, poniedziałek 27 marca 2023
Skradzione wachlarze na wystawie
Policja odzyskała wachlarze dwa lata temu. Teraz można je oglądać w muzeum. fot. ARC Dodaj do Facebook

Skradzione wachlarze na wystawie

TWO
W Muzeum im. Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich można oglądać dwa piękne wachlarze zrabowane 15 lat temu wraz z innymi rodzinnymi pamiątkami pisarki.
Z małego domku, w którym mieści się muzeum w 1993 roku złodzieje zabrali 13 obrazów namalowanych przez Wojciecha i Juliusza Kossaków. Jedno płótno odnaleziono zaraz po kradzieży, ale pozostałych 12 przepadło bez wieści. Odnaleźć nie udało się też rabusi.

Dopiero w kwietniu 2006 roku Wojciech Szatkowski, wnuk pisarki, natknął się na jedno z płócien na aukcji internetowej. Zadzwonił do muzeum, które zawiadomiło policję, a ta zabezpieczyła obraz. Właściciel, mieszkaniec Częstochowy, nie wiedział, co sprzedaje; za obraz chciał zaledwie 2,8 tys. zł, a tymczasem według specjalistów wartość płótna jest co najmniej pięciokrotnie wyższa. Policji tłumaczył, że płótno kupił przed laty na częstochowskiej giełdzie. Dokładne analizy struktury obrazu potwierdziły, że to jedno z poszukiwanych dzieł. Już kilka tygodni później „Koń osiodłany przy żłobie" namalowany przez Juliusza Kossaka w 1856 roku w Paryżu z powrotem wisiał na stałej ekspozycji w muzeum w Górkach.

W 2006 roku do muzeum pisarki dotarła kolejna pomyślna wiadomość z Warszawy — tamtejsza policja natknęła się w jednym ze stołecznych domów aukcyjnych (cena wywoławcza wynosiła 40 tys. zł.) na dwa drewniane wachlarze, na których malował Wojciech Kossak. Po porównaniu ich z fotografiami okazało się, że to te same, które figurują w Krajowym Wykazie Zabytków jako skradzione lub wywiezione za granicę. Na jednym z nich Wojciech Kossak przedstawił siebie odbierającego medal z rąk królowej Jadwigi w asyście dworzan. Na drugim sportretował się jako Tadeusz towarzyszący Jankielowi.

Rok po odnalezieniu wachlarze wróciły do Górek, a teraz - po konserwacji - trafiły na ekspozycję w dawnym domu Zofii Kossak. Można je oglądać podczas specjalnej wystawy, na której zobaczymy też inne przedmioty związane z dawnym kobiecym strojem.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To terazki mom nadzieję, że dobrze pilnujom te zabytki, aby nie trzeba było znów ich chledć....

pogrążony w sobie
zamknięty
ciekawy świata
rozpostarty
wachlarz...

J.O., Cieszyn, 20.05.2008

podziwiany sam ciekawy co dookoła wachlarz otwiera się na świat...

(gejsza) piękność za otwartym wachlarzem...

Cieszyn,J.O.,20.05.2008

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama