, sobota 25 maja 2024
Ostatki: Kapuśnica z głową świni
Małgorzata Kiereś: — Według tradycji górali Beskidu Śląskiego ostatki winny być huczne i wesołe. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ostatki: Kapuśnica z głową świni

KAI, FE/Gazeta.pl
— Istota góralskiego karnawału, nazywanego w Beskidach mięsopustem, odnosząca się tradycyjnego podziału na czas zabawy, modlitwy, pracy i odpoczynku, zanika i zastępują ją nowe formy zabawy — uważa Małgorzata Kiereś, etnograf z Istebnej.
Dyrektor Muzeum Beskidzkiego Wiśle przypomina, że u górali beskidzkich mięsopust to okres autentycznej wiejskiej zabawy. — Ludzie w soboty spotkali się w karczmie na tzw. muzykach, aby pobyć ze sobą, poopowiadać, jak się mają, co u nich słychać. To był czas ucztowania i wspólnej rozmowy, czas radości. Przychodziła niedziela, szli do kościoła. Następował poniedziałek, zaczynali pracę — mówi Kiereś.

Na pograniczu polsko-czesko-słowackim najwięcej zwyczajów okresu karnawału przypada na jego ostatnie dni, zwane ostatkami. Na ostatkowych muzykach obowiązkowe były tańce na urodzaj. W zabawach uczestniczyły przede wszystkim młode mężatki poślubione w okresie karnawału.

Kiereś zwraca uwagę, że na Słowacji ostatki bywały też najczęściej czasem zbijania świń. — Tłusty czwartek znany jest i z pogranicza polsko-czeskiego. Jedynym zwyczajem tego „babskiego święta" jest smażenie kreplików tj. pączków, których nadzienie na terenie beskidzkich wsi stanowią powidła — dodaje etnografka.

Według tradycji górali Beskidu Śląskiego ostatki winny być huczne i wesołe. Ostatkowa zabawa góralska zaczynała się w sobotę i z krótkimi przerwami trwała do wtorkowej północy. Do dziś w wielu domach górale w ostatki przyrządzają kapuśnicę, sporządzaną z głowy świni, ogona i kiszonej kapusty.

W nizinnej części Beskidu Śląskiego od Strumienia po Frydek i Karwinę górale urządzali pogrzeby basów - polegające na chowaniu instrumentów w malowanych skrzyniach i symbolicznym ich posoleniu. Wyciągano je dopiero w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocne.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Miesopust-masopust kolejna czechizacja tego od wieków rdzennie polskiego regionu , trzaba dać skarge do europarlamentu o wynaradawianiu i czechizacji pane Havlíček!!!

Do PP-Stukij sie w glace żadne wynaradawianie mieszkasz w terenie granicznym gdzie oba języki są używane na co dzień -chyba ze jesteś przywieziony na taczkach z dalekich stron.

kapuśnica z głową świni i PP z baranim łbem

Jo je tu ztela ale wasi pezetkaowcy i waserpolocy furt majóm problem

kapuśnica ze świńskim ryjem - to coś wspaniałego.Leczy kaca i wzmaga potencję,a to lubią dziewczyny.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama