, poniedziałek 26 luty 2024
Politycy nie mają poczucia humoru
10. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy" potrwa do niedzieli. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Politycy nie mają poczucia humoru

Politycy nie mają poczucia humoru

Petr Zelenka (na zdjęciu w środku) gościł nad Olzą z okazji przedpremiery jego najnowszego dzieła „Bracia Karamazow”. fot. LU/Super-Nowa.pl

— Moim zdaniem polskie kino jest silniejsze niż czeskie — mówi Petr Zelenka, ceniony czeski reżyser średniego pokolenia, który gościł nad Olzą z okazji przedpremiery jego najnowszego dzieła „Bracia Karamazow” podczas trwającego 10. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”.
Skąd bierze się siła czeskiego kina? W Polsce brakuje filmów pokroju „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie”, czy „Guzikowców”...
— Polskie kino ma także bardzo dużo sukcesów. Bardzo znani są polscy operatorzy. Praca w Hollywood nie wzięła się z powietrza, musieli pokazać, na co ich stać. Moim zdaniem polskie kino jest silniejsze niż czeskie. Mam wrażenie jednak, że Polacy tego nie czują. Przecież u nas w Czechach nie mamy tych nagród filmowych za dużo. Nam się nie udało przez 15 lat być w konkursie w Cannes, podobnie z Berlinem, dopiero Menzlowi teraz. Nie jesteśmy tak dobrze odbierani w Europie jak Polacy myślą. Na przykład moi „Guzikowcy” byli ostatnim filmem, który odniósł międzynarodowy sukces. Został nagrodzony w Rotterdamie. Z kolei „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie” nie odniosła dużego sukcesu za granica, film został doceniony tylko w Polsce i Rosji.

Twoje dotychczasowe filmy zostały w Polsce potraktowane przez większość widowni jako komedie, choć do końca nimi nie są...
— Te filmy były i będą dla mnie dramatami, ale widzowie rzeczywiście odbierają je jako komedie, względnie dramato-komedie. Polacy trochę więcej się na tych filmach śmieją od Czechów, ale to jest też spowodowane tym, że czeski język brzmi dla Polaków trochę śmiesznie.

Dlaczego zdecydowałeś się nakręcić „Braci Karamazow”?
— Pomysł wziął się stąd, żeby zrobić coś bardzo poważnego.

Jak jest z poczuciem humoru u Czechów i Polaków? Kto się bardziej potrafi bawić?
— (Śmiech). Poczucie humoru jest takie samo po obu stronach granicy. Polacy myślą natomiast, że go nie ma w Polsce. To jest taka dziwna rzecz. Ale oczywiście w Polsce też jest poczucie humoru.

A czy wasi politycy potrafią się śmiać?
— W Czechach politycy obrażają się, kiedy sobie z nich żartujemy. Politycy nie mają poczucia humoru w żadnym kraju.

Rozmawiał: TOMASZ WOLFF/Super-Nowa.pl
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

PO-politycy

A pro po humoru. Donald wraca z Irlandii na granicy przychodzi celnik z pytaniem czy ma coś do oclenia. Donald odpowiada że nie .Celnik przegląda pakunki nagle pyta: a co jest w tych butelkach tu są cztery skrzynki? To, to,.. to jest woda ze świętych źródeł Irlandii - odpowiada Donald .Celnik z niedowierzaniem wziął jedną butelkę odkręcił powąchał spróbował , zrobił wielkie oczy - przecież to whisky. Donald spojrzał na celnika z góry -no widzisz celnik to jest właśnie ten obiecywany irlandzki cud.

Kawał stary jak Szwejk, zerżnięty na żywca z książki o przygodach dobrego wojaka

PO została ulepiona z postPRLowskich cwaniaków, umoczonej we współpracę części opozycji solidarnościowej, zwykłych konfidentów SB i kilku naiwnych bardziej uczciwych robiących za przyzwoitki.

Po takim towarzystwie nie można było spodziewać się niczego dobrego. Jednak rzeczywistość rządów PO przerasta najgorsze scenariusze. To przecież zwykła lameriada, pic i amatorszczyzna, opakowana przez specjalistów od promocji proszku do prania.

Wychodziliśmy z gorszych opresji, wyjdziemy i z tej. Tylko dlaczego tak długo musimy pozbywać się tego garba PRLu?

Długo budzi się w Narodzie duch niezależności, ale jak już powstanie z kolan żaden taki produkt doraźnego marketingu jakim jest Tusk nie będzie miał nic do gadania.

Jak dlugo jeszcze bedziemy uczestniczyc w tym kiczowatym spektaklu rezyserowanym przez Tuska i jego nie-rzad. Oni nazywaja to rzadzeniem a to jest jedna wielka sciema. To juz nie jest powrot do III RP, ale powrot do PRL-u. Jeden wodz, jedna partia, propaganda sukcesu ,dretwa mowa i wyswiechtane hasla. Niestety wielu slepo zakochanych w tym plastykowym niby-premierze daje sie nabierac na te pijarowskie sztuczki. Obysmy sie nie obudzili z reka w nocniku. Czy przyslowie, ze madry Polak po szkodzie musi byc ciagle aktualne.
Ja dzisiaj ogladalam i sluchalam wystapienia Lecha Kaczynskiego. To bylo wystapienie godne prawdziwego meza stanu a nie jakies tam wypociny pijarowskiej wydmuszki

Donald nie potrafi nawet wypełnić PIT-a co potrafi zrobić człowiek, który ma siedem klas i kurs tańca. Zrobił 2 błędy. Źle wpisał swoje imię i swoją datę urodzenia.

Nie, no na miasto kultury to cieszyn nie wygląda po tych komentarzach. A jaka polityka sie tu "wyprawia" to wiem. Ale to się zmieni. A przynajmniej tak powinno.

A tak wogóle, to gdzie polskiemu kinu do czeskiego. Dystans wobec siebie samych w filmach czeskich jest odleglejszy od polskiej normy o lata świetlne. Spojrzenie na codzienność - choć gorzką -w czeskim filmie jest proste i szczere. Brak takiej nadetej maniery jak w kinie polskim. Może "Sztuczki" i "Pora umierać" mogą się obronić. To jednak perełki. Reszta to tandeta komedio-romansów. ps. Szkoda Panie Piotrze, że nie nakrecił Pan Braci Karamazow w sląskiej elektrociepłowni. Tam też jak w Cieszynie, nie umieli sobie poradzić z detalem, ktory Panu nie leżał. Wszedzie to samo. Niemoc i nie da się. Karykatura zarządzania.

"Po co wydał premier górę pieniędzy na orędzie, w którym nie miał nic do powiedzenia?. To był rozpaczliwy krzyk, abyśmy wreszcie zauważyli, że on istnieje, jest, rządzi."

Czeskie kino jest po prostu trochę inne, ale nie ma co wpadać w kompleksy. Polakom wychodzą świetnie filmy dramatyczne, romantyczne. Ciekawe, że w Czechach panuje opinia, że ich kino przeżywa kryzys i jedyny kraj, gdzie się podoba to Polska

Bingo!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama