, poniedziałek 26 luty 2024
Miliony euro na starodruki
Dorota Ślusarczyk z Książnicy Cieszyńskiej pracuje nad okładką starodruku. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Miliony euro na starodruki

DOROTA KOCHMAN
Miliony euro na starodruki

Krzysztof Szelong: — Na spektakularne efekty naszej pracy trzeba będzie jeszcze poczekać. fot. Dorota Kochman

Cieszyńskie zbiory biblioteczne są tak ogromne, że aby je zakonserwować potrzeba aż trzech lat i 2 mln euro!
― To jest coś wyjątkowego w skali kraju ― mówi Bartosz Tyrna, menedżer projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego" realizowanego nad Olzą. W ramach projektu zostanie zakonserwowanych ponad 130 kodeksów rękopiśmiennych i starodrucznych woluminów. Oczyszczone i zdezynfekowane zostaną 133 metry bieżące archiwaliów oraz 43 tysiące woluminów. Ponadto fachowcy opracują 60 metrów bieżących archiwaliów oraz 34 tys. obiektów bibliotecznych. Zdigitalizowanych, a więc opublikowanych w formie elektronicznej będzie 580 tys. stron zabytkowych woluminów. Wszystkie pochodzą ze zbiorów zakonu bonifratrów w Cieszynie, parafii ewangelicko-augsburskiej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Państwowego oraz Książnicy Cieszyńskiej, która realizuje cały projekt.

Cieszyn jest jedynym śląskim miastem, w którym niemal w całości przetrwały gromadzone od stuleci zasoby archiwalne a także kolekcje biblioteczne. Jest ich tak dużo, że naukowcy potrzebują aż trzech lat, aby je wszystkie przejrzeć i zakonserwować. Pierwsze prace rozpoczęły się w kwietniu ub. roku, a finalizacja projektu przewidziana jest na pierwszą połowę 2010 roku. ― Przedsięwzięcie ma na celu ochronę oraz zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania oraz udostępniania zbiorów cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego ― stwierdza Tyrna.

Pierwsze efekty już są widoczne. Wiele starych ksiąg już przeszło renowację. W zabytkowej części Książnicy Cieszyńskiej osuszone zostały piwnice i fundamenty. W kościele Jezusowym powstaje Muzeum Protestantyzmu. — Dopiero na koniec zbiory zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w internecie ― dodaje Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Wartość projektu to nieco ponad 2 mln euro. 82 procent stanowi dotacja Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Odstąpię tanio kolekcję Dzieł Wszystkich Tow.W.I.Lenina. Wartość historyczna niezaprzeczalna. Po zdigitalizowaniu można jeszcze zarobić i oddać do Punktu Skupu Sur. Wt.

Ja bym się doczepił, że 'zdigitalizowanych' a 'opublikowanych' to są dwie różne rzeczy, ale gazeta przyzwyczaiła nas już, że takie błędy to codzienność ; )
Książnicy tradycyjnie szacunek i uznanie za to, że zmaga się z naszym historycznym dziedzictwem ( które złośliwie przetrwało dziejowe zawieruchy, a teraz przygniata odpowiedzialnością ) i za skuteczne korzystanie z zewnętrznych funduszy.

Tu na tym forum tylko jeden "epigon" polityczny nie kryje uwielbienia do komunizmu teoretycznego. Pewnie ma już taką kolekcję Dzieł Wszystkich W.I.Lenina, ale nie zawadzi spróbować. może się połaszczyć na duplikaty. Ale nie sprzedawaj draniowi tanio.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama