, poniedziałek 26 luty 2024
Odebrali nagrody Szersznika
Lokalne nagrody sprawiają największą radość ― mówił Kazimierz Urbaś. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Odebrali nagrody Szersznika

DOROTA KOCHMAN
Już po raz siódmy wręczono nagrody powiatu cieszyńskiego w dziedzinie kultury. Po raz pierwszy noszą one imię ks. Leopolda Jana Szersznika. A otrzymali je Kazimierz Urbaś, chór Echo i Jan Krop.
Nagrody wręczano uroczyście w środę w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Za twórczość artystyczną nagrodzono Kazimierza Urbasia wraz z jego kapelą Torka, która - jak czytamy w uzasadnieniu - przyczyniła się do ożywienia muzyki Śląska Cieszyńskiego i rozpropagowania jej, tworząc tym samym nowy gatunek muzyczny neofolk. Nagrodę Urbaś otrzymał za całokształt twórczości artystycznej oraz promocję regionu. ― Te lokalne nagrody są najbardziej cenne, bo najbardziej sprawiedliwe. I sprawiają największą radość ― mówił Kazimierz Urbaś.

Nagroda w kategorii upowszechniania kultury przypadła w udziale chórowi Echo z Zebrzydowic, który zdobył wiele laurów, koncertuje w całej Polsce i Europie, wykonując dawną i współczesną muzykę. A nagrodę w kategorii „ochrona kultury" przyznano Janowi Kropowi z Wisły (ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na ceremonię). Ten polonista i pedagog wydał rękopis Andrzeja Cinciały zawierający zbiór słów używanych dawniej na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Nagrody w dziedzinie kultury od siedmiu lat przyznaje Zarząd Powiatu, na podstawie propozycji specjalnie powołanej, pięcioosobowej komisji. Co roku mogą ją otrzymać maksymalnie trzy osoby. W tym roku, po raz pierwszy, nagrody noszą imię wybitnego jezuity ks. Leopolda Jana Szersznika.

Podczas uroczystości w muzeum zostały wręczone również odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymali je: Agata Ogórek, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego (za stworzenie koła teatralnego), ks. Oskar Kuśka ze Strumienia (za stworzenie muzeum parafialnego) oraz Andrzej Piechocki rzeźbiarz z Ustronia, prezes Stowarzyszenia Artystycznego Brzimy.

KIM BYŁ SZERSZNIK I WIĘCEJ O NAGRODZIE:
Jezuita patronem nagrody
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo za szybkość reakcji :)

Brawo Kazo! Torka 4 life! Życzymy zdrowia

bravo Cieszyniak!

Kazo pijak ale PAN! Reszty nie znam.

Nagroda Oskara Kolberga, nagroda Ministra Kultury, Nagroda Ondraszka , a taraz nagroda Szersznika- gratulujemy Pan Kazikowi (Nędzy)Urbasiowi

tzn. gratulujesz, czy zazdrościsz ?

Ty szczujewsz, czy gnijesz?

Gratulacje dla Pana Kazimierza Urbasia, świetnego muzyka zapatrzonego w naszą kulturę i tradycję. Zawsze Pana podziwiam.

Kazo- raduje sie z Tobom - pozdrowkom Terke , Jasiecka i Torke .Tobie zdrowio i zdrowio
Stasek

Wukqn0 fhompbxeqgpf, [url=http://rnvekdcvpqgg.com/]rnvekdcvpqgg[/url], [link=http://busiqacqeapc.com/]busiqacqeapc[/link], http://moytoywobxrf.com/

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

Buy wow gold now. Welcome to our website about world of warcraft gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama