, sobota 2 marca 2024
Piękne  koronki trafią do albumu
Koronczarstwo to życiowa pasja Beaty Legierskiej. fot. Krzysztof Kaczorowski Dodaj do Facebook

Piękne koronki trafią do albumu

MAC/Gazeta.pl
Historia koronki, najpiękniejsze wzory, najbardziej znane koronczarki i piękne zdjęcia koronkowych arcydzieł - to wszystko znajdzie się w pierwszym albumie poświęconym koniakowskiej koronce.
Takie wydawnictwo przygotowuje właśnie Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. — Koronki hekluje się u nas już od stu lat. To najbardziej znany w Polsce i na świecie wyrób z naszego terenu. Tymczasem do tej pory nie powstał żaden album poświęcony koronce — mówi Elżbieta Legierska-Niewiadomska, szefowa GOK w Istebnej.

Teraz to się zmieni, bo ośrodek zdobył około 100 tys. zł na wydanie takiego albumu w ramach projektu „Promocja góralskiej twórczości ludowej na trójstyku polsko-czesko-słowackim”. Przygotowania już trwają, a nad całością czuwa Małgorzata Kiereś, ceniona etnografka, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Jak zapewnia Legierska-Niewiadomska, album będzie interesujący zarówno dla turystów, jak i miłośników lokalnych tradycji. Znajdą się w nim: historia koronki, najpiękniejsze wzory - te dawne i te współczesne - najbardziej znane koronczarki i piękne zdjęcia koronkowych arcydzieł, które zostaną szczegółowo opisane.

Album powinien być gotowy w czasie wakacji.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

100.000 na album????
Redakcjo, czy Ty sprawdzasz wiadomości u źródła?

to teraz trzeba odbić sobie edytorsko i merytorycznie za wszystkie czasy- trzeba mieć umysł zręczny tak prawie, jak zgrabne dłonie śp pani Gwarkowej i jej następców, żeby pozyskać proceduralnie powyższą sumę na tą publikację - jeżeli będzie porównywalna albo (nawet) jeszcze bogatsza od pięknych albumów wydawanych (pewnie także z inspiracji Małgosi Kiereśki -dyrż sie dziołcha!), to pewnie gra warta świeczki a i suma, skoro wszystkich trzeba wypłacić jest pi razy oko, w sam raz i ze stówkę, że pozostaniemy przy "magii sympatycznej - 100" może i bedzie kosztowała...

albumów wydawanych przez fundację braci Golców...dop.(J.O.) - pardon

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama