, niedziela 3 lipca 2022
Spacer szlakiem dynastii
Renata Karpińska prezentuje przewodniki po cieszyńskich zabytkach z czasów Piastów i Habsburgów. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Spacer szlakiem dynastii

TWO
Dwa przewodniki po cieszyńskich zabytkach z czasów Piastów i Habsburgów wydał cieszyński magistrat. Napisali je historycy Janusz Spyra i Mariusz Makowski.
Książki „Szlak książąt cieszyńskich - Piastowie" i „Szlak książąt cieszyńskich - Habsburgowie" to pomysł biura promocji Urzędu Miejskiego w Cieszynie. W przewodnikach, których promocja odbyła się w czwartek w magistracie, znajdziemy opisy zabytków, nowe i archiwalne zdjęcia oraz mapki z trasami pieszych wycieczek. — Postanowiliśmy w ten sposób zareklamować wśród turystów zabytki, które pozostały po dwóch dynastach rządzących niegdyś Cieszynem. Ale te przewodniki to też książki dla cieszyniaków, którzy chcą poznać niezwykłą historię swojego miasta — mówi Renata Karpińska, szefowa biura promocji cieszyńskiego magistratu.

Ci, którzy niekoniecznie chcą się zagłębiać w bogatą historię, ale interesują ich cieszyńskie zabytki mogą zamiast książki wybrać ulotki, w których opisy są bardziej zwięzłe. — Wydaliśmy je w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej — mówi Renata Karpińska.

— To ciekawe wydawnictwa, jest w nich mnóstwo smaczków, które nam przydadzą się w pracy, a turystów pewnie zaciekawią historią Cieszyna — przekonuje przewodniczka Janina Dyrota.

Biuro promocji Urzędu Miejskiego w Cieszynie zamierza w tym roku wydać jeszcze kilka przewodników m.in. po ciekawych przyrodniczo zakątkach miasta, klasztorach i kościołach.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe dlaczego nikt nie chce skomentować tej wiadoomości ?Może na komentarz w Cieszynie zasługuje tylko to co daje okazję do zaprezentowania niechęci i nienawiści do działań w ratuszu ?Tetryk! Wars!Cieszynianka!Jorg! Obudżcie się !!! Liczę na Was !!!

Biuro promocji umie tylko jedno - wydawac foldery, mapy, ksiażki, kalendarze, kalendarzyki, Wiadomosci Ratuszowe... Czy tylko na tym polega promocja miasta? Dziwie sie, ze to biuro nie prowadzi zadnej polityki informacyjnej, nie zajmuje sie PR-em, rzecznikowaniem, tym czym zajmuja sie podobne biura w innych miastach... Popatrzcie na stwone www.cieszyn.pl. Tam nie ma ani jednej wlasnej informacji urzedu, wszytsko jest z innych stron, m.in. tej.

Są wybitnymi specjalistami w wydawaniu folderów z nowatorskimi odkryciami historycznymi, np. że w Górkach znajduje sie muzeum MALARKI (sic!!) Zofii Kossak, itp.

Popatrzcie na stwone www.cieszyn.pl. Tam nie ma ani jednej wlasnej informacji urzedu, wszytsko jest z innych stron, m.in. tej.........
Prawda w 100 proc. Zabieram Indze tytuł Wazeliniarza Roku

Nieeeeeeee! A juz tak sie cieszylam.

Pan Makowski udowodnił nieraz, że potrafi ładnie i ciekawie pisać. Nie zmienia to niestety faktu, że ograniczanie promocji miasta do chałturzenia folderowo-przewodnikowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest daleko niewystarczającym i mało fachowym działaniem. Obecnych władz miasta, obawiam się , na nic wiecej jednak nie stać ...

A może by na 1200 lecie, miasto Cieszyn wspomogło finansowo dodruk pięknego albumu p. Wawreczki "Cieszyn-Czeski Cieszyn w starej fotografii"? Nakład 10 tys. egzemplarzy rozszedł się w ciągu miesiąca, co jest ewenementem, bo rynek odbiorców liczył 70 tys. mieszkańców obu Cieszynów. Nie był to album o np. papieżu z potencjalnym rynkiem 40 milionów Polaków, bo takie są nakłady podobnych albumów. Biuro promocji w Cieszynie zamówiło tylko 25 sztuk. (sic!!) Huta Trzyniec 500!!! Dobry przykład na idiotyzm?

A propos albumu foto...
Ratusz/biuro promocji nie wpadło nawet na pomysł (z głowy. panie burmistrzu, z głowy!...) aby mieć u siebie w sprzedaży Jaromira Nohavice, prawdziwego i jedynego barda tej ziemi... Że całe Czechy za nim szaleją nic dziwnego, ale przecież i w Polsce ma już mnóstwo słuchaczy, nasi piosenkarze nagrywają płyty z jego utworami, koncerty sprzedają się jak świeże bułeczki.. A w Cieszynie pod ratuszem..? ani widu, ani dychu... A jego "Tesinska" mogłaby śmiało być symbolem połączonego Cieszyna, bez granic.. Niestety, chyba takie sprawy nie są w naszych burmistrzów kompetencji... I poza możliwościami intelektualnej percepcji.

Historycy, historycy! Pamiętajcie aby niczego i Nikogo zbytnio nie absolutyzować ani też pewnych zdarzeń i losów nie pomijać. To wszystko składa się na cieszyńską (polską) książeczkę. Często się zdarza, że Ktoś był wielkiego nazwiska ale... jak mawia mój kolega "przy budce": zwykła świnia. Jak do tej pory to najczęściej robi się tak: wybieramy datę, nazwisko, zdarzenie, jak nam pasuje i chwalimy pod niebiosy albo ganimy. Trudno, są okresy chwały ale, bodaj najwięcej, jest tych "chmurnych i durnych". Każdy z Nas w końcu i tak najlepiej będzie wspominał okres "kiedy mógł (mogłam)" a że wokół nie było tak całkiem kolorowo... Któż to zechce pamiętać, a nuż trzeba by coś.... Pomnik wkrótce ponownie odsłonimy ale... czy wyczerpiemy listę TYCH co to "Im się pomnik należy"? Czy będziemy umieć Bratankom wyjaśnić "wszystkie aspekty"? W końcu NIkt z Nas, podobno, nie jest prorokiem... Historycy, historycy! Patrzcie zatem aby oprócz turystycznych ciekawostek ludziska mieli też, właściwą retrospektywę - historiozoficzną w typie.

...Ratusz/biuro promocji nie wpadło nawet na pomysł (z głowy. panie burmistrzu, z głowy!...) aby mieć u siebie w sprzedaży Jaromira Nohavice, prawdziwego i jedynego barda tej ziemi... .. Zgadzam się w 100 %. Ale o czym my piszemy? Kiedyś dzwoniłem do Biura promocji i informacji przygranicznej z pytaniem o numer telefonu Muzeum z Czeskim Cieszynie... i nie wiedzieli, że tam w ogóle jest muzeum!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama