, czwartek 7 grudnia 2023
Powstaje Muzeum Protestantyzmu
Muzeum Protestantyzmu powstanie na niewykorzystanym dotąd balkonie, który został już oddzielony od reszty kościoła i wyremontowany. – To piękne miejsce na ekspozycję – mówi ks. Janusz Sikora. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Powstaje Muzeum Protestantyzmu

TWO
W Cieszynie powstaje nowa atrakcja turystyczna — w kościele Jezusowym urządzane jest Muzeum Protestantyzmu.
Kościół Jezusowy, największa świątynia w Cieszynie, należąca do parafii ewangelicko-augsburskiej, będzie w 2009 roku świętowała 300-lecie założenia. Parafia zamierza zaprosić na jubileusz wielu gości – nie tylko z całego kraju, ale również ze Szwecji, Austrii, Czech, Słowacji i Niemiec. – To będzie znakomita okazja, aby pochwalić się naszym pięknym kościołem i wieloma zabytkowymi eksponatami, które w nim przechowujemy. Jeszcze są w kapliczce przy ołtarzu i od czasu do czasu pokazujemy je tam odwiedzającym, ale na dniach zaczniemy je przenosić do reprezentacyjnych pomieszczeń – mówi ksiądz Janusz Sikora, proboszcz luterańskiej parafii.

Muzeum Protestantyzmu powstanie na niewykorzystanym dotąd balkonie, który został już oddzielony od reszty kościoła i wyremontowany. Wstawiono nowe okna, założono instalacje elektryczną, antywłamaniową i przeciwpożarową, zamontowano ogrzewanie. Tylko posadzka została oryginalna, ceglana. – To piękne miejsce na ekspozycję – mówi proboszcz.

Cztery pomieszczenia, w których będzie muzeum i mały magazyn eksponatów mają wielkie okna i łukowate sklepienia. W najbliższych dniach trafią tu wszystkie eksponaty z kościelnej kaplicy, a potem pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego pomogą parafii w urządzeniu ekspozycji. Gdy Muzeum Protestantyzmu już powstanie, turyści zobaczą w nim fotel z cesarsko-królewskimi emblematami, z którego podczas wizyty w 1880 roku w kościele Jezusowym korzystał Franciszek Józef I. Przygotowano go wtedy specjalnie na przyjazd cesarza, choć z góry było wiadomo, że monarcha posiedzi na nim zaledwie kilkanaście minut. Obecnie mebel jest przechowywany w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ponadto w kościele będzie można podziwiać pięknie odrestaurowany zabytkowy klęcznik, który teraz stoi przy ołtarzu, stare nakrycia stołu, zamek z drzwi kościoła z datą 1714, wielkie żeliwne kasy przykręcane do podłogi czy stare księgi z parafialnej biblioteki liczącej tysiące woluminów. — Będziemy też przyjmować albo brać w depozyt pamiątki od parafian — mówi proboszcz.

Otwarcie muzeum nastąpi najpóźniej za rok. – To będzie nowa ciekawa atrakcja turystyczna w mieście, bo na razie jedyne takie muzeum w Polsce jest w Mikołajkach na Mazurach – przekonuje ksiądz Sikora.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo, wielkie poparcie dla tej inicjatywy, takiego miejsca brakuje na Śląsku Cieszyńskim.

Pochwalam ten pomysł. już dawno powinno powstać Muzeum Protestantyzmu ,przecież to najwiekszy obszar protestantyzmu w Polsce.

Gratuluję! I to jest prawdziwe, a nie pozorowane działanie dla dobra miasta! Żeby było jasne - pozorowane działania uprawia się w Zamku Przeds. i Sztuki, za nasze podatki!

Kiedy ludzie Kościoła myślą nie o szerzeniu Ewangelii, ale "o oglądaniu się wstecz" (muzeum) to wg słów Pana Jezusa, "nie nadają się do Królestwa Bożego"...
W dobie niekończących się sporów, przejawów antysemityzmu (reakcja na książkę Grossa) i powszechnego zdziczenia (opisany wypadek z liną stalową), zaniechanie sił, energii, srodków materialnych na pomnażanie Bożego Słowa w naszym społeczeństwie jest grzechem!
Szkoda tych pieniędzy na muzeum i do jeszcze w Domu Bozym...!

Edgar - rozdaj wszystko, co masz i idź pomnażać Słowo Boże. Marnujesz energię.

Muzea, festiwale, projekty tylko jakość tego równania z Unią nie widać. Za chwilę zrewanżuje się podobnym pomysłem Satława. Trza mieć nadzieje że to wszystko zmierza do ekumenizmu, czy coś takiego? Tylko czymu w tych ludziach taka zaciekłość.

Wspaniały pomysł to muzeum. A Edgar bzdury pisze. Do: tajemnica poliszynela. To Prawda o Zamku Przeds. i Sztuki

Czyż nie takie Grossy?
"Antysemityzm często hodują handlarze,
Z których każdy dla siebie pewien zysk w tym widzi;
Kiedy się interesem korzystnym okaże,
Ujmą go w swoje ręce niezawodnie Żydzi"
(Adam Asnyk)

"Piach w nasze oczy, cały Synaj piasku
By nie powiedział kto, że widzi jasno"
(Rafał Wojaczek)

"Żyd współczesny nie może żyć bez antysemityzmu.Jeśli antysemityzm gdzieś nie istnieje - on go stworzy" (Isaak Bashevis Singer)

Jedwabne ... STRACH ... i jeszcze jeden strach przed kolejną publikacją...?
Kto następny opublikuje listę polskich SZMALOWNIKÓW?
Co wtedy zrobią POLACY ?

fotel cesarza w kościele...
to jakieś nieporozumienie...?

Do kaina: Satława jest cwańszy niż sądzisz- zabytkowe ornaty z parafii oddał w depozyt do Muzeum, motywując to faktem, że chce, aby więcej ludzi mogło je oglądać. Tak naprawdę, to teraz Muzeum musi znależć kasę na ich renowację. Tak się robi interesy, a przykład daje Rydzyk.

Naiwna ofiaro mediów i głupcze!!!! Przeczytaj sobie chociażby "Malowany ptasior" jako odpowiedź na brednie i kłamstwa Kosińskiego jakie napisał w "Malowanym ptaku" w "podzięce" za to, że polscy chłopi uratowali mu życie ukrywając go z narażeniem życia swojej całej rodziny.

Listy ubeków żydowskiego pochodzenia już opublikowano (http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=345&id=5004) książki o tym jak Żydzi wydawali Polaków Armii Czerwonej po 17 września 1939 też.

Wstydzę się za tych "polaków", którzy dzieci żydowskie i ich rodziców wydawali nazistom na pewną śmierć .
Robili to głównie za Judaszowe srebrniki!
Zachowujecie się jak Niemcy, gdzie "dzieci" esesmanów robią z Niemców ofiary!
Dzieci polskich SZMALCOWNIKÓW dalej nienawidzą potomków Abrahama...?
Skąd u was tyle złości i nienawiści? Macie nieczyste sumienie? A może to jest to, o czym czytamy w Biblii:
( ... ) 2 Mojżeszowa 20, 5

Lista Szmalcowników polskich byłaby największym policzkiem dla wszystkich Polaków!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama