, czwartek 20 czerwca 2024
Muzeum Protestantyzmu otwarte!
Ksiądz Paweł Anweiler, biskup diecezji cieszyńskiej, podarował muzeum obrazy. fot. Stela Dodaj do Facebook

Muzeum Protestantyzmu otwarte!

STELA, TWO
Cieszyn ma kolejne muzeum. W niedzielę w kościele Jezusowym poświęcono Muzeum Protestantyzmu. Podczas otwarcia ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie, śmiał się, że placówka jeszcze nie rozpoczęła działalności, a już czeka ją... remont.
Muzeum Protestantyzmu mieści się w kościele Jezusowym. Zajmuje trzy połączone ze sobą sale. Miejsca nie ma w nim zbyt dużo. Dlatego podczas wczorajszego poświęcenia ksiądz Janusz Sikora przepraszał wiernych, że zwiedzić zbiory mogą tylko zaproszeni goście. Od dziś placówka będzie czynna dla wszystkich chętnych. Od poniedziałku do środy zbiory będzie można oglądać w godz. 10.00–12.00 oraz 16.00–18.00, a w piątki między 14.00 a 17.00. Wstęp nic nie kosztuje. – Później muzeum nie będzie miało wyznaczonych godzin otwarcia. Będzie je można odwiedzić po uprzednim umówieniu się – mówił proboszcz parafii ewangelickiej.

W niedzielę historyk Maciej Oczkowski, który tworzył muzeum, przekonywał, że ta placówka nie jest martwym miejscem, w którym raz otworzy się wystawę, a później nic się nie dzieje. – To żywy organizm. Dlatego Muzeum Protestantyzmu nie składa się wyłącznie z wystawy „Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim”, ale ma gromadzić wszystko to, co świadczyłoby o naszej przeszłości na Ziemi Cieszyńskiej – przyznał Oczkowski.

W pierwszej sali znajdują się pamiątki z okresu reformacji, a więc XVI wieku, kontrreformacji oraz początków budowy Kościoła Jezusowego. Dwie kolejne sale koncentrują się na tym, co działo się wokół kościoła, m.in. na placu, a także na całym Śląsku Cieszyńskim. Wśród eksponatów można zobaczyć cenne starodruki, śpiewniki, mieszki, do których w przeszłości zbierano ofiarę czy formy, w których wypiekało się opłatki i szulki. Jest także fotel, na którym siedział Franciszek Józef I podczas wizyty w Cieszynie, zawierającej w programie także pobyt w kościele.

Janusz Sikora żałuje, że jedno z pomieszczeń, przęseł w muzeum, zostało przeznaczone na magazyn. – Teraz okazało się, że jest za mało miejsca. Dlatego jeszcze nie otworzyliśmy muzeum, a już myślimy o jego remoncie – śmiał się zapraszając gości do środka cieszyński pastor.

Otwarcie muzeum poprzedziło uroczyste nabożeństwo z udziałem m.in. bp Janusza Jaguckiego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Stanisława Piętaka ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu oraz bp Pawła Anweilera, przewodzącego diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego. Obecni byli także przedstawiciele władz Cieszyna.

Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, związanego z realizacją projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego”. Dotacja wyniosła 1,6 mln zł.

Muzeum otwarto w ramach przypadającego na ten rok 300-lecia kościoła Jezusowego. 21 i 22 maja odbędzie się w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie sesja naukowa: „300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim”. 23 maja będzie miało miejsce widowisko historyczne na Wzgórzu Zamkowym, upamiętniające przybycie do Cieszyna wysłannika cesarskiego hrabiego Zinzendorfa i jego spotkanie ze szlachtą polską. 24 maja odbędą się uroczyste nabożeństwa w kościele Jezusowym i na placu Kościelnym w Cieszynie, upamiętniające 300-lecie świątyni, z udziałem biskupów z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Szwecji i Węgier.
Komentarze: (29)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

no gdzie te komentarze oburzonych katoli?

Jak na razie jest jeden debilowaty, sfrustrowany prowokator którego powinno się wziąć i zamiast Marz Anny podtopić w zbiornikach osadowych miejskiej oczyszczalni. Bo Olzy szkoda...

...no gdzie te komentarze oburzonych katoli?...... Nie ma komentarzy i tym się różnia katole od tych co wpisywali się pod artykułem "Wokól Popiełuszki"

a jak to będzie w drugą stronę ? "ewangole" ?
moje dziecko uczęszcza do ewangelickiej szkoły i jest ok. 300 lat to chyba dość czasu, żeby się do siebie przyzwyczaić. jakieś konflikty wyznaniowe ? dejcie se spokój, nie żyjemy w czasach inkwizycji.

Nic tak w Cieszynie (mimo wszystko) nie dojrzało, jak wspólne bytownie ewangelików i katolików. i To jest właśnie wizytówka Cieszyna. A nie Zamek sztuki.

tak

szy...PKO, co te banki wyprawiają razem z jej prezesem piłkarzem...Bieleckim...?
BenekHaker ma za swoje, ide do muzeum, czy...

czyżby zmierzch PROTESTANTYZMU, że uciekają do muzeuma a biskupi zwożą stare obrazki...?
wanielik!

Muzeum i wiara chrześcijańska, co to dziś znaczy ...?

Konto bankowe z zaświatów
Cele niemożliwe do zrealizowania, upychanie klientom zbyt ryzykownych produktów, naciski przełożonych - o takich praktykach Millennium opowiadają nam pracownicy banku. Bo nie dostali premii

Informacje można przesyłać na adres: rzecznik@zywiec.slaska.policja.gov.pl.

Najcenniejszy eksponat to niewątpliwie fotel w który pewnie puszczał bąki sam Najjaśniejszy Pan Cysorz

ich kryzys nie rusza...?

Januszek palikot ...?

1,6 mln zł - tyle starczyłoby na remont ulicy Bielskiej

Katole nie komentują bo sami nie potrafią nic wymyśleć. Jak ich klecha nie nakieruje to są jak dzieci we mgle. Jak czegoś im w Radiu Maryja nie natłuką do łba to... a niech to,taki kraj...

Ten poniżej to jakiś SB-ecki prowokator.

Prawda Cię wyzwoli

ani krzty tolerrancji. Zioną jadem.. Przykłady w poniższych postach.

Zamkowi Przedsiębiorczości przybył nowy groźny konkurent i do tego bardziej przedsiębiorczy(1,6mln: 0,77mln)

Największym "wyczuciem" jest reklama medalika pod artykułem."Gratuluje" Redakcji!!!!!!!Cenzura nakazuje umieszczać go pod każdym religijnym tematem ?????

No i cóż wypada zacytować Lema: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". No normalnie płakać się chce nad głupotą tych postów :-/

Gdybys choc troche znal sie na internecie to wiedzialbys ze to jest reklama adsens generowana przez Googla w zaleznosci od tematu artykulu...

wykup sobie miejsce w niebie

Pytanie do Autora: skąd się wzieła szlachta polska w Cieszynie w 1709? Możliwe, że coś pominołem w historii Śląska Cieszyńskiego. Ale jedyne uzasadnie znalezienia się w 1709 większej grupy szlachty polskiej na Śląsku Cieszyńskim, jakie wydaje mi się racjonalne, to uchodztwo z Polski z powodu wojny północnej. :)

Tak pominąłeś zasady ortografii.

Szkoda, że Muzeum Protestantyzmu mieści się w kościele Jezusowym. Mniejszość agnostyczno-ateistyczna nie będzie mogła oddać hołdu siedzisku cesarza z powodów oczywistych.

intrygująca wypowiedź, jak i kilka innych poniżej; rozumiem, że poglądy lubią się kształtować w toku spontanicznej i nieskażonej wiedzą wymiany myśli, ale może bez przesady. a może jednak ? niech będzie. przynajmniej jest zabawnie. ; )

Jeśli Autor nazywama ziemiaństwo lub arystokracje Śląska Cieszyńskiego szlachtą polską to jest nieudolne fałszerstwo historii. Jeśli cieszyńska arystokracja lub ziemiaństwo byliby w 1709 r. szlachtą polską, byłoby to równoznaczne z prawem wyboru króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów i udziału w Sejmach w Warszawie. Artykuły henrykowskie nadały każdemu polskiemu szlachcicowi prawo wyboru króla i udział w Sejmach. Udział cieszyńskiej szlachty (bardziej oddające istote - Adels) w niniejszych sejmach i wyborach króla byłoby naruszeniem suwerenności Rzeczpospolitej. Masowe nadawanie tytułu (w drodze indygenatu): Szlachcic polski, na terenie Śląska przez Rzeczpospolitą było naruszeniem prawa Rzeszy i można taką systuacje porównać do nadawania obywatelstwa rosyjskiego w Osetii Południowej. Warto przypomnieć, że od połowy XVII w. procedura indygenatu była dostępna tylko dla katolików.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama