, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Ruiny dworu Kossaków ożyją
Fundacja im. Zofii Kossak z Górek Wielkich uzyskała dofinansowanie na prace remontowo-konserwatorskie w ruinach. fot. Anne Fenby-Taylor Dodaj do Facebook

Ruiny dworu Kossaków ożyją

WOJCIECH TRZCIONKA
Ruiny dworu Kossaków ożyją

Tak dwór w Górkach Wielkich wyglądał przez II wojną światową. fot. Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej

W Górkach Wielkich ruszyły prace zabezpieczające ruiny dworu rodziny Kossaków. W przyszłości będą tu organizowane wystawy i przedstawienia teatralne pod chmurką.
Rotmistrz Tadeusz Kossak, syn słynnego malarza Juliusza Kossaka, wydzierżawił przed wojną od skarbu państwa XVIII-wieczny dwór starosty cieszyńskiego Hieronima Marklowskiego w Górkach Wielkich. Zofia Kossak sprowadziła się do niego w 1923 roku, po śmierci pierwszego męża Stefana Szczuckiego. Autorka „Złotej wolności”, „Legnickiego pola”, cyklu epickiego „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez oręża”, a także legend i żywotów świętych z cyklu „Szaleńcy Boży” i wspomnień oświęcimskich „Z otchłani” długie lata mieszkała i tworzyła w starym dworku. Posłużył jej nawet jako sceneria w bajce „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, którą napisała w 1926 roku, cztery lata po wprowadzeniu się do Górek. Po wojnie na 12 lat pisarka zdecydowała się zostać w Kornwalii. Wróciła z obczyzny w 1957 roku, od razu do Górek. Zamieszkała w skromnym domku ogrodnika (dziś muzeum jej imienia), ponieważ Niemcy spalili dwór.

Ruiny dawnej rezydenci nadal stoją w Górkach. Przez lata niszczały, bo nie było pieniędzy na odbudowę, ale to ma się teraz zmienić. Fundacja im. Zofii Kossak z Górek Wielkich uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace remontowo-konserwatorskie w ruinach. — To w sumie prawie 100 tys. zł, za które chcemy zabezpieczyć mury ruin przed wilgocią oraz uzupełnić ubytki — mówi Izabela Mikos z Fundacji im. Zofii Kossak.

Prace już się rozpoczęły. Potrwają do końca listopada. Potem fundacja chce pozyskać kolejne dofinansowanie, tym razem za częściowe zadaszenie ruin. — Nie zamierzamy odbudowywać dworku. Chcemy żeby klimat ruin został zachowany. Tylko część obiektu zamierzamy przykryć lekką konstrukcją, tak aby urządzić tam galerię. Ponadto w ruinach zamierzamy otworzyć letnią scenę teatralną — dodaje Izabela Mikos.

To już kolejna inwestycja w dworze Kossaków. Latem dawny folwark rodziny pisarki zamienił się w atrakcyjny hostel dla turystów. Pokoje gościnne (każdy z nich jest inny) urządzono w dawnej, długiej stajni. Na turystów czeka tu 71 miejsc w pokojach od 3- do 14-osobowych. Drugim odrestaurowanym obiektem jest dawna lodownia, w której powstały kuchnia turystyczna, jadalnia z kominkiem i świetlica.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ładna inicjatywa, pogratulować, tylko Tadek na górze zawadza fest i nie pasuje do reszty.

Nie tylko Tadek zawadza. Inni kandydaci tez juz przynudzaja swoimi twarzami. Ale w niedziele sie skonczy. Przynajmniej gazety sobie dorobia na tych wyborach.

zalllllllllllllllllllllllllll

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama