, sobota 2 marca 2024
Trówła - zapomniane przyjemności
Olga Humplikova (z lewej) i Ewa Gołębiowska uwolniły skarby z cieszyńskiej trówły. fot. Piotr Malak Dodaj do Facebook

Trówła - zapomniane przyjemności

PIM
Do niedzieli po obu stronach Olzy potrwa ósme święto regionu - „Skarby z cieszyńskiej trówły\", które w piątek wieczorem uroczyście zainaugurowano w Domu Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie.
— Czas „Skarbów z cieszyńskiej trówły„ to chwile rodzinnej i przyjacielskiej radości. Ta radość często płynie z tego, że oddajemy się niecodziennym pasjom i zabawom. Trówła zawsze była odkrywaniem zapomnianych przyjemności — powiedziała w piątek Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, współorganizatora imprezy, otwierając wspólnie z Olgą Humplikovą, szefową Strzelnicy, wieko malowanej skrzyni.

Doroczna impreza niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem. Od ośmiu lat cieszyniacy z obu stron Olzy oraz turyści odwiedzający miasto mogą się spotkać z różnymi przejawami kultury i sztuki, które zrodziły się z miłości do Śląska Cieszyńskiego i jej mieszkańców. — Zdarzają się jednak ludzie, którzy myślą, że ta impreza to skansen, że folklor to jest zamknięta księga, którą czytają tylko ci, którzy mają jakiegoś bzika — zżyma się Ewa Gołębiowska. Po chwili dodaje: — W trówle jest miejsce na tradycję i nowoczesność. Program tegorocznej edycji „Skarbów z cieszyńskiej trówły" to koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, wycieczki, wspólne śpiewania i poezja.

Impreza potrwa do niedzieli. W ciągu tych dwóch dni czeka nas jeszcze wiele atrakcji. W sobotę m.in. można się wybrać wraz z Bractwem Księstwa Cieszyńskiego na wycieczkę objazdową po Zaolziu. O 15.00 w Café Muzeum odbędzie się promocja książki Beaty Sabath „Strofy sercem pisane” i finał Konkursu Jednego Wiersza. Ciekawie zapowiada się też koncert „Eko" na skrzypce i komputer w wykonaniu Krzysztofa Lasonia i Krzysztofa Gawlasa w Rotundzie św. Mikołaja (19.00) oraz występ unplugged kapeli rockowej Blissten z Hawierzowa w herbaciarni zamkowej Laja (20.00) lub pięciogodzinny maraton country w zaolziańskiej Strzelnicy (19.00 – 24.00). W niedzielę polecamy spotkanie z archeologami prowadzącymi wykopaliska wokół Rotundy (Basteja Zamku Sztuki – 12.00), zwiedzanie Góry Zamkowej z przewodnikiem PTTK (11.00 i 15.00), 7. Cieszyński Konkurs Pieczenia Strudla w amfiteatrze pod Wieżą Piastowską (od 15.00) oraz premierę spektaklu Cieszyńskiego Studia Teatralnego „Bolko Kantor" w sali balowej dawnego hotelu Pod Brunatnym Jeleniem.

Trówła, tróhła lub trógła — tak na Śląsku Cieszyńskim nazywano skrzynię na wiano wychodzącej za mąż młoduchy. W skrzyni (są w różnych rozmiarach, nieraz bogato zdobione, zawsze kolorowe) przechowywała ona ubrania, bieliznę, jedwabne fartuchy, chustki, kosztowności. Wygląd trówły i jej zawartość były oznaką zamożności. Najczęściej skrzynie malowano na jaskrawe kolory i zdobiono motywami kolorowych kwiatów. W bogatszych domach trówły miały oryginalne okucia i podwójne dna, albo specjalne szuflady, w których kobiety chowały kosztowności oraz ozdoby stroju cieszyńskiego. Z użycia trówły wyszły z końcem XIX wieku. Zastąpiły je meble malowane najczęściej na jeden kolor.

Najlepszy strudel Sikory
Do 7. Cieszyńskiego Konkursu Pieczenia Strudla organizowanego w ramach „Skarbów z cieszyńskiej trówły” zgłosiło się 3 uczestników z Czeskiego Cieszyna i 4 z Cieszyna. Pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora, drugie Paweł Riess, a trzecie Grażyna i Marek Polok. Jury wyróżniło ciasto Krystyny Sikory za doskonałą konsystencję oraz wywarzony smak masła i jabłek.

Patronem medialnym „Skarbów z cieszyńskiej trówły" jest Gazetacodzienna.pl.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wygląd trówły i jej zawartość były oznaką zamożności...
Tak byli tyż bidoki może nawet bez trówły. Tera tyż som. A impra je do oglondani najważnijszych

Impreza trochę sie już znudzila i jak rozmachu i nowych akcentow nie nabierze to zainteresowanie spadnie .
Wystarczy popatrzec jak marna ma reklame zwlaszcza po polskiej stronie , dlaczego ????

Ciekawe co ty w zyciu zorganizowales?

" Inga do Juraja" Trzeba ścisnąć Cię za j. Tak po babsku i przykładnie, to ci wzrośnie, czy opadnie?

Czy w skrzynce na wiano, dawano co obiecano?

Pogoda niestety nie dopisała, koło 17.00 byłem na mieście i na Górze Zamkowej - nic. Być może wszystko rozmyło się gdzieś po kątach.

Zero i nul pogoda załatwiła; a w teatrze dwudziestolecie Lakmy :)

Pěkný program bude dnes od 11 hodin až do večera, jenom to počasí!

To pocasi, to nie winni Wy, ani nasi

Je to pěkná akce, kterou organizují paní Humplíková a Golembiowská. Líbí se mi to víc než Svátek tří bratří.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama