, czwartek 20 czerwca 2024
Koronczarka doceniona za etui na komórkę
Koronczarstwo to życiowa pasja Beaty Legierskiej. fot. Krzysztof Kaczorowski Dodaj do Facebook

Koronczarka doceniona za etui na komórkę

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Heklowanie to życiowa pasja Beaty Legierskiej z Istebnej. Wykonane przez nią etui na komórkę zostało docenione w ogólnopolskim konkursie „Pamiątka z Polski”. Niewykluczone, że każdy chętny wkrótce będzie mógł je kupić.
Konkurs „Pamiątka z Polski” z okazji 60-lecia swojego istnienia ogłosiła Fundacja Cepelia. Jej zadaniem jest ochrona i propagowanie rękodzieła ludowego i artystycznego. W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów Cepelii, w których można kupić wyroby sztuki ludowej.

Ogłaszając konkurs na „Pamiątkę z Polski”, Cepelia postanowiła pozyskać nowe, niesztampowe wzory pamiątkarskie promujące nasz kraj. Zgłosiło się 477 osób, które przysłały aż 894 prace. Jury oceniało nadesłane pamiątki pod kątem oryginalności, walorów estetycznych oraz marketingowych dla promocji Polski i kultury polskiej. Nagrody przyznawano w kategoriach „tradycja” i „inspiracja”. Pierwszego miejsca nie przyznano, drugie w kategorii „tradycja” zajęła Beata Legierska z Istebnej. Komisja konkursowa zachwyciła się wykonanym przez nią etui na telefon komórkowy z koronki koniakowskiej.

Artystka mówi, że na pomysł takiego wyrobu wpadła spontanicznie. — Chciałam, żeby było to połączenie tradycji, czyli koronki, z nowoczesnością, z którą od razu kojarzy się telefon komórkowy — mówi pani Beata.

Choć etui jest niewielkie, to jego wykonanie zajęło sporo czasu. — Najpierw musiałam wyheklować około 30 kwiotków, czyli drobnych elementów o różnych kształtach, które potem połączyłam w jedną całość. To prawie jak puzzle, tylko różnej wielkości — wyjaśnia koronczarka.

Wykonanie jednego ozdobnego kwiotka zajmuje nawet ponad godzinę. Legierska heklowała etui z bardzo cienkiej nici, co jest najwyższym stopniem wtajemniczenia dla koronczarek. Dzisiaj wiele z nich wybiera grube nici, bo wtedy wykonanie koronki jest znacznie łatwiejsze.

Koronczarstwo to życiowa pasja pani Beaty. Zaczęła się go uczyć od mamy, gdy miała sześć lat, a kilkanaście lat później dzięki heklowaniu poznała męża - poprosił ją, żeby zreperowała koronkowy kołnierzyk.

Dzisiaj jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, otrzymała m.in. stypendium ministra kultury. Zdobyła też Grand Prix podczas IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej „Z nitki i gliny”. W Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej prowadzi warsztaty koronczarskie.

Niewykluczone, że jej etui będzie mógł kupić każdy chętny. — Jednym z naszych celów było wprowadzenie pozyskanych w konkursie wzorów do produkcji. Dlatego chcemy, żeby m.in. etui z koronki można było kupić w naszych sklepach — mówi Anna Filipowicz-Mróz, sekretarz konkursu Cepelii.

Wyróżnienie w konkursie zdobyła również pochodząca z Koniakowa Justyna Łodzińska, która wykonała ceramiczną figurkę baby.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Atrakcyjna ta Pani. i z pasją.

świetny pomysł - chętnie kupię takie etui, ale pojęcia nie mam ile może kosztować to cacko ?

a czemu tego etui nie ma na zdjęciu, chętnie bym je zobaczyła:)
ale pomysł super

Gratuluje. Tez z checia bym to etui koronkowe zobaczyla.

"Koronczarka" fajny film, ale pani na zdjęciu też ok.

Największy pech pani Beaty polega na tym że ja już mam żonę

A ja bym chciał zobaczyć tę Panię w stringach dzierganych szydełkiem.

w dzisiejszym dodatku beskidzkim GW jest artykuł o pani Legierskiej - brawo!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama