, sobota 2 marca 2024
Strumień ma sanktuarium
Ks. Oskar Kuśka podkreśla, że Strumień od dawna związany jest historią kultu św. Barbary. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Strumień ma sanktuarium

KAI/Gazeta.pl, ER/Gazetacodzienna.pl
Jeden z najstarszych polskich ośrodków kultu św. Barbary w Strumieniu został podniesiony do rangi sanktuarium. Odpowiedni dekret w tej sprawie kilka dni temu podpisał bp Tadeusz Rakoczy, a w niedzielę w sanktuarium odbył się pierwszy odpust.
Choć patronka górników, flisaków i wędkarzy jest powszechnie znana na południu Polski, to strumieńskie sanktuarium św. Barbary jest pierwszym na Śląsku. Jak podkreśla proboszcz ks. prałat Oskar Kuśka, Strumień od dawna związany jest historią kultu św. Barbary. — W herbie miasta święta pojawiła się już w 1482 roku. Ona została także patronką pierwszego wybudowanego tu w 1498 roku drewnianego kościoła. Nawet, gdy świątynię przejęli protestanci, kult ten nie osłabł — przypomina dziekan.

Duchowny zwraca uwagę, że w parafii strumieńskiej mieszka sporo górników, którzy stanowią naturalne zaplecze kultu św. Barbary. W kościele znajdują się relikwie św. Barbary, a przed świątynią stoi figura męczennicy z III wieku autorstwa bielskiej artystki, Barbary Sztwiertni. Działa tu także Bractwo św. Barbary.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nad tymi 3 zdaniami pracowały aż trzy redakcje. ładnie...

ściśle, zdań jest siedem, ale to informacja agencyjna, więc korzystają z niej różne gazety... - dobrze byłoby podzielić się relikwiami z kopalniami metanowymi, ożywiając istotnie w ten sposób kult św.Barbary wśród braci górniczej, na objawy głębokiej, żarliwej, naturalnej religijności, każdy święty, podejmuje współpracę...

A ja chce szczebelek z drabiny, który śnił się św. Piotrowi ;P

NO I CO Z TEGO ?
NIECH SE JEST !!!
A PISAĆ NIE MACIE JUŻ O CZYM TYLKO O RELIGUJNYCH BZDURACH ?

Ładnie wypasiony z tej ludzkiej biedy, a teraz mu się marzy : LUDZIE DAJCIE DAJCIE WIĘCEJ BO TO JUŻ SANKTUARIUM, noi kucharki już dwie.

"Duchowny zwraca uwagę, że w parafii strumieńskiej mieszka sporo górników, którzy stanowią naturalne zaplecze kultu św. Barbary" Zapomniał dodać biedaczyna że chodzi o zaplecze finansowe

no to powinni mu górnicy przywieżć po łopacie węgla do gryzienia aby niemiał niestrawności z tej dobroci ( kości mu sadło wypychają).

Zaplecze finansowe dla jednych się zaczęło, dla drugich właśnie się skończyło. News:
"Trybuna" wycofana z kiosków!!!!!
Była spadkobierczynią czołowego narzędzia propagandy PZPR, czyli "Trybuny Ludu". Po obaleniu komunizmu, z tytułu wykreślono słowo "ludu" i ostała się "Trybuna". Teraz przyszedł kres jej działalności. Wydawca zawiesił wydawanie gazety. Zazwyczaj takie tytuły już nigdy nie wracają do kiosków." Przyszła kryska na Matyska.

No to potem czas na tych co popierają czarną elitę

Kto biedakom będzie niósł teraz codzienną strawę duchową? Gdzie sieroty znajdą jeszcze oparcie?

a boga nie było i nie ma i po co to wszystko, te klechy i kościoły, żeby Was naiwnych trzymać u pysku. Przestańcze się bać swych naiwnych babć i przestańcze chodzić do kościołów. Babcie i tak do 10 lat wymrą, te przedwojenne a Wam zostanie łażenie każdą niedzielę na tzw. mszę to wstyd w 21 wieku.

nie wiedziałem ze w Strumieniu sa ateisci...jestem w szoku

To są pasożyty czorne !! Żerują na tej ciemnocie i głupocie ludzkiej,bo co powie z ambony to już je święte i tak musi być.Komu co dali a przepraszam dają co łaska od 300zł , chrzest,ślub,pogrzeb. oni są od brania a nie od dawania. TYLE

Towarzysze dziękuję za aktywność

Ksieza jak to ludzie - bywaja rozni. Znam wiele przykladow ksiezy ktorzy dla ludzi (nie dla siebie) robia wszystko co tylko moga. Przykladem jest wikary ze Strumienia organizujacy misteria, przedstawienia, zywa szopke itd. Ma cos z tego poza satysfakcja? Nic.

Dlaczego wymyślony bóg lubi ateistów? Bo się nie napierdalają i niczego nie chcą. AMEN

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama