, sobota 2 marca 2024
Nastała moda na… monografie
Od lewej: starosta Czesław Gluza i współautorzy monografii Idzi Panic, Wiesław Kuś oraz Bogusław Chorąży. fot. ARC Dodaj do Facebook

Nastała moda na… monografie

STELA
Nastała moda na… monografie

Promocja monografii odbyła się w czwartek w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. fot. ARC

Dziesięć lat trwały prace nad pierwszą w historii kompleksową monografią Śląska Cieszyńskiego. Pierwszy tom „Śląski Cieszyński w czasach prehistorycznych” został zaprezentowany w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ukazał się w nakładzie 500 egzemplarzy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie wykonany dodruk.
Wydana przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie monografia „Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych” wpisuje się w ogólny trend. Monografiami mogą pochwalić się m.in. Wisła (na razie ukazały się dwa tomy oraz dwie publikacje pomocnicze), Ustroń, wkrótce podobne dzieła wydadzą Cieszyn i Jaworze.

— To fenomen wydawniczy, a w szerszym sensie – nawet kulturowy, że praktycznie każda miejscowość stara się coś o sobie napisać, o ludziach, którzy żyli w przeszłości. Pojawia się wiele publikacji mówiących o historii, tożsamości, kulturze. Wydaje się, że nasza monografia, będzie dziełem jedynym, bo chcemy spiąć w jednej pozycji dzieje Śląska Cieszyńskiego, w wielu płaszczyznach. Będzie to dzieło, nie waham się użyć takiego sformułowania, monumentalne — powiedział Czesław Gluza, starosta cieszyński.

Pierwszy tom został wydany w 500 egzemplarzach. Jest do kupienia w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jednocześnie trafi do szkół i bibliotek w całym regionie. Pomysłodawcy wydania dzieła mają nadzieję, że bardzo chętnie po monografię będzie sięgać młodzież. Starosta już zapowiedział, że w razie potrzeby zostanie zrobiony dodruk.
We wstępie do pierwszego tomu, prof. Idzi Panic, który kierował zespołem badaczy, podkreślił, że niewiele jest w Polsce regionów, które tak jak ziemia cieszyńska, odgrywały tak znaczącą rolę od pradziejów po czasy współczesne. Dalej czytamy: „To właśnie tędy, przez Bramę Morawską, której Śląsk Cieszyński stanowi wschodnią rubież, prowadziły najważniejsze szlaki z południa na północ. W dobie prehistorycznej, najpierw – w paleolicie, mezolicie, a także neolicie – tą drogą na początek niewielkie, a następnie coraz liczniejsze grupy wędrowców, przemieszczały się na północ, poza łuk Karpat”. W rozmowie z dziennikarzami, profesor wyliczył, że prace trwały dziesięć lat.

— Zbieranie materiałów trwało z jednej strony w sam raz, z drugiej jednak za długo. W sam raz, bo do przebadania był ogrom źródeł, członkowie zespołu badawczego mieli też inne zadania, od których nie mogli się oderwać. Miałem to szczęście, że większość ludzi mnie nie zawiodła, choć zdarzyły się sytuacje losowe. Z drugiej jednak strony każdy powie, że dziesięć lat to szmat czasu — przyznał prof. Idzi Panic.

Monografia Śląska Cieszyńskiego ukaże się w sześciu tomach. Całość ma być gotowa do 2014 roku. Starosta Gluza uważa jednak, że termin ten można przyspieszyć. Dla przykładu Cieszyn wyda w tym roku monografię, która ukaże się od razu w trzech tomach.

PISALIŚMY:
Na nowo piszą historię Cieszyna
Gdzie podziało się archiwum?
Uzdrowisko w pigułce
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wisła bedzie the best !!! tomów monografii ma być z 8 i tyle samo dodatków a cesty dalej dziurawe a odśnieżać po groniach nie ma za co

A ileż to cacko ma kosztować,kto za to płaci,skoro tyle tęgich głów nad tym pracuje przez 10lat?!

Арифметика все та же уже тысячу лет, зато история тысячу раз менялась.

na tym zdjęciu

Komusze czasy monografia też obejmuje, czy taktownie dla koalicji rządowej przemilcza?

jakże żywe, dwunożne skamieniałości historyczne, a arche-starosta, ów sympatyczny paleopolityk, odradza się wiedziony przez instynkt - ku obszarom popularności, atmosfery dworu i hmm... tęgich danin-apanaży...

Dobre, dobre, trafia w sens..dworu cieszyńskiego

paleolit, mezoli to tematy dla gawiedzi, bo to dawno minęło i nikt tego nie pamięta, a to co przed nami - nieistotne dla Dworu.....

a kiedy monografia panujących?

no to teraz czekamy na poligrafię, po co się ograniczać : )

przyszła monografia panujących - rozpanoszona, z jaskrawymi refleksami i grą makijażu,czeka na puder patyny czasu minionego...

a może by tak ktos pokusił się o monografię stanu dróg w Cieszynie ?
to by była bardzo gruba książka...

Redaktor notatki się myli, gdyż w Wisle wydano trzy tomy, a na nastepne czekamy

закрой ебало, хрюлник, хлеборезку !!!

StElA vel Paździoch =закрой ебало, хрюлник, хлеборезку !!!

monografio StElA ja widzę że ty zamiast oleju w głowie to masz benzyne

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama