, poniedziałek 26 luty 2024
Koniec kariery Utopca?
Marcin Bijok i Tomek Cypcer znają opowieści o Utopcu, ale zgodnie przyznają, że niekoniecznie musi on być maskotką Skoczowa. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Koniec kariery Utopca?

DOROTA KOCHMAN
Kilka lat temu Towarzystwo Miłośników Skoczowa wymyśliło, że można by promować miasto wykorzystując do tego celu postać legendarnego Utopca. Powstały maskotki i książka. W parku Biszorskiego miała też stanąć fontanna przedstawiająca zjawę z bagien. Czy powstanie?
Utopiec to zjawa znana już z najstarszych przekazów słowiańskich. Według podań, stwór z okropną twarzą mieszkał w skoczowskich stawach. Był niskiego wzrostu, zawsze nosił kapelusz i frak. Legendy mówią, że gdy gospodarz popił w gospodzie i do rana nie mógł wrócić do domu, rankiem zawsze tłumaczył żonie, że zatrzymał go Utopiec, który ciągał go po bagniskach.

Postać Utopca miała promować miasto. Towarzystwo Miłośników Skoczowa dążyło do powstania maskotki, która miała być kupowana przez turystów. Maskotka powstała. Skoczowski Utopiec dorobił się również imienia Plosoczek. Miał też stanąć na fontannie w parku niedaleko centrum Skoczowa.

— Każde miasto z aspiracjami turystycznymi ma jakiś charakterystyczny symbol, który przyciąga ludzi. My możemy mieć Utopca, o którym przecież legendy krążą po Skoczowie od dziesiątków lat — mówił ówczesny burmistrz Jerzy Malik. Stworek miał być hitem turystycznym, przy okazji zostały odświeżone opowiastki o Utopcu autorstwa Gustawa Morcinka i ks. Oskara Zawiszy, zebrane w książce wydanej przez Miejski Dom Kultury.

Dziś skoczowski Plosoczek został zapomniany. Choć w ArtAdresie na Rynku można kupić ceramiczną figurkę i maskotkę Utopca oraz książkę poświeconą tej postaci, to jednak gadżety nie cieszą się dużym powodzeniem.W parku Biszorskiego próżno szukać też obiecywanej fontanny. — Pomysł, niestety, nie został w pełni zrealizowany — przyznaje Robert Orawski, prezes TMS.

Wszystko wskazuje na to, że kariera Plosoczka już się nie rozwinie. — Fontanna, czy pomnik w formie Utopca to sprawa, którą trzeba przemyśleć. Sądzę, że Skoczów ma wiele innych postaci, którymi może się pochwalić. Niekoniecznie musi to być Utopiec — stwierdza Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Młodzi mieszkańcy Skoczowa myślą podobnie. — Mamy wiele innych rzeczy, którymi można się chwalić — przyznają zgodnie Marcin Bijok i Tomek Cypcer.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zgadzam się z młodymi mieszkańcami Skoczowa:)

tom i bijus a moze wy zostaniecie maskotkami? w sumie jestescie troche podobni do tego całego Utopca... :P

A czy Pani Burmistrz i Ci dwaj młodzi Panowie mogą uchylić rąbeczka tajemnicy i powiedzieć cóż to za nowe ciekawe plany i jakie to postacie będą promować miasto po myśli burmistrzyni! Może głupia Wanda co nie chciała Niemca?

Bo tak jest zawsze: dużo sie mówi a mało robi!

ta, to horror,,, !

a co jest złego w Utopcu ? całkiem przyjemne stworzenie. dziwię się, że pomysł został zaprzepaszczony; widocznie Unia nie przewiduje dofinansowywania Utopców. a w ogóle Skoczów to specyficzne miasto, co news to jakaś zakręcona historia ; )

Zakręcona to jest twoja ortografia łaskawco i jej należy się dziwić.

A może tak Jozin z Bazin???

Całkiem przyjemny utopiec i całkiem fajny pomysł. Szkoda, że zapomniany. Pewnie Skoczów będzie się promował jako miasto, które odwiedził JPII. I to jest ta inna rzecz, którą można się chwalić.

co to ma wspólnego z Polską...?

Niech mi nikt nie mówi że w tej sprawie nie maczał paluchów Pan Proboszcz. Skoczowianie, już po Was.

Mówiłem, cenzor już działa.

Własnie, ciekawe co mozna jeszcze promować w Skoczowie. Plosoczek to specyficzny symbol naszej kultury i wszelkie negatywne komentarze na ten temat pokazują tylko głupotę tak właśnie myślacych. To jest porażające - znowu bezpoardonowy atak na naszą tradycję. Który to już raz? O Judoszu nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama