, poniedziałek 26 luty 2024
Skoczów ma Kinoteatr Elektryczny
Robert Orawski, szef MDK, postawił skoczowskie kino na nogi. fot. Wojciech Trzcionka  Dodaj do Facebook

Skoczów ma Kinoteatr Elektryczny

DOROTA KOCHMAN
Już nie Podhale a Kinoteatr Elektryczny. Skoczowianie postanowili wrócić do korzeni i zamienić nazwę swojego kina.
W grudniu ub. roku został ogłoszony konkurs na nowa nazwę skoczowskiego kina, gdyż nazwa Podhale, zdaniem szefostwa Miejskiego Domu Kultury, który od niedawna opiekuje się kinem, niezbyt pasuje do tego miejsca. Propozycje mógł zgłosić każdy z widzów. Wystarczyło wrzucić kartkę do urny wystawionej w holu.

Najczęściej pojawiały się nazwy, które podkreślały charakter retro skoczowskiego przybytku X Muzy. W propozycjach pojawił się też Kinoteatr Elektryczny - nazwa zbliżona do tej, jaką z początku nosiła placówka (1913 rok, Teatr Elektryczny). Pomysł takiego nazwania kina bardzo spodobał się w MDK. Poparł go Stanisław Janicki, wybitny znawca historii przedwojennego kina, historyk filmu i reżyser. — Nazwa ta jest jak najbardziej uzasadniona, zachowuje rys dawności, odwołuje się do prehistorii kina, a równocześnie ułatwia dzisiejszemu widzowi rozpoznanie w teatrze elektrycznym kina — przekonywał. Na budynku kina stara nazwa Podhale jeszcze wisi, ale wkrótce zostanie zmieniona na Kinoteatr Elektryczny.

Skoczowska placówka znalazła się niedawno w prestiżowym gronie 79 kin, które należą do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Organizacja zrzesza kina, które realizują wspólne cele upowszechnianie kultury poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmują działalność edukacyjną adresowaną do młodej widowni. W Kinoteatrze Elektrycznym można oglądać trudne filmy i pozycje dla wszystkich, działa tu klub dyskusyjny Piekiełko. Prócz tego na scenie odbywają się spektakle i koncerty.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie chodzi tak o nazwę, lecz o pomysł co ztym kinem zrobic i nie dopłacić do tego!

Ach!... DKF w Skoczowie lata 70-te... Zdobycie karnetu miesięcznego było trudniejsze niż kupno kawy ekstra selekt 100 g/60zł czy ucieczka do Austrii w wagonie chłodniczym...:)

"Już nie Podhale a Kinoteatr Elektryczny. Skoczowianie postanowili wrócić do korzeni i zamienić nazwę swojego kina."

chyba tylko garstka tych Skoczowianow. bo DUZEJ wiekszosci ta nazwa sie wcale NIE PODOBA. PODHALE I JUZ!! :P

Od Kinoteatru elektrycznego po Internet elektryczny(sic).

Chodzę do kina w Skoczowie, ale nazwa beznadziejna, raczej jej brak : KINOTEATR ELEKTRYCZNY XYZ w miejscu xyz powinna być nazwa choćby PIEKIEŁKO tak jak tamtejszy DKF albo Tryton albo coś co da się wypowiedzieć krótko i sensownie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama