, niedziela 19 maja 2024
Torka prawie jak Stonesi
Kapela Torka. Pierwszy od lewej Kazimierz Urbaś. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Torka prawie jak Stonesi

TWO
Gdy nie grają, najchętniej opowiadają o babach i śmieją się z własnych przygód. Za kołnierz nigdy nie wylewali. Gdy ktoś zapraszał ich na wesele, musiał się dobrze przygotować. Kieliszki nie były potrzebne, bo „Torka pije z gorka”. 30-lecie będzie w piątek obchodziła najsłynniejsza cieszyńska kapela góralska Torka.
Studencka Grupa Folklorystyczna Torka (po góralsku torka to tarnina) powstała 30 lat temu w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. — Najpierw był ludowy kabaret, który wypełniał czas między występami chórów, ale brakowało kapeli, więc zaczęliśmy grać. Z początku nie występowało się za pieniądze tylko wódkę i kotlety. Po takiej imprezie człowiek nie wyglądał najświeżej, a często trzeba było jechać dalej — wspomina Kazimierz Urbaś, jeden z twórców zespołu i do dzisiaj jego szef. 

Muzycy zawsze grają na autentycznych starych instrumentach ludowych: gajdach, cymbałach, okarynie, fujarkach. Od lat wszędzie ich pełno. Przygrywają na weselach, imprezach, festiwalach. Ledwo skądś wrócą, znowu wsiadają w samochód i wybywają. — Chcieli mnie już nawet sklonować — śmieje się Urbaś. 

Menedżera nie mają, bo nie potrzebują. Przed kilku laty można ich było zobaczyć na estradzie podczas pojedynku Cieszyn kontra Puck, gdzie występowali z Pawłem Kukizem i K.A.S.Ą. W 2000 roku Torka reprezentowała Śląsk Cieszyński na światowej wystawie EXPO w niemieckim Hanowerze.

Przez 30 lat przez zespół przewinęło się ponad 100 muzyków, m.in. sekcja góralska, która z czasem trafiła do Golec uOrkiestry. — 30 lat to szmat czasu, ale jeszcze pogramy. Jeżeli The Rolling Stones występują od prawie 50 lat, to czemu Torka nie miałaby dać rady — śmieje się Kazimierz Urbaś.

W piątek o godz. 18.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza Torka świętowała będzie 30-lecie. W koncercie obok kapeli Urbasia wystąpią Krywań i zespół teatralny z Bukowiny Tatrzańskiej. Bilety są po 20, 30 i 45 zł. Dochód z ich sprzedaży w całości zostanie przekazany na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane. Jubileuszowe przyjęcie odbędzie się po koncercie ok. godz. 21.30 w restauracji „Targowa” przy ul. Śrutarskiej.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie znam nikogo innego,kto mialby tylu przyjaciol co Kazek.Z Kazikiem nawet w stanie wojennym,mozna bylo isc do Czech bez dokumentow!!Bylem w szoku,gdy na granicy sie z nami witali i nikt nawet nie spytal o paszport!!

Kazo ma talent, Kazo ma charyzmę, Kazo jest Wielki, Kazo mo zdrowie. Wszystkiego najlepszego od Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim z/s w Ustroniu

KAZO gratulacje i zyczenia dalszych sukcesów!!

Niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem jubileuszu 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna, program obchodów ciągle nie jest dopięty. - Skandal! - grzmi opozycja.

tacy ludzie gotowi są zrobić wiele dobrego ! Poważnie !

wielkie dzięki za już i proszę przeciągnąć serdeczną nutę aż do jubileuszu 50-lecia...później zastanowimy się wszyscy, co dalej - Kazo,dzierż sie i nie popuszczej!

Musi mieć zdrowie - a zwłaszcza wątrobę !!!!!!!!!

ma wątrobę, ręczę słowem...

Kazik Ty to masz zdrowie, podziwiam i gratuluję
jak najszczerzej.

szacun za: wątrobę, 30 lat grania, i szczytny cel koncertu.

A może to my jesteśmy w błędzie? ...Kaziu, bądź zrów!!

A ja nie chcę koncertu Torki na jubileusz 1200 - lecia, tylko koncertu tych wszystkich ujadaczy co się im nigdy nic nie podoba i wiecznie z czegoś niezadowoleni . Więcej optymizmu ! Czy to takie ważne czy jest program czy go nie ma, frustraci i tak go nie docenią .

XXX- twoja wypowiedź to zieje hipokryzją . A zdanie ..."czy to ważne czy jest program czy go nie ma frustraci i tak go nie docenią?" -stawia cię w galerii hiper frustratów doceniających program ,ktorego nie ma.

Jeden występ TORKI i wspólne śpiwanii na Rynku starczą za cały Jubileusz 1200 lecia. Czy Ktoś o tym pomyślał?

za cały jubileusz to wystarczyliby "Rolling Stonesi", niech pan Matuszek napisze do Micke'a Jaggera...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama