, niedziela 23 czerwca 2024
Kopia unikatu na wystawie w Cieszynie
Do Cieszyna przyjechała kopia pieczęci. fot. ARC Dodaj do Facebook

Kopia unikatu na wystawie w Cieszynie

CIESZYN.PL/WO
Kopię ołowianej pieczęci bizantyjskiej z przełomu XII i XIII wieku znalezionej podczas badań archeologicznych na Górze Zamkowej w Cieszynie w latach 50. ub. wieku można oglądać na wystawie „Skarby ziemi wydarte” zorganizowanej w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Ta pieczęć to unikat, gdyż do czasów obecnych zachowały się tylko trzy podobne! Oryginał na co dzień jest przechowywany w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, gdyż to archeolodzy tej placówki odnaleźli ją przed ponad pół wiekiem na Górze Zamkowej. Zabytkowy przedmiot zachowany jest w stanie doskonałym, nie posiada żadnego uszczerbku, co dodatkowo podnosi jej wartość. Do Cieszyna trafił wraz z jakimś dokumentem. Na rewersie znajduje się napis, a awers zdobi Anastasis - scena zmartwychwstania, wyobrażona jako powrót Chrystusa z wędrówki do piekieł, w otoczeniu prarodziców - Adama i Ewy, a także proroków - starotestamentowych królów Dawida i Salomona. 

Napis na rewersie sugeruje, ze wystawcą pieczęci był Aymar (Monachus), patriarcha Cezarei Palestyńskiej w latach 1187-1194, a w latach 1194-1203 Jerozolimy. Motyw Anastasis był szczególnie popularny na pieczęciach patriarchów Jerozolimy, ponieważ w tym mieście miało miejsce zmartwychwstanie. Wystawienie pieczęci należy więc łączyć z okresem działalności Aymara jako patriarchy Jerozolimy (1194-1204).

Kopię pieczęci można oglądać na wystawie „Skarby ziemi wydarte” w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do końca września.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama