, poniedziałek 4 marca 2024
Starodruki po nowemu
Nowoczesny skaner Book Eye. To dzięki niemu przechowywane w muzeum woluminy trafią w wersji elektronicznej do internetu. fot. GL Dodaj do Facebook

Starodruki po nowemu

GL
Dawne zbiory kazań, XVI-wieczne biblie, pisma ks. Jerzego Trzanowskiego, cenne mapy czy druki plebiscytowe z okresu walki o Śląsk Cieszyński znajdziemy w bibliotece muzealnej Silesia, a wkrótce również w internecie. Właśnie zakończyła się modernizacja placówki, działającej przy Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie.
Oprócz nowego wyposażenia, komputerów i nowoczesnych regałów do muzeum trafił także specjalny skaner książkowy, który wprowadził bibliotekę w XXI wiek. — Dzięki dotacji w wysokości 2,5 mln koron mogliśmy przeprowadzić renowację naszej biblioteki. Silesia skupia przede wszystkim druki poświęcone Śląskowi Cieszyńskiemu lub pochodzące z tego regionu. To publikacje m.in. czeskie, polskie i niemieckie. Mamy ich około 27 tysięcy, są między nimi także cenne starodruki sprzed wieków — wyjaśnia dyrektor muzeum, Zbyšek Ondřeka.

Na otwarcie odremontowanej i unowocześnionej biblioteki przyszli w środę przedstawiciele gmin, bibliotek oraz muzealnicy z Czech, Polski i Słowacji. Na parterze obejrzeli magazyn, w którym na przesuwnych regałach przechowywane będą książki w specjalnych warunkach, przy odwilżaczach i nawilżaczach powietrza. Na drugim piętrze można było zajrzeć do czytelni, wyposażonej w nowe meble i komputery oraz obejrzeć najcenniejszy nabytek – nowoczesny skaner Book Eye. To dzięki niemu przechowywane w muzeum woluminy trafią w wersji elektronicznej do internetu. Szczególnie ważne jest to dla najcenniejszych zbiorów, starodruków czy materiałów w formie nieksiążkowej, które są najbardziej zagrożone zniszczeniem. W tej chwili, żeby obejrzeć cenne starodruki trzeba najpierw otrzymać pozwolenie od dyrektora muzeum, a potem można przeglądać je w rękawiczkach na specjalnych podkładkach z pianki. Najbardziej zniszczonych druków biblioteka nie udostępnia. Po zeskanowaniu publikacje będzie można zlaleźć w internecie.

— Skanowanie zaczniemy od zniszczonych druków plebiscytowych, czyli plakatów i broszur wydawanych w latach 1919-1920, później zajmiemy się kolejnymi cennymi publikacjami. Najbardziej zagrożone są gazety i czasopisma z XIX wieku, kiedy wprowadzono kwaśny papier — tłumaczy kierowniczka biblioteki muzealnej, Gabriela Chromec. — Skanowanie jednej strony trwa tylko kilka sekund, ale zrobienie odpowiednich opisów do każdej kartki to już mrówcza praca — dodaje. Wszystkie zeskanowane pozycje będzie można obejrzeć na komputerze w czytelni. Część zostanie udostępniona także na stronie internetowej.

A jakie skarby można odkryć w Silesii? Na bibliotecznych regałach przechowywane są na przykład druki jarmarczne, malutkie zeszyciki z XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że są prototypem komiksów, postylla z 1592 roku, czyli zbióry kazań, poszczególne wydania Cithary Sanctorum księdza Trzanowskiego, cenne stare mapy czy biblie z XVI i XVII wieku.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama