, środa 24 lipca 2024
Skoczów: filmy za złotówkę
Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury upadł się, że Skoczów musi mieć kino. fot. ER Dodaj do Facebook

Skoczów: filmy za złotówkę

ER
Gdy w Bielsku-Białej pojawił się Kinopleks, mniejsze kina na Podbeskidziu zaczęły padać jak muchy. Ale jedno podniosło się. To skoczowskie Podhale.
Prywatnemu dzierżawcy nie opłacało się prowadzić kina, do którego w piątkowy wieczór zaglądało dziesięć osób. Musiał płacić za prąd, ogrzewanie i pensję pracownikowi, a co myśleć o zarobku! Zamknął więc Podhale na trzy spusty. Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, upadł się jednak, że Skoczów musi mieć kino i namówił władze, aby łożyły na jego utrzymanie. Podhale ponownie wystartowało w styczniu. — To kino powstało w 1912 roku, gdy filmy były jeszcze nieme! Nie mogliśmy pozwolić upaść jednemu z najstarszych kin w kraju — mówi Robert Orawski.

Dzisiaj w Podhalu pokazywane są światowe hity oraz filmy niszowe, których nie można zobaczyć w zwykłych kinach. — Co prawda liczyłem na większą frekwencję, ale i tak nie jest źle — uważa Orawski. Działają tu Dyskusyjny Klub Filmowy i warsztaty filmowe, prowadzone są spotkania i koncerty, które trwają nawet do białego rana. Dzięki temu, że do interesu dopłaca gmina, najtańsze bilety mogą kosztować nieco ponad złotówkę (w ramach DKF), a cena najdroższej wejściówki nie przekracza zazwyczaj 12-14 zł. — Nie mamy nad sobą pręgierza, że koniecznie musimy zarobić na siebie, więc filmy puszczamy nawet wtedy, gdy do kina zagląda kilka osób. Naszym zadaniem nie jest bowiem zarabianie pieniędzy a walka o kulturę — przekonuje Orawski.

Przez wakacje projekcje w Podhalu są zawieszone, bo w gorące dni mało kto zagląda do kina. Będzie działał tylko DKF, a w ostatnim tygodniu sierpnia MDK zorganizuje pierwszy Festiwal Filmów Pierwotnych, na którym pokazane zostanie trudne kino dla konesera. — Marzę jeszcze o przywróceniu kinu pierwotnego wyglądu — mówi Orawski. Być może i te plany uda się zrealizować, bo gmina już przygotowuje do Brukseli wniosek. Czy Unia Europejska zdecyduje się sfinansować to przedsięwzięcie?
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I o to właśnie chodzi. Oby więcej takich wspaniałych obiektów zyskało dawną świetność!
Niestety minęły już czasy, gdy na kinie się zarabiało, bo ludzie nie mieli możliwości oglądać filmów gdzie indziej. W powojennych latach niedzielny wypad do kina był dla młodzieży (i nie tylko) wielkim świętem. Ale te czasy już nie powrócą, więc trzeba walczyć inaczej!

popieram i zycze powodzenia.

To miasto potrzebuje takiej instytucji jak kino. A kino potrzebuje placówek które pomogłyby mu wrócić do czasów swojej świetności! Tylko trzeba chcieć i działać. Wybierzmy kino z duszą, a nie kasowe kinoplexy!

Gratulacje przede wszystkim dla Pana Roberta! Że są tacy ludzie, którzy nie patrzą tylko na głaski i blaski, ale po prostu robią kawał dobrej roboty! Skoczowski kino dzis - to głównie Pana zasługa. dziekujemy! Pan w ogóle wiele robi dla Skoczowa i my mieszkańcy to widzimy. Robi Pan o wiele więcej niz należy do Pana zawodowych obowiązków. Brawo, brawo, brawo!!! Oby starczyło Panu siły w tych wszystkich działaniach, bo pewnie niejedna napotyka Pan trudność. Skoczów ma szczęście, że ma takich ludzi jak Pan. Szczerze gratuluję i życzę wytrwałości.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama