, poniedziałek 4 marca 2024
Mali cieszyniacy kultywują tradycję
Zespól Wokalno-Taneczny „Koniki Polne” z Przedszkola nr 2 w Cieszynie. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Mali cieszyniacy kultywują tradycję

DARIA GUBA
Mali cieszyniacy kultywują tradycję

Sześcioletnia Martynka Krzymek z Przedszkola nr 2 w Cieszynie śpiewa w zespole „Koniki Polne”. fot. Daria Guba


Mali cieszyniacy kultywują tradycję

W konkursie mogli wziąć udział soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne oraz zespoły pieśni i tańca. fot. Daria Guba

W czwartek w Domu Narodowym odbyły się eliminacje regionalne do XVII Przegląd Piosenki Dziecięcej „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Konkurs jest kierowany do wszystkich tych, którym zależy na pielęgnowaniu tradycji śpiewaczych regionu śląskiego. Organizatorami przeglądu są Związek Górnośląski oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny.
W konkursie mogli wziąć udział soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne oraz zespoły pieśni i tańca. Repertuar obejmował śląskie pieśni ludowe, pieśni powstań śląskich i Zagłębia Dąbrowskiego w opracowaniu prof. Dygacza. W cieszyńskich eliminacjach wystąpiło 15 uczestników. Były to zespoły dziecięce i soliści z całego regionu m.in. z przedszkoli i szkół z Cieszyna, Kończyc, Świerklan, Ochab i Górek Wielkich. W tegorocznej edycji przeglądu po raz pierwszy mogły wziąć udział także osoby dorosłe.

— Ilość chętnych do wzięcia udziału w przeglądzie jest różna z zależności od miejscowości. W latach poprzednich w konkursie dominowali uczestnicy z Zaolzia, zawsze świetnie przygotowani, bili Cieszyn na głowę. Obecnie Zaolzie się odłączyło i organizuje swoje własne eliminacje. Teraz cieszyński konkurs to bardziej „śląskie” śpiewanie — mówi Barbara Drozd, jurorka, reprezentantka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. — Generalnie można powiedzieć, że zainteresowanie pieśnią jest ciągle znaczne, mimo dużych trudności w przygotowaniu zespołów. Głównym problemem jest brak pieniędzy, na przykład na stroje. Uczestnicy często szyją je sami. Robią to bezpłatnie, z własnej chęci pielęgnowania tradycji, co jest godne podziwu. Za moich czasów strój był traktowany po macoszemu, dzięki konkursowi został na nowo wydobyty — dodaje.

Do następnego etapu przeglądu zakwalifikowano Paulinę Maciończyk z SP nr 2 w Świerklanach, zespół wokalny z SP nr 5 z Ochab i zespół wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Przegląd finałowy odbędzie się w Piekarach Śląskich. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi w trakcie koncertu galowego 29 maja w Koszęcinie.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czekamy na pełne nienawiści do kościoła wpisy zakompleksionych schizofreników.

Czytelniku, nie obrażaj schizofreników...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama