, niedziela 2 kwietnia 2023
Strzelcy doczekali się muzeum
Krzysztof Neścior, prezes Sekcji Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów w Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Strzelcy doczekali się muzeum

TWO
Strzelcy doczekali się muzeum

Cieszyńscy miłośnicy militariów przez rok w domu przy ul. Frysztackiej 2 urządzali muzeum. fot. Wojciech Trzcionka

Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, który przed wojną stacjonował w nad Olzą otwarto w piwnicach kamienicy przy ul. Frysztackiej w Cieszynie.
4. Pułk Strzelców Podhalańskich stacjonował w Cieszynie w latach 1931-39. W czasie kampanii wrześniowej na froncie zginęło ponad pół tysiąca jego żołnierzy, a kilkudziesięciu oficerów zostało rozstrzelanych w Katyniu. Formacja została odznaczona orderem Virtuti Militari za 1939 rok. — Niestety, do dzisiaj pułk nie miał w Cieszynie nawet małej izby pamięci. Postanowiliśmy to zmienić — mówi Krzysztof Neścior, prezes Sekcji Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów.

Muzeum powstało w piwnicach kamienic przy ul. Frysztackiej 2, którą miłośnicy militariów sami wyremontowali. Można tu znaleźć dziesiątki pamiątek po żołnierzach stacjonujących w Cieszynie. Krzysztof Neścior i jego koledzy zdobywali je przez długie lata. — Wiele z nich to prawdziwe unikaty. Po wojnie pamiątki po pułku niszczono świadomie, gdyż kontynuowanie tradycji tej formacji było zabronione i nieświadomie; w znaczku jednostek górskich na trzech gałązkach jedliny była umieszczona swastyka, stąd niektórzy ludzie mogli myśleć, że to pamiątka po hitlerowcach — wyjaśnia prezes Sekcji Miłośników Militariów.

W muzeum zobaczyć można stoi zrekonstruowany wóz jednoosiowy - biedka z 1933 roku, na którym zamontowano ciężki karabin maszynowy oraz rower z kompanii kolarzy pułku. Jest tu też oryginalny wojskowy motocykl zachsa z 1938 roku, którego cieszyński pułk używał podczas zajęcia Zaolzia. Ponadto w muzeum zobaczymy mundury żołnierzy pułku i ich ekwipunek. Ściany zdobią mapy oraz zdjęcia pułku i Cieszyna z czasów wojny.

Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich to już kolejna inicjatywa cieszyńskich miłośników militariów. Przed czterema laty odrestaurowali schron bojowy z 1939 roku pod wiaduktem w Cieszynie-Boguszowicach, gdzie co roku na początku września organizują obchody wybuchu II wojny światowej.

Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich można zwiedzać po uprzednim umówieniu terminu z Krzysztofem Neściorem. Dzwonić należy pod numer tel. kom. 604-833-667.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetny pomysł z muzeum. Gratulacje!!!!!!!!!!!!

Super - umowie sie z kolezankami i idziemy zwiedzac. Mam nadzieje ze panowie BEDA W mundurach ;-)

do czego my się zbroimy...?
Sposobimy w jakim kierunku, by rozpamiętywać
totalną klęske... i Rydza Śmigłego...?
Mało zostaliśmy śmignięci ...?

Brawo pasjonaci!!!

Panowie !
Gratuluję !
Ktośtej dzisiejszej szajbie jaka zapanowała musi dać skuteczny odpór. Jesteście jednymi z tych nielicznych.

Świetna sprawa ! Popieram takie PATRIOTYCZNE inicjatywy. Naród bez histori ginie. A dzięki takim pasjonatom jak Wy jest szansa na zachowanie pamięci (Nasze Zaolzie) ! Moje Dzieci (5 i 9 latkowie) będą mogły przeżyć kolejną przygodę i zdobyć kolejną lekcję patriotyzmu nie tylko lokalnego. Dziękuję.

Jest w książnicy sporo informacji na temat legionistów z Cieszyna,oto link:
http://www.kc-cieszyn.pl/legiony/legionisci.htm
ale raczej aramty do biblioteki nie można wtaczać,dlatego brawo chłopcy,w koncu ktoś zrobił coś pożytecznego.A koledze niżej tylko powiem,że o pokój trzeba ostro walczyć,dlatego się zbroimy.

chciał zmierzyć się ze stalą i cynizmem germańskim hitlera...
Nauka i mądrość ale wolna od głupoty, którą już tyle razy Polacy przerabiali, rzec można do znudzenia , że nie wspomnę o daninie krwii ...!

Gratuluji vsem dobrovolnikum za jejich usili o vybudovani muzea,vynalozeni vlastnich financi a poskytnuti exponatu z vlastnich sbirek. Kazde takove muzeum ( i to nejmensi) zasluhuje nasi uctu a obdiv.Jen vice takovych muzeji, ktere nam a hlavne nasim detem pripomenou historii rodne zeme. U nas se rika :,,Narod ,ktery nezna svoji historii, si ji musi prozit znovu".
P.S. Pri vsi ucte si dovolim vyjadrit nesouhlas s prispevkem :cit. ,,to też wychowanie w duchu P O K O J U" . Muzeum pripomina obrovske hrdinstvi vojaku 4 .PSP pri obrane vlasti proti nesrovnatelne silnejsimu AGRESOROVI . Ti chlapci svou zemi statecne branili ze vsech svych sil , vojensky sice byli porazeni ale moralni vitezstvi bylo jejich. Proto si zaslouzi, aby se na ne NEZAPOMNELO.

popieram,że takie muzeum powstało.Dlaczego tak póżno żołnierze którzy już poumierali mogli opowiedzieć jak faktycznie przebiegało wkroczenie wojsk w 1938 roku na Zaolzie i jak pieknie na koniu defiladował marszałek Smigły Rydz, jak również jak przyjeli naszych bohaterów mieszkańcy Zaolzia.

Kochani "militaryści"!!! Jesteście wspaniali w tej swojej pasji, więc kontynuujcie ją ku potomnym! I życzę Wam wytrwałości, a nam wszystkim więcej takich ludzi z pasją!!

A ja miałem dziadka,który służyl w 4PSP...byłby dumny z tego muzeum!!!
GRATULACJE!!!!!

Gratuluję - super pomysł i jak widaać również wykonanie !!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama