, poniedziałek 4 marca 2024
„Odejścia" Havla już po polsku!
W spektaklu występuje cały zespół Sceny Polskiej. fot. Kateřina Czerná Dodaj do Facebook

„Odejścia" Havla już po polsku!

ER
Po praskiej światowej premierze, która miała miejsce w maju w teatrze Archa i wrześniowej w Londynie, najnowsza sztuka Vaclava Havla „Odejścia\" wystawiona zostanie w Scenie Polskiej. Czeskocieszyńska premiera jest trzecią realizacją tego tytułu, a zarazem pierwszą w języku polskim.
„Odejścia" (tytuł oryginału „Odcházení") to pierwsza po prawie dwudziestu latach sztuka byłego prezydenta Republiki Czeskiej. Havel zaczął ją pisać w 1989 roku, a skończył niedawno, kiedy po dwunastu latach przestał być czynnym politykiem. Głównym bohaterem jest były kanclerz pewnego postkomunistycznego państwa, nic więc dziwnego, że krytycy czescy doszukują się w sztuce elementów autobiograficznych. W jednym z wywiadów autor powiedział jednak, że co prawda czerpał z doświadczeń zdobytych na urzędzie, ale bohaterowie sztuki nie odpowiadają żadnym konkretnym osobom.

Po praskiej premierze krytycy pisali, że sztuka w bardzo niewielkim stopniu przypomina dawną dramaturgię Havla - i tę z lat 60. spod znaku teatru absurdu, i tę pisaną później z pozycji dysydenckiego protestu. Jest w niej natomiast Havel taki, jakiego znamy z ostatnich dekad: po nieoczekiwanej przeprowadzce z komunistycznych aresztów na hrad przywódcy państwa. Havel polityk - i polityczny outsider jednocześnie; intelektualista trzeźwo zdystansowany do cyrku władzy, jaki obserwował i w jakim uczestniczył: widowiskowych namaszczeń i wstydliwych degradacji, podjazdów, zdrad i nielojalności, medialnych pląsów, narcystycznych popisów, fajerwerków próżności.

Spektakl wyreżyserował Józef Z. Czernecki, który od wielu lat współpracuje ze Sceną Polską. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Franta. Autorem tłumaczenia jest Andrzej S. Jagodziński. W spektaklu występuje cały zespół Sceny Polskiej: Ryszard Malinowski, Lidia Chrzanówna, Anna Konieczna, Anna Paprzyca, Halina Pasekova, Małgorzata Pikus, Katarzyna Wojczyk, Janusz Kaczmarski, Tomasz Kłaptocz, Paweł Niedoba, Mariusz Osmelak, Ryszard Pochroń, Jakub Tomoszek, Dariusz Waraksa, Grzegorz Widera.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 17.30 w Teatrze w Czeskim Cieszynie.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Havel , po Benešovi největší hovado novodobých českých dějin!!!

Vážený pane Demokrate, rozhodopádně jste největším demokratem českých dějin.

a gdzie byliście patronacie medialny na ostatnim razem, chyba na piwie...

Havel jest OK, bardzo porządny facet

a jeszcze bardziej u nas OK jest Jarek N. ...

co z jego pierwszą żoną...?

Vážený pane Jene, nic nevíte , pouze tušíte!!!Budiž.

pro Demokrata. Jestliže je dle Vašeho názoru (cituji)
Havel, po Benešovi největší hovado novodobých českých dějin!!! (konec citátu)
Pak nemůžete pominout otázku kdo a co byl v českých (správněji československých) dějinách Gottwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda, Husák.
Zkuste se, Demokrate, nejprve zamyslet a až pak odpovědět.
Pokud je Vaše hodnocení Havla a Beneše založeno na třídně bolševicko-komunistickém, pravém a nejsprávnějším leninsko-marxistickém učení, pak už vůbec není třeba myslet a odpovídat.
K Vašemu: ,,nic nevíte" doplňuji:
Vím že nic nevím. (Sokrates)

Jasne, Vasek Havel, był the best.
Jaro Nohavica taky je cool! Nazdar.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama