, sobota 2 marca 2024
Remont, który trwa, trwa i trwa...
Ostatnia część elewacji zamku ma być wyremontowana jeszcze w tym roku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Remont, który trwa, trwa i trwa...

PIOTR MALAK
Remont, który trwa, trwa i trwa...

Remont rozpoczął się w 2005 roku od wymiany stolarki okiennej. Na zdjęciu dyrektor Krzysztof Durlow i okna jeszcze przed wymianą. fot. Wojciech Trzcionka

Jeszcze 8,5 mln zł i minimum trzy lata potrzebne będą na dokończenie remontu Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie. W przyszłym roku szkoła będzie obchodziła jubileusz 75-lecia powstania.
Remont tej części Zamku Habsburgów, w której mieści się PSM i kształci 305 uczniów, rozpoczął się w 2005 roku od wymiany stolarki okiennej. Później „nową twarz” otrzymała elewacja frontowa i jej większa część od strony parku. Wymieniono też rynny, które posiadają instalację zapobiegającą zamarzaniu wody. Niestety, budynek przylegający do Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości ciągle jeszcze straszy swym wyglądem spacerujących po Wzgórzu Zamkowym turystów i mieszkańców. — To jest jak plama na honorze, gdy wszystko wkoło jest tak pięknie odnowione — zauważyła jedna z przechadzająca się po zamkowym parku turystek z Częstochowy.

— Przetarg na remont ostatniej części elewacji został już ogłoszony. O ile zakończy się pozytywnie, bo istnieje też i taka możliwość, że nie będzie chętnych lub proponowana przez wykonawcę cena okaże się nie do przyjęcia, to do końca roku uporamy się z jej remontem — informuje Krzysztof Durlow, dyrektor PSM.

Tymczasem rozpoczęły się już prace we wnętrzu budynku, gdzie zaczęto wymieniać instalację elektryczną. Kapitalny remont pomieszczeń szkoły według szacunkowych obliczeń wyniesie 8,5 mln. zł — Kosztorys jest podzielony na trzy etapy tak, żeby można było remontować i jednocześnie prowadzić zajęcia. Dzieci muszą mieć przecież zapewnione bezpieczeństwo — informuje dyrektor i dodaje: — Jeśli pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu szkoła podlega będą spływać w takich transzach jak przewiduje kosztorys, to prace definitywnie zakończymy za jakieś 3-4 lata.

Niestety, jak się okazuje, z pozyskaniem pieniędzy nie jest łatwo. — Z jednej strony suma 8,5 mln. zł jest za mała, by skorzystać z unijnych programów operacyjnych (dofinansowanie w tym roku otrzymały tylko projekty warte ok. 20 mln), a z drugiej zbyt duża dla jednorazowego udźwignięcia przez ministerstwo — przyznaje Krzysztof Durlow.

Szef PSM po cichu liczy też na większe, niż symboliczne zaangażowanie finansowe ze strony władz miejskich. — To raczej nie jest możliwe, przepisy nam na to w tej chwili nie pozwalają. Szkoła pozostaje w gestii ministerstwa i tylko tam dyrektor Durlow może szukać pieniędzy — rozwiewa dyrektorskie marzenia zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.
Komentarze: (40)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

szkoda ze to nie kosciół,z dofinansowaniem nie byłoby najmniejszych kłopotów .Hi! hi !

"szykajcie najpierw Królestwa Bożego, a wszystko inne bedzie wam dodane..."
Co tu może być niejasnego w tej Bożej Umowie?

jakie grube miliony poszły i co, jest efekt? Cała Europa goni do Krakowa i wciąż przyjeżdża...!
W Cieszynie przed wojna było 7-9 wytwórni likierów, a teraz nie wiem czy jeszcze jest jeden brovar...?
Odnawiać, odnawiać i ożywiać te takjemnicze i jakże urokliwe miejsca starego Cieszyna...

Edgar

Dobry pomysł!Niech Królestwo Boż pomoże i jak piszesz "będzie nam dodane " i po sprawie.Czekamy na przelew "kasy" z NIEBA!

gdyby się udało to by było dobrze

zapomniałem dodać, że stoi tam jeszcze, by "szukać też sprawiedliwości tego Królestwa..."
czyli znaleźć klucz do tego Królestwa...
Ja wiem, że tym Kluczem jest Jezus!
Pańskie jest złoto i srebro. Jeżeli jesteś wierzącym, pomódl się o tą sprawę...

Twoje "argumenty" po prostu zbijają z nóg.
Tu chodzi o konkretne dofinasowanie a ty bujasz w obłokach i piszesz o jakis kluczach.może ty klucznik jaki a oieniedzy nie ma.

Hej Edgar,mówisz że jest tylko jeden browar w Cieszynie?Ja mam wrażenie,że piszący tu opinie mają własne wytwórnie,bo piszą jakby byli po degustacji.Skoro dotacje z Unii zaczynają się od20milionów,dlaczego nie złożyć projektu modernizaji szkoły,otaczającego placu,parku i wzgórza zamkowego przy okazji,chyba nie ma problemu z wymyśleniem,co trzeba jeszcze naprawić,byleby przekroczyć te magiczne 20M!
Powodzenie Dyrektorze Durlow w modernizacji;
ciemny garnitur przy pracach byłby bardziej praktyczny(a jeszcze lepszy drelichowy).

Tym kluczem jest Spiderman a nie Jezus

POkemonowe ministerstwo nie ma forsy dla Polaków, co innego gdyby o dotację wnioskowali Niemcy

Если бы немцам давали столько водки, то неизвестно, кто бы победил.

szkoła muzyczna, finansowana z budżetu w całości, to kolejna w Cieszynie wylęgarnia niebieskich ptaków na ciepłych posadkach... dla przykładu, prywatne lekcje udzielane przez pracowników szkoły w jej pomieszczeniach i pod jej patronatem to coś w tym stylu, jak operacje poza kolejnością w cieszyńskim publicznym szpitalu dla pacjentów płacących w prywatnych gabinetach jego lekarzom i ordynatorom. Pan Durlow czuje niedosyt, bo jego koledzy z Zamku czy MOSiRu się wzbogacają szybciej niz on. A tak naprawdę szkoła muzyczna powinna być odpłatna dla każdego, z systemem stypendiów dla najlepszych, a jako organizacja pozostawiona na własnym rozrachunku. Wtedy może szanowny pan Durlow zmieniłby garnitur na roboczy i zakasał rękawy w końcu.

Jakoś nie dziwi mnie,że miasto nie da kasy na szkołę.Przecież ich nie interesuje miasto-brak lokum dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej,wygonienie z Cieszyna dwóch festiwali i wiele obietnic dot.brzegów Olzy.Nie ma co liczyć na nasze władze!

tak to jest,kiedy we władzach lokalnych brakuje ludzi Stela,a ci przyjezdni robia to tylko dla kasy,a nie dla Cieszyna;ej ja-nek masz do powiedzenia cokolwiek dobrego o kimkolwiek,czy zajmujesz się zawodowo pyszczeniem?Niech muzycy grają,kiedy murarze murują,piekarze pieką chleb,wtedy kazdy będzie na swoim miejscu robił to,co potrafi najlepiej.

Ja-nek - idź się lecz. Albo lepiej nie, bo to jedna banda...

niech sobie każdy robi co chce, ale nie za moje podatki. Parazyty budżetowe

bardzo dużo można powiedzieć dobrego o tej milczącej większości mieszkańców miasta, którzy swą ciężką pracą finansują utrzymywanie setek budżetowych synekur w mieście, dostając w zamian od samorządu żałosne piwne festiwale i prawo do spacerów po lasku miejskim.

Osobiście byłbym nieco szczęśliwszy, gdybyś do tej milczącej większości dołaczył. No ale - pisać każdy może - niestety nie mam mocy sprawczej, żeby Ci tego zabronić. Zatem - powodzenia na gruncie literatury sci-fi.

coś o tych lekcjach prywatnych w szkole muzycznej?... podobno nieźle sie kręci ten interes..

Kolego "Kolego" - ja się tam uczyłem "państwowo" i miło wspominam ten okres życia, a takie spiskowe teorie po prostu mnie irytują i drażnią. Chętnych do nadinterpretacji rzeczywistości jest wystarczająco wielu.

Przy okazji - dawaj lekcje ( jak się interes rozkręci, to możesz się nawet opodatkować; zazdrośnik się znalazł ).

Aha, jeszcze jedno, lojalny obywatelu - jak masz wiarygodne informacje na ten temat to leć szukać numeru Skarbówki i złóż donos. Od razu lepiej się poczujesz.

chętnych na budżetowe grajcary jest niestety także wielu

publiczna szkoła, publiczne sprzęty, milionowe koszty a lekcje prywatne??... i to jest ok?

Bo ja tu widzę jakiś ciężki kompleks z dzieciństwa.
exe

( Swoją drogą - nie da się przekonać nieprzekonanych, daremne żale, próżny trud itd... Spadam )

Халтура в производстве способствует созданию дополнительных рабочих мест в мастерских по ремонту.

leczysz swoje kompleksy?Napiszę slangiem po hamerykońsku i nikt nie załapie o co mi chodzi,oprócz mnie samego, przestań się więc wygłupiać i albo pisz po naszymu,albo spadaj!Reszcie powiem,że nie tylko władzy w Cieszynie wydaje się,że są tak inteligentni iż mogą sobie robić co im się podoba,dlatego proponuję,żeby naszego burmistrza wybrać królem Księstwa Cieszyńskiego,bo już mu się wydaje,że wszystko wolno mu robić za nasze pieniądze.Takie podejście spowoduje,że miasto podupadnie,bo wartościowi ludzie go opuszczą,a na miejscu pozostali będą się kisić we własnych frustracjach niemocy,powodzenia.

Dobry Człowieku - za dużo chciałes naraz napisać a wyszedł Ci z tego stary dobry polski bigos; czasami warto uzgodnić stanowisko z samym sobą, a potem łapać się za klawiaturę; jak masz jakiś problem ze sobą to tutaj go nie rozwiążesz - niestety.

Tak właśnie pisze zalatany człowiek:czyta,dzwonią telefony,ludzie wymagają natychmiastowych rozwiązan problemów,żeby mogli pracować;nie uważasz,że pisanie tutaj po rusku to jakaś paranoja albo czeski film?Kurde,miałem nadzieję na znalezienie tutaj psychologa od terapii,help, help ;)Myślę,że moje wpisy przynajmniej nie są chamskie, ani nikogo nie obrażam intencjonalnie?
Gdybym tak sprawnie "działał"jak włodarze naszego grodu,dawno już poszedłbym z torbami bo nie opłacałoby mi się prowadzić interesów,ONI opłacani są z naszych podatków podobno coś robią!

już kiedyś napisałem, że podziwiam ją za szybkośc i celność reakcji... Natomiast reakcje jej krytykantów świadczą moim zdaniem jedynie o ich ciemnocie, i zaściankowej ksenofobii. Cieszyńska kołtuneria.

i tylko czekam, jak piszącym tutaj po czesku jakiś "patriota" dołoży...

Niech każdy pisze w innym języku na tym forum, wtedy na pewno się dogadamy(czasem po polsku jest to niemożliwe).Nie bardzo rozumiem snobów,którzy udają swiatowców dlatego tylko,że
potrafią czytać po rusku,czesku,czy angielsku!?
Jeśli będę chciał poczytać po rusku,wejdę na ruskie strony,po czesku,na czeskie itp.Myślę, że w d byłeś, g widziałeś,dlatego teraz wyzywasz innych od ksenofobów,ciemnoty itp.Skoro artykuł napisany jest po polsku,dobre wychowanie wymaga odpisać w tym samym języku,a nie leczyć kompleksów poprzez popisywanie się "wiedzą". Ja "jeżdżę"po władzach Cieszyna tylko dlatego,bo ze swoją "aktywnością" nie przetrwaliby tygodnia w mojej firmie,gdzie trzeba wypracować dochód,żeby wszyscy zarobili,a ściema w realu nie działa.Ludzi szanuję za ich szczere opinie i to jest sedno forum:
kazdy orze jak może,ale nie po rusku,czesku czy angielsku,bądźmy poważni.Dlatego nie interesuje mnie tu opinia Syrenki.Na pewno znacie cieszyńskich Niymców,co nie umieją rozmawiać po niemiecku,ale w Cieszynie są bardziej niemieccy od samych Niemców i może to jest sedno.

A jak deszcz pada, to pewnie też po nic innego, tylko żeby zrobić Ci na złość ?

uważam, że w piszący komentarze w GC urzędnicy i kierujący instytucjami publicznymi, także radni, powinni zawsze występować pod własnym imieniem i nazwiskiem. Płacimy im za bycie osobami PUBLICZNYMI.

mylisz pojęcia

I ain't gonna dwell 2much on stupid boys comments,so when UR old enough to get it,you'll C how mental it is to write comments in languages other than your own one.Our fathers fought for us to be able use our language,let's respect that and B proud of it instead of showing off,how clever(or stupid) it is to write balls about local issues по pyccки!

panie wojtku kiedy pan robił tą fotkę, od kliku dni już
pechowa sciana jest pokryta tynkiem iprawie pomalowana. redaktorze dzwignij pan tyłek i rusz sie pan
z kawiarni pare metrow na zamek. pozdrawiam

No bo właściwie po co się uczyć? Odmówi sie 10 zdrowasiek i reszta sama przyjdzie;p

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama