, sobota 13 kwietnia 2024
Ruina zamieni się w… teatr
Ruiny dawnego dworu Kossaków zamienią się w teatr. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ruina zamieni się w… teatr

STELA
Dawna posiadłość Zofii Kossak w Górkach Wielkich, gdzie trwa druga edycja Artystycznego Lata u Kossaków, wzbogaci się o kolejny obiekt. Po schronisku młodzieżowym przyszła kolej na rozprawienie się ze stojącymi tuż obok ruinami.
Fundacja im. Zofii Kossak otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na adaptację ruiny. Konserwator zabytków nie zgodził się, żeby zmieniać coś przy murach, dlatego wszystkie prace będą dotyczyły tego, co w środku.

– Mówiąc kolokwialnie, ruiny mają zostać ruinami. Bryła zostanie zachowana, a my zagospodarujemy wnętrze pod salę teatralną na 100 osób. Powstaną także zaplecze wystawowe oraz recepcja, które będą chronione przed deszczem. Projekt zakłada zatrudnienie w przyszłości na stałe dwóch osób – powiedziała Krystyna Tomecka, prezes fundacji.

Prace rozpoczną się już wkrótce i powinny zakończyć się pod koniec przyszłego roku. To kolejny etap prac w dawnej posiadłości pisarki Zofii Kossak. Jak przyznała jej wnuczka – Anna Fenby-Taylor, jeszcze trzy lata temu to miejsce spało.

– Większości ludzi muzeum kojarzy się z zakurzonymi eksponatami. Postanowiliśmy je odurzyć, sprawić, żeby znowu żyło, tak jak w latach 60. poprzedniego wieku, które dobrze pamiętam – powiedziała wnuczka. Przygotowanie schroniska młodzieżowego KOSS, zorganizowanie pierwszej edycji Artystycznego Lata u Kossaków już przynosi, zdaniem Fenby-Taylor, efekty.

– Dorośli czytają swoim dzieciom przygody Kaperka, góreckiego skrzata, sięgają też po „Puszkarza Orbano”, na podstawie którego malowana jest panorama – dodała.

Na razie jest gotowa jedna trzecia część dzieła. Profesor Roman Łaciak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie stoi na stanowisku, żeby prac w tym roku nie kończyć. – Bo wtedy będziemy mogli tu przyjechać także za rok. Uczestniczymy w czymś wyjątkowym, nie słyszałem, żeby ktoś jeszcze w Polsce malował panoramę – podzielił się refleksjami krakowski profesor.

Obok panoramy stanął wielki koń. To nie przypadek – bardzo często pojawiał się w obrazach Kossaków.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

KaCperka

...patrz pan-i ucz się !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama