, piątek 23 luty 2024
Skoczów odciął się od tatarczówki
Tatarczówka to alkohol, a zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości reklamowanie i promocja alkoholu są zabronione. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Skoczów odciął się od tatarczówki

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Tradycyjny napitek z tataraku nawiązujący do starych zwyczajów miał być symbolem Skoczowa, podobnie jak śliwowica jest symbolem Łącka. Ale urzędnicy uznali, że to wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości, i odcięli się od skoczowskiej tatarczówki.
W skoczowskich domach tradycja robienia napitku z korzenia tataraku przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nieprzypadkowo: w okolicy zawsze było mnóstwo stawów, których brzegi porastał tatarak. Mieszkańcy odkryli, że jego kłącza zalane spirytusem tworzą napój, który pity w symbolicznych ilościach działa zbawiennie na trawienie. Utarł się też zwyczaj wypijania kieliszeczka w Wielki Piątek, żeby się umartwić, a jednocześnie przygotować żołądek na świąteczne obżarstwo. Członkowie Towarzystwa Miłośników Skoczowa uznali, że napitek będzie wspaniałym produktem regionalnym. — Chcemy, żeby promował nasze miasto wśród turystów, tak jak śliwowica jest symbolem Łącka — tłumaczyli.

Do współpracy udało się namówić pobliską wytwórnię tradycyjnych alkoholi. Za wzór trunku posłużyło kilka butelek tatarczówki własnej roboty, które przekazał były burmistrz Skoczowa. Premiera Skoczowskiej Tatarczówki odbyła się w marcu zeszłego roku. 50-procentowy napitek ma specyficzny, mocny korzenny smak. Jest rozlewany do numerowanych buteleczek o pojemności 200 ml zatykanych dębowym korkiem. W Skoczowie można go kupić w kilku sklepach. Przykładowa buteleczka (ale napełniona octem), plakaty i ulotki o Skoczowskiej Tatarczówce były też prezentowane turystom w miejskim biurze promocji i informacji na Rynku. Cieszyły się dużym zainteresowaniem przyjezdnych. Teraz musiały zniknąć, ponieważ nie spodobały się komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. — Tatarczówka to alkohol, a zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości reklamowanie i promocja alkoholu są zabronione. Coś takiego nie może mieć miejsca w jednostkach miejskich — tłumaczy Maria Lipka, pełnomocniczka burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

Robert Orawski, szef Towarzystwa Miłośników Skoczowa, jest zdruzgotany. Tłumaczy, że wypromowanie tradycyjnego miejskiego zwyczaju kosztowało wiele trudu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało tatarczówce godło produktu regionalnego, a trunek mógł spełniać świetną rolę w promocji miasta w Polsce i poza granicami kraju. Wiele miast na świecie posiada podobne specjały, którymi się chlubi. — To nie masowo produkowana wódka, którą ludzie piją litrami. Tatarczówki można skosztować tylko kieliszek, niczym lekarstwa. Jak Skoczów stary, nikt się jeszcze nią nie upił. Skoro takie są przepisy, to nie mam pretensji do władz miasta. Ale znowu polskie prawo sprowadza wszystko do absurdu — denerwuje się Orawski.

Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, przyznaje, że tatarczówka byłaby świetnym elementem promocyjnym. — Niestety, prawo jest prawem. Nie możemy reklamować alkoholu, ale będziemy promować sam zwyczaj wytwarzania tatarczówki. A turyści będą ją mogli kupić w sklepach, także przy Rynku — mówi Żagan.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe jak smakuje gorzoła z tatarakiem , w źyciu niepiłem.

znow bzdury i nic wiecej. co to komu przeszkadza. cała Polska sie z nas smieje a wy wymyslacie co glupsze absurdy w tym ratuszu. dajcie spokoj juz i zajmijcie sie drogami.

No najpierw judosz teraz tatarczówka, komisja alkoholowa się chyba napiła ?

Czytam, oczom nie wierzę, czytam ponownie. Odczuwam wielkie zażenowanie i wstydzę się za najnowszy pomysł powstały za biurkiem naszego ratusza. Ale jak to widać - polska specjalność - dobry pomysł, praca ludzi nad jego realizacją - a potem burzenie tego zastawiając się paragrafami. Nie promujmy w ten sposób naszego miasta. Okolica głośno z nas się śmieje. Przykro mi,że Pan Orawski musi komentować kolejną "akcję"-tym razem urzędników.

Pamietam jak moj starzyk częstowol przed Wielkanocom tatarczowka ! Dajcie przepis bo lubie to co nasze a ja zrewanżuje sie przepisem na wspaniała aroniowke !!

Droga Pani Małgorzato. Nie jest to pomysł urzędników ale pewnego radnego zasiadającego ostatnio w nowo powołanej komisji. Na ten temat było kilka artykułów na portalach i od tego radnego się to zaczęło.

Kto ty jesteś ?
Skoczowianin mały !
Jaki znak Twój ?
Litr tatarczówki !

Tytuł jest błędny. Udaje, że odciął. Będzie promowany zwyczaj przygotowywania tatarczówki, hehe

PO JUDOSZU, TATARCZÓWCE PEWNIE PRZYJDZIE KOLEJ NA "DNI SKOCZOWA"

Говорят что пить вредно, но наш народ пил, пьет и будет пить!

widocznie handel tą tatarczówką szedł marnie więc było trzeba sięgnąć do reklamy nie płacąc za nią.Teraz wszyscy co przyjadą na targ do skoczowa pójdą kupić sobie tej rozreklamowanej napitki zwanej tatarczówką.Proponuję zabrońcie chodzić do kina i jeszcze coś i wtedy zobaczycie jak z wszystkich okolic przyjadą zobaczyć.Wszystkim na przekór to zrobią.Niech jeszcze malik w telewizji powie,że kto pije tatarczówkę to w biznesie i karierze lepiej się będzie powodzić.Wtedy będzie dopiero się działo !!!!

@kibic - masz nosa, coś jest na rzeczy

No do tego sprowadza się jak do władzy dojdzie ktoś kto nagle jest taki idealny."judosz" "tatarczówka" i co dalej może znów jakaś durna bzdura?Szkoda że ten radny sam nie patrzy na swoje podwórko tylko czyjeś!

A mi sie wloła gorzoła do gumioka! Myślołek, co bydzie onucowka...Ale jechało jak jasny pieron.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama