbali o scenografię, aktywnie spędzili pierwszy tydzień ferii i przy okazji świetnie się bawili.
Z przygotowanych scenek teatralnych zgromadzonej w "Prażakówce" publiczności dane było zobaczyć dwie. - Trzecia etiuda była gotowa, była zwieńczeniem tygodniowych warsztatów, ale zabrakło dziś dwóch osób, które prowadziły tę scenkę - nie kryła rozczarowania Ewa Bryk-Nowakowska, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana i Śląskiego Teatru Lalki. Jednocześnie doceniła zaangażowanie rodziców. - Bardzo ładnie zareagowaliście na moje prośby. Staraliśmy się zbudować prostą scenografię i ubrać aktorki w to, co państwo macie w domu. Dziękuję panu Gabrielowi Grzesiakowi za płot, za krzaki, za chaszcze - wyliczała.

PISALIŚMY: Zimowe Olimpijskie Ferie czas zacząć!

Aktorka chętnie wraca do Ustronia. - Poprzednio, kiedy prowadziłam tutaj warsztaty, pracowałam z młodzieżą w wieku 16-17 lat. Zrobiliśmy spektakl teatralny w oparciu o muzykę. Przedstawiliśmy współczesną wersję Szewczyka Dratewki między innymi z rapowaniem - wspomina.

Ewa Bryk-Nowakowska ceni przede wszystkim bardzo dobre zaplecze "Prażakówki", otwartość dyrekcji i zaangażowanie młodzieży. - W tym roku liczba osób zainteresowanych zajęciami nas zaskoczyła. Zawsze było w granicach 10-13 osób. Teraz na początku było 25 osób. Później dzieci zobaczyły, że to nie jest tylko zabawa, że trzeba będzie poważnie popracować, a nie tylko poskakać na scenie. Zostało 19 osób, które trzeba było ogarnąć - przyznaje.

PISALIŚMY: Cieszyn: Ferie pod znakiem sportowych i artystycznych emocji (program)

Dla młodych aktorów było to zupełnie nowe doświadczenie. - Dzięki tym zajęciom nastawiłam się pozytywnie do teatru. To jest to, czego teraz potrzeba młodzieży. To jest fajna zabawa, wymaga pracy, ale było świetnie. Przygotowywaliśmy się codziennie, warsztaty trwały 3 godziny. To było ciekawe doświadczenie, między innymi sami robiliśmy swoje stroje. Moi rówieśnicy dużo stracili nie uczestnicząc w tych zajęciach. To fajny sposób na spędzenie czasu wolnego, coś innego niż siedzenie przed komputerem. Świetny pomysł na pierwszy tydzień ferii - wyznała Kamila Kubista, gimnazjalistka, która wystąpiła w obydwu zaprezentowanych etiudach.

PISALIŚMY: Policja: Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas ferii

Warsztaty miały przede wszystkim poszerzyć horyzonty dzieci i młodzieży. - To bardzo proste etiudy, które pozwalają się dzieciom otworzyć. Opierają się na dziecięcej literaturze. Chciałam pokazać, że z prostego wiersza "Biedronka i żuk" można zrobić w oparciu o rekwizyty, ruch sceniczny i muzykę inscenizację teatralną - przekonywała Ewa Bryk-Nowakowska.

Drugi tydzień ferii w MDK "Prażakówka" będzie miał także artystyczny charakter. Tym razem w roli głównej taniec.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama