, sobota 2 marca 2024
Małe Racławice w Górkach Wielkich
Obraz tworzą m.in. Jan Podgórski, Tomasz Prym i Agata Kus fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Małe Racławice w Górkach Wielkich

DOROTA KOCHMAN
Małe Racławice w Górkach Wielkich

Anna Fenby-Taylor przyznaje, że duże zainteresowanie przedsięwzięciem przerosło jej oczekiwania. fot. Dorota Kochman

Przy Muzeum Zofii Kossak- Szatkowskiej w Górkach Wielkich powstaje niezwykły obraz. Na płótnie o długości 60 metrów studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malują scenę upadku Konstantynopola z 1453 roku.
Płótno ma 200 m kw., 3 m wysokości i 60 m długości. Na pomysł stworzenia dzieła wpadła wnuczka Zofii Kossak Anna Fenby-Taylor wraz z Andrzejem Burkotem, kierownikiem schroniska, które mieści się przy muzeum słynnej pisarki. — Pomysł urodził się po wycieczce do Wrocławia. Bardzo zafascynowała mnie „Panorama Racławicka", a że babcia opisała wydarzenia w Konstantynopolu w książce „Puszkarz Orbano” postanowiliśmy, że dzieło utrzymane w takiej tematyce powstanie u nas — mówi Anna Fenby-Taylor.

— Od dawna chcieliśmy tutaj przyciągnąć ludzi. To piękne i jeszcze nieodkryte miejsce, którym teraz zachwycają się ludzie przychodzący podziwiać postęp prac — stwierdza Burkot.

Studenci ASP pierwszą część prac mają już za sobą. Malowanie niezwykłego dzieła rozpoczęli już w czerwcu. Z powodu upałów musieli jednak przerwać pracę. Wrócili w ub. tygodniu. — Praca, wbrew pozorom, nie jest łatwa. Temperatura robi swoje. Słońce czasem dodaje nieoczekiwanych i nie do końca chcianych efektów — stwierdza Jan Podgórski, student ASP. Inni członkowie pięcioosobowej grupy tworzącej panoramę również przyznają, że praca nad dziełem do łatwych nie należy. — Czasem jest wiele wizji jednego elementu, ale potrafimy się jakoś pogodzić. Jest to dla nas ciekawe doświadczenie, bo malarstwo historyczne wymarło i raczej nikt już takich prac nie tworzy. Być może to jedyna szansa by się z tym zmierzyć — zastanawia się Paulina Siedlarz.

Studenci malarstwa pozostaną w Górkach jeszcze kilka dni. Potem wrócą do Krakowa, by za rok znów pojawić się u Kossaków. — Przewidujemy, że prace zakończą się za trzy lata. Studenci będą tutaj przyjeżdżać w czasie wakacji. Chcemy też kontynuować rozpoczęty tego lata cykl imprez, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem — mówi Anna Fenby-Taylor.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co ma wspólnego Konstantynopol z Racławicami ? Przecież oprócz panoramy racławickiej są dziesiątki innych, np. widziałem panoramę bitwy po Borodino w Moskwie, panoramę bitwy o Plewen w Bułgarii, itd.

retoryki wojennej, i mani przemocy - to wszystko wychowanie w duchu pokoju?
Do jakiej wojny szykuje sie Polska i świat...? (eda)

czego, ery islamu, Obama tez wyznaje islam, UE bałkany, Kaukaz, to wszystko powoli islam...?
Co stało się z CHRZESCIJAŃSTWEM...?
Czyzby prorocza panorama dla UE...?

"Konstantynopol 1453"

Upadek Cesarstwa Rzymskiego nie spowodował zagłady cywilizacji rzymskiej. Przetrwała, wzbogacona elementami wschodniego chrześcijaństwa, jeszcze tysiąc lat w Cesarstwie Bizantyjskim - które, choć niejeden raz przechodziło kryzys wywołany najazdami Arabów, Persów, Seldżuków, krzyżowców czy Bułgarów, potrafiło w średniowieczu zachować dominującą pozycję na styku Europy, Azji i Afryki. Dopiero zagrożenie ze strony Turków osmańskich okazało się przełomowe i brzemienne w skutkach. Spóźnione i mało energiczne próby pomocy ze strony Europy Zachodniej nie przyniosły powodzenia. W 1453 r. osamotniony Konstantynopol padł. Tysiącletnie cesarstwo odeszło w mrok historii, a miasto - już pod nazwą Stambułu - zostało na kilka stuleci stolicą nowego imperium, Turcji.

dlaczego nie malują polskiej bitwy ? wstydzą się Polski ?
prawdziwych POLAKÓW ,PATRYIOTÓW nam wymordowali PO-została tylko,, PROSTACKA BEZMYŚLNA GAWIEDZ, wyborcy POpraprańców, POmioty, POkraki plaformersowe,
które widzą tylko swój czubek nosa ,a nie interes POLAKÓW !!!!!!!!!!

rozwiązłość seksualna, upadek obyczajów, ogólne zdziczenie, pomimo genialnej technologi cyfrowej i innych, serce człowieka ubabrane jest grzechem!
człowiek bardziej umiłował seks, rozkosze aniżeli Boga (cyt.z Biblii)
Świat zmierza ku zagładzie, ponieważ odwraca sie od Boga i Jego Przyjazań, Dekalogu.
Ameryka walcząca z islamem będzie miała prezydenta, który w Białym Domu złoży przysiege na koran...?
Do góry nogami ułożył sie swiat...?

u nas pozostały baranie głowy i dużo wełny...

jakiś odprysk z ratusza, czy co?

mamy napaść znowu na Niemcy...?

Wara od POLSKI POpaprańcy, wy byście za darmo tyłki lizali Berlinowi i Moskwie

Ale brednie tu niektórzy wypisują : )

Wojna będzie, niektórym ludziom coraz bardziej odbija, szukają wrogów

Brakowało mi Ciebie mieczykk i twojego wysokiego stylu, zacząłem się nawet obawiac, że stało Ci się coś złego, jakiś nieszczęśliwy wypadek czy coś takiego. Cieszę się, że jesteś.

Где ты, народный герой - нежадный, справедливый, человеколюбивый разбойник?

w Polsce dobrze ma się czerwona burżuazja i POpaprańcy, podwyżki żywności za Tuska,są tak okropne,że już prześcignęliśmy cenami Niemcy o 50 %.Korupcja w kraju jest tak duża,że nie można nic załatwić bez łapówek, w każdym urzędzie kradną. Wypuszcza się kryminalistów a prześladuje się Prokuratora Generalnego Ziobrę ,który to wszelkimi siłami chciał naprawić Polskę!

Do admina - można zrobić jakiś automat wycinający mieczyki ?

a dlaczego nie? (:) tam jest co łupić (:)

Brawo Panie CENZORZE

popieram

rownie dobrze mogliby namalowac panorame ciechanowa- wazne, zeby malarsko sie to bronilo! ha!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama