, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Koronki jak płatki śniegu
Wystawę w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty 9.00-13.00. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Koronki jak płatki śniegu

JAKUB MARCJASZ, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Koronki jak płatki śniegu


Koronki jak płatki śniegu


Koronki jak płatki śniegu


Koronki jak płatki śniegu

Święto dla wszystkich miłośników sztuki ludowej. Do końca roku w skoczowskim ARTadresie można oglądać wystawę koronek koniakowskich, ceramiki i biżuterii z \"Chaty na Szańcach\".
- Struktura koronki jest bardzo zbliżona do struktury płatka śniegu. Mamy grudzień, więc idealnie się to komponuje. - mówiła o powodach dlaczego właśnie teraz koronki zawitały do Skoczowa, Julia Raszka z miejscowego Domu Kultury.

Jak oscypek dla Zakopanego, czy obwarzanek dla Krakowa, koniakowska koronka jest symbolem beskidzkiej Trójwsi. - Koronka jest naszą tradycją. Jest w każdym domu i każda prawie kobieta w wolnej chwili wykonuje takie koronki - opowiada Dorota Juroszek, która tak zwane heklowanie nazywa pewnego rodzaju nałogiem. Sama szydełkuje od siódmego roku życia.- Moja trzyletnia córeczka już pyta mnie jak się hekluje, już chciałaby wziąć szydełko.

Juroszek przyznaje, że choć tradycja heklowania powoli zanika to motywy i elementy koniakowskiej koronki coraz częściej pojawiają się w biżuterii, czy ceramice. To właśnie sposób młodszego pokolenia na zachowanie tradycji. Takie małe dzieła sztuki również można zobaczyć w ARTadresie. - Kocham koronki. Kocham ceramikę. Koronki w ceramice to spełnienie moich marzeń. Czego można chcieć więcej. Połączyłam pracę z pasją - mówił Justyna Łodzińska, która z wykształcenia jest magistrem sztuki. Obie panie są córkami Tadeusza Ruckiego, założyciela "Chaty na Szańcach" - galerii sztuki regionalnej, gdzie na co dzień można oglądać nie tylko koniakowskie koronki, ale też rzeźby, obrazy i inne dzieła artystów z Trójwsi Beskidzkiej.

Wystawę w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty 9.00-13.00
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

piękne te zdjęcia:) a koronkowe kolczyki można nabyć już nie tylko w Koniakowie, choć te z Trójwsi mają najlepszą jakość wykonania

a ja myślałem że najładniejsze są Koniakowianki :-)

Brakuje mi informacji na temat możliwości zakupu np. obrusów! Może ktoś w Koniakowie czy Istebnej zajmie się marketingiem dla twórców ludowych i ich wyrobów?

się uśmiecha i informuje, obrusy, obrazy i inne artykuły z koniakowa znajdziesz Gal w budynku na rondzie pomiędzy Stawową a Katowicką.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama