, piątek 23 luty 2024
Pomnik studenta po cieszyńsku
Twórcy pomnika, Jerzy Fober i Andrzej Szarek, podczas jego odsłonięcia. fot. Interia.pl Dodaj do Facebook

Pomnik studenta po cieszyńsku

INTERIA.PL
Pomnik studenta po cieszyńsku

Odsłonięcie pomnika studenta przed rektoratem UŚ. fot. Marcin Tomalka/Gazeta.pl

Pomnik studenta odsłonięto we wtorek przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego autorami są profesorowie Jerzy Fober i Andrzej Szarek z Katedry Rzeźby Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie.
Dwumetrowy pomnik jest wykonany z brązu. Odziany jedynie w dżinsy młodzieniec o atletycznej budowie ciała ma na głowie czworokątną czapkę absolwenta uczelni. Jak podkreśla inicjator budowy pomnika rektor UŚ prof. Janusz Janeczek, ma on ożywić i urozmaicić przestrzeń akademicką w centrum Katowic.

Autorami rzeźby są profesorowie Jerzy Fober i Andrzej Szarek z Katedry Rzeźby Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Jak mówi prof. Fober, wspólnie z rektorem Janeczkiem uzgodnili, że powinno to być dzieło zrealizowane z przymrużeniem oka. Twórcy chcieli też uniknąć standardowego przedstawiania studenta - siedzącego na ławce, w luzackiej pozie. — W końcu uznaliśmy, że najlepsze miejsce poszukiwań to źródła idei uniwersyteckiej - Akademia Platońska. Tam się narodziła idea szkoły wyższej, relacji mistrz-uczeń. Tak pojawiła się postać kurosa - uśmiechniętego młodzieńca, wywodzącego się z najstarszej sztuki greckiej, symbolizującego pewien ideał młodości, szczęścia związanego z młodością — tłumaczy Jerzy Fober.

Za najbardziej sprawdzony i wiarygodny atrybut współczesności artyści uznali dżinsy, a na głowie studenta pojawiła się czworokątna czapka absolwenta uczelni. — To nakrycie głowy związane z tradycją kultury anglosaskiej, ale myśmy powrócili do Europy, atrybuty posocjalistyczne nie byłyby wskazane. O wiele trafniejsza jest symbolika tej czapki, która symbolizuje absolwenta szkoły wyższej. To będzie czytelne również dla przyjeżdżających tu cudzoziemców. Jeśli chodzi o włosy, to takie miał starożytny kuros. Okazały się najbardziej modną fryzurą, którą dzisiaj nazywa się dredami — dodaje prof. Fober.

Uczestnicy wtorkowej uroczystości odsłonięcia rzeźby żartowali, że student jest bosy, bo nie stać go na obuwie, o problemach finansowych ma też świadczyć układ rąk - jakby za chwilę miał dostać stypendium.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

:):):)

Zawsze mi się zdawało, że najlepszym pomnikiem dla kadry i studentów jest jakość nauczania na uczelni. No cóż, lepszy student niż kolejny JP2.

koszmar - w stylistyce podobny do dzieł artystów III Rzeszy

samczy akcent
Dlaczego nie piękna studentka...?

panowie profesorowie sobie zażartowali najwyraźniej i to mi się podoba...:)

ślepy owoc rąk artystów...?

coś w tym jest...
wracający z balangi alkoholowej...?

Ale chała!!!!

:):):)

homoseksualistami czy ten student to też homoseksualista. Sam Platon był homoseksyalistą... czy o Taki wzór studenta chodzi.

fuj

Śmieszni ci cieszyniacy. Ślązaczka im wadzi na wzgórzu zamkowym , a statua studenta nie.

Zwłaszcza w Katowicach : )))

Oczywiście dzisiejszy świat dąży do piękna fizycznego ciekawe ilu studentów jest tak pięknie wyrzeźbionych jak ten pomnik :-) (żart) Mógłby mieć przynajmniej książkę w ręku to by pokazywało że udaje że się uczy (niekoniecznie otwarta bo byłoby to zbyt śmieszne) hi hi ...

koszmar

chybiony pomysł...!
Tania popularność panów profesorów!
Podobnie jak z doktorantami z IPN (Instytutu Polski Niepowaznej)

Koncepcja niezła, wykonanie hmm... kiepściuchne, niestety!

nauka za sex...

to już narodowa obsesja HOMO...!

Na UŚ to sie ucza tylko profesorowie...jak wykorzystując prace magisterskie studentów wzbić się szczebel wyżej. Jesteście szanowne grono (z wyjątkami)zakałą tej uczelni. Lenie śmierdzące i tyle. Ale sie wyżyłem. Uff

...atrybuty posocjalistyczne nie byłyby wskazane... ale przeca ten facecik wygląda wypisz wymaluj jak Wincenty Pstrowski na wczesnych figurkach. Przestańta już Profesory i dochtory godać. Kożden na komunie wychowany to i "student" jakoż ów W.P. lub inny stachanowiec. Ale może mocie racjem, przeca odsłonięcie było we wtorek, a we wtorki to studenty som już po imprach wyprostowane. Gorzy w poniedziołki, łep leci jak nic

Buy wow gold now. Welcome to buy wow gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama