, piątek 21 czerwca 2024
Krzysztof Globisz: Na tym polega śląskość
Krzysztof Globisz (pierwszy z lewej): Cieszyn znam bardzo dobrze od wielu lat. Jeździłem tutaj na festiwale filmowe, które były. Żałuję, że ich nie ma. fot. Katarzyna Koczwara Dodaj do Facebook

Krzysztof Globisz: Na tym polega śląskość

KATARZYNA KOCZWARA
Do tej pory pojawiał się w Cieszynie przede wszystkim jako gość teatru, obecnie bywa tutaj z ekipą filmu \"Wszystkie kobiety Mateusza\", gdzie gra główną rolę. W specjalnej rozmowie z portalem gazetacodzienna.pl Krzysztof Globisz zdradza, czy czuje się bardziej Ślązakiem, czy Polakiem. Wyjaśnia, czym zachwyca go Cieszyn i jak odbiera jego mieszkańców.
Cieszyn wart jest promowania?
Oczywiście, że tak. To jest miasto, które od dawna jest istotnym punktem na mapie Polski, chociażby z powodu swojej lokalizacji. Granica na Olzie, dzieje tych ziem - to bardzo ważne dla Polski.

Cechą Ślązaków jest to, że jesteśmy związani ze swoją małą ojczyzną.
My, Ślązacy, jesteśmy takim "narodem", który będąc całkowicie podporządkowanym temu, co się nazywa Polską, ma swoją tożsamość. W tym jest siła i piękno.

Trwa powszechny spis ludności, wpisze pan narodowość śląską?
Myślę nad tym. W pierwszym odruchu po ataku na nas, Ślązaków, powiedziałem sobie, że napiszę narodowość śląska. Potem uzmysłowiłem sobie, że w gruncie rzeczy to uderzy w premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Wybierałem ich, jestem ich zwolennikiem. Jeśli nagle się okaże, że wszyscy napisali naród śląski, kaszubski, łemkowski itp., wyjdzie na to, że nie ma tożsamości polskiej. To trzeba mądrze rozważyć. Atak na Ślązaków ze strony władz Prawa i Sprawiedliwości był celowy. Przewidywał, że wywoła to gwałtowną reakcję, co może spowodować masową deklarację narodowości śląskiej. Myślę, jak się określić. Nie chcę być uczestnikiem głupiej gry polityków. Jestem przede wszystkim Polakiem. Nie zgadzam się na takie "pogrywanie" ludźmi, jak czyni to Jarosław Kaczyński.

Ślązacy są spontaniczni, a to cecha, po którą sięgają osoby chcące manipulować społeczeństwem.
Dlatego trzeba zastanowić się, czy nie lepiej wziąć się za zorganizowanie innych akcji skierowanych do wszystkich Ślązaków, Kaszubów, Łemków, Żydów, wszystkich grup etnicznych, aby pokazać, co jeden polityk chce wyprawiać z Polską i jaką ma wizję przyszłości naszego kraju. Trzeba uświadomić społeczeństwu, jak jest niebezpieczny i zachęcać, by na niego nie głosowali.

Bardziej czuje się pan Ślązakiem czy Polakiem?
Jestem śląskim Polakiem.

Wracając na Ziemię Cieszyńską, zaczął już pan żyć sprawami miasta.
Dotarły do mnie wieści o napadzie na bank w Cieszynie. Trochę mnie zmartwiło, że dwóch kolarzy przywłaszczyło sobie 300 tys. zł. Martwi mnie też, że burmistrz się tym niezbyt martwi, mówiąc, że jest to bank prywatny i to jest sprawa banku. Myślę, że tak do końca nie jest. To także sprawa władz, że taka sytuacja mogła mieć miejsce. Podejrzewam, że sam bank niewiele na tym straci. To jest kwota dla pani i dla mnie istotna, natomiast dla dużego banku jest to sprawa bardziej wizerunkowa, braku zabezpieczenia. Historię, bardzo przykrą dla Cieszyna, opowiedział mi taksówkarz. Nie jest dobrze, jak bandziory hulają po centrum.

Jak się pan czuje w Cieszynie?
Bardzo dobrze. Cieszyn znam bardzo dobrze od wielu lat. Jeździłem tutaj na festiwale filmowe, które były. Żałuję, że ich nie ma. Przyjeżdżam z teatrem. To zawsze były krótkie wizyty. Teraz jestem troszkę dłużej, nie zawsze mam cały dzień zajęty zdjęciami. Chodzę sobie po centrum miasta. To jest wspaniałe miasteczko. Krótko mówiąc, miejsce na filmowanie zostało dobrze wybrane.

Można już wytyczyć szlak ulubionych pana miejsc w mieście?
Zachwyca mnie Rynek, ulica Głęboka i uliczki, które od niej odchodzą. Piękna jest uliczka prowadząca do Studni Trzech Braci. To są miejsca, gdzie lubię się pospacerować. Cała ekipa filmowa dobrze się tu czuje. Stąd ta inicjatywa producenta Witka Beresia, by zacieśnić współpracę z miastem nie tylko na płaszczyźnie filmowej, ale także za pośrednictwem fundacji, promocji różnego rodzaju działań. To niespotykany pomysł. Jak ktoś robi film w danym mieście, to tylko do tego to się sprowadza. W naszym przypadku z tego może wyniknąć coś więcej.

Poza Cieszynem inne miejsce Śląska Cieszyńskiego są panu znane?
Jestem z Katowic. Wakacje spędzałem w tych stronach, w Bielsku, w Ustroniu, w Węgierskiej Górce na Żywiecczyźnie.

Była okazja na kontakt z cieszyniakami, zawiązanie przyjaźni?
Bardziej bym liczył na kontakt z cieszyniankami, to jest zagłębie pięknych dziewczyn. Jestem zachwycony paniami, które widzę przemieszczając się po mieście (śmiech). Poważnie mówiąc, mam za mało czasu, by takie znajomości zawiązywać. Próbuję rozmawiać z ludźmi na ulicy, zaczepiam ich w sklepie. Zawsze spotykam się z miłym odzewem. Ludzie reagują na moje słowne prowokacje bardzo fajnie, przyjaźnie. Wiedzą, że jest to z mojej strony rodzaj żartu, albo chęć nawiązania kontaktu. To są bardzo miłe momenty.

Można powiedzieć, że cieszyniacy mają poczucie humoru.
Zdecydowanie. Jesteście blisko Czech, którzy mają bardzo duże poczucie humoru. Jest ono okropnie śmieszne. Jadąc im dalej na północ Polski, tym mniej tej wesołości. Czesi mają poczucie humoru codzienne, normalne. To widać także w Cieszynie.

Zauważa pan cechy, które wyróżniają tutejszych ludzi?
Zbyt krótko tutaj jestem, żeby dokładnie to wyśledzić. To na co zwróciłem uwagę, to to, że ludzie tu lubią się nawzajem. Jesteście delikatni wobec siebie. Coś jest ładnego w zachowaniu tutejszych ludzi. Nie ma w tym bezczelności, jest za to rodzaj taktu i przyzwolenie na to, żeby pomimo różnic ze sobą rozmawiać. Być może wynika to z tego, że jesteście na pograniczu Czech i Polski. Odpowiada mi ten rodzaj zrozumienia się nawzajem. To jest dla mnie ojczyzna. Nie znam specyfiki tych stron, nie jestem w stanie określić dokładnie, o co tu chodzi. Nie bez znaczenia jest to, że to jest Śląsk, ludzie, których kocham. Na tym polega śląskość, że jest się mądrym człowiekiem. Przeszło się bardzo wiele, przez to tradycja jest obwieszona taką ilością tragedii, że nie musi się atakować. Trzeba natomiast słuchać. To jest siła tych stron. Jak tego ktoś nie rozumie, jest idiotą.

Wracając do filmu, rola Mateusza jest zwieńczeniem "trylogii globiszowej"?
Propaguję to określenie, choć nie jest ono na rękę ani reżyserowi, ani producentowi. Oni chcą, żeby to był zupełnie niezależny film. Książka, na podstawie której powstał scenariusz, nosi tytuł "Aniołek". To jak tu wyjść z tego ciągu aniołów z "Anioła w Krakowie" i "Zakochanego Anioła"? Układa się to w pewną całość, z czego się bardzo cieszę.

Jaki jest Mateusz?
Patrząc na niego, uwzględniając trylogię, to on na ziemi się rozhasał. Czerpał z życia i po śmierci też (śmiech).

Zaprzyjaźnił się pan z nim?
Oj, tak. To jest chuligan, którego rozumiem (śmiech). Im człowiek jest starszy, tym więcej ma wspólnego z Mateuszem.

Rozmawiała: KATARZYNA KOCZWARA
Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ja spisalem sie przez internet i podalem dwie narodowosci. polska i slaska. da sie.

Wzmożenie zajadłości w polityce miłości. Bez obsmarowania J. Kaczyńskiego nawet w święta to dzień jest nie zaliczony.

Obecnie chcąc być na topie nie straszy się polskimi nacjonalistami. Jesteśmy na wyższym poziomie ogłupiania bo straszymy się już polskim faszyzmem!! Wszyscy celbryci, stali bywalcy prorządowych telewizji, autorytety od śpiewu, tańca, rysunku i sposobów mocowania kretyńskich kapelutków do łysej glacy mówią tylko o tym.

Straszenie w XXI wieku złymi Niemcami i Ślązakami jest niedorzeczne. Jeśli ludzie na Śląsku narodowość śląską, to winę za to ponoszą polscy nacjonaliści, którzy ich odstraszaja od polskości, nikt inny

poparcie dla PO = poparcie dla RAŚ.

Ale doceniam szczerość.

masz rację ta opcja tutaj nie zaistnieje

czy ty zawsze siadasz okrakiem. Uważaj na j... bo może być szczelina w barykadzie. Pytanie tylko czy ty masz w ogóle j...?!

No cóż wyrazy współczucia. Podziały nie załatwią problemów Śląska - stworzą jedynie nowe. Na złość mamie odmroziłeś sobie uszy.

Zwracam przede wszystkim uwagę, że Globisz powiedział: "Nie chcę być uczestnikiem głupiej gry polityków. Jestem przede wszystkim Polakiem."
Połowa z tutejszych wpisów na forum to agitacja polityczna. Kwestia narodowości nie powinna być zakładnikiem interesów politycznych.
Natomiast dziennikarka zadająca pytania rzeczywiście mocno ujawnia poglądy ślązakowskie. To zniechęca do gazety i narusza zaufanie do niej.

Chorzy są niestety ludzie. To oni wprowadzają oraz realizuja (bądź nie) wprowadzone zasady

prawie setki ludzi,więc nie udowadniaj bzdur

a aktor wiadomo specjalizuje się raczej w powtarzaniu cudzych myśli. Nie na darmo nazywano kiedyś aktorów komediantami. Oczywiście są aktorzy myślący samodzielnie nie płynący z głównym nurtem jednak pan Globisz do nich najzwyczajniej w świecie nie należy. Ten łatwowierca powtarza lansowaną na siłę teorię jakoby Kaczyński obraził Ślązaków co jest taką samą prawdą jak to, że jego brat zmusił pilota do lądowania we mgle. Natomiast to co bawi mnie u pana Globisza to jest jego deklarowana wierność "przewodniej partii" bo .....na nich wcześniej głosował. To co przeraża mnie u pana Globisza to jego kompletna ślepota polityczna, bo sądząc po jego wieku jest na pewno człowiekiem z dużym doświadczeniem życiowym. Panie Globisz to Platforma tworzy w województwie śląskim koalicję z RAŚ, a nie PiS. To Tusk lansuje regionalizm z wszystkimi tego następstwami, a nie Kaczyński.

Pan Burmistrz na zdjęciu -poker face

Jednak szacun!

To jakaś paranoja; po co Szczurek na tym zdjęciu? Czyżby wchodzenie redaktorkom z GC w d burmistrzowi? Nie ma w tekście ani jednego odniesienia do burmistrza, więc równie dobrze Globisz mógł by być tu z Jurkiem Oszedlą. Na przykład taki oto...

3RP? 4RP? 5RP? a co za różnica kto będzie przy korycie? Czy będą rządzić pisowcy, ubecy, poewcy, ormowcy, księża czy feministki, nic się nie zmieni bo chore są zasady a nie ludzie.

Po co takie bajki PR Punkty dla Pana Szczurka?
Globisz... hm... artykuł Bardzo kiepski.

Polska stala sie nic nie produkujacą kolonią w centrum Europy. Jestesmy za to ogromnym dostawcą taniej sily roboczej i nisko przetworzonych surowcow.Temu slużylo wpuszczenie krajow jak nasz do UE (nikt chyba dzis juz nie wierzy w sentymenty w polityce).Kazdy przejaw patriotycznego myslenia niszczony jest w zalązku przez Globiszów, Tuskow , Wojewodzkich , czy innych Wajdow, Olbrychskich, Miłoszów, Wałęsów, Szymorską – za wielu by ich wymieniac. Pytanie jest proste: Czy statystyczny wyborca , jest jeszcze w stanie obiektywnie ocenić sytuacje w jakiej sie znalazl?

Dla mnie wydarzeniem tego tygodnia jest budzący duch patriotyczny w narodzie.Czy manifestacja na Krakowskim Przedmiesciu to początek nowego Powstania listopadowego czy nowej Wiosny ludów.Można porównac do jednego i drugiego.Nie możemy dopuść aby ten nowy zryw narodowy upadł.Zjednoczmy szeregi wreszcie i zrzucmy tą skorupę kłamstwa 3 RP i zbudujmy nowe zdrowe państwo prawa.Łże elity starały się skąmpromitowąć nazwę 4 RP ale innej nazwy nie widzę.Ruch narodowy który obecnie wyzwala się nie może to być jednie zryw młodzieńczy jak w Powstaniu Listopadowym lub ruch niższych warstw przeciwko wyzyskowi jak w Wiośnie Ludów.Obecny ruch musi być to ruch wszystkich zdrowo-myślących ludzi. Jnteligent,chłop,artysta musi stanąć w jednym szeregu.Tego domagają się od nas wszyscy niesłusznie pomordowani i zamęczeni leżący w grobach. Jak długo możemy żyć w państwie zbudowanym na kłamstwie i napędzanym oszukańczym pijarem

Ktoś tu cierpi na manię prześladowczą ? Globisz całkiem fajnie mówi o Cieszynie, nic tu nie ma o RAŚ. Globisz wyraźnie deklaruje się jako Polak i Ślązak

RAŚ długo nie mógł znaleźć medium, które pozwoliłoby mu z jego propaganda dotrzeć do Ślązaków cieszyńskich. Czyżby wreszcie znalazł?

"Gazety Codziennej" ma jakieś powiązania z RAŚ-em? To już trzeci w ciągu tygodnia tekst propagujący neoślązakowców...

"Potem uzmysłowiłem sobie, że w gruncie rzeczy to uderzy w premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Wybierałem ich, jestem ich zwolennikiem. Jeśli nagle się okaże, że wszyscy napisali naród śląski, kaszubski, łemkowski itp., ..." Oto jest świadectwo intelektualnych horyzontów prof. Globischa. Jego zdaniem o naszej tożsamości zdecydować powinna chęć zrobienia dobrze politykom, z którymi sympatyzuje i dowalenia tym, których nie lubimy? Furda tam przekonania, uczuciowość i tym podobne bzdety. Jak to napisał klasyk? "Chwała nam i naszym kolegom, hujom precz!)" Oto jest poziom ludzi aspirującym do sprawowania w Polsce rządu dusz.

Na zdjęciu Gluza i Szczurek?

Są dwie partie, patriotyczna i zdrady, za którą ty jesteś ?

Oczywiście Globisz to antypolak, GC siedzi w rękach Michnika a Katarzyna Koczwara stoi tam gdzie stało ZOMO

Jo je Ślązok mieszkający w polsce. Ale to sie zmieni :) WOLNOŚĆ DLA ŚLĄSKA !!!!!!!!!!!!!!!

A mnie się wydaje, że to starosta cieszyński a nie jakiś tam Globisz.

Gllobisch, naród polski ci nie wybaczy

fanzoły!

a co to za facet taki nabormuszony siedzi obok Globisza, mo taka minę jakby judosza połknył......

Marne pijarowskie ględzenie ten cały wywiad. Zdecyduj się pan na cokolwiek bo skacze pan po tematach jak sztubak, który nie jest przygotowany do odpowiedzi. Zastanawiam się jak dalece Gazeta Codzienna zaangażuje sie w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej. Po niedawnych zmianach w GC deklarowane były zapewnienia, że Gazeta staje się forum dla wszystkich w równym stopniu dostępne i wolne od polityczne zacietrzewienia. Cztyjąc wynużenia imć pana Globisza otrzymujemy obraz skrajnie odwrotny. Widać ,że Wasza prawdomówność i wiarygodność nie ustępuje pryncypialności Stefana Niesiołowskiego, Kazimierz Kutza lub Kuca, Jerzego Urbana.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama