, poniedziałek 26 luty 2024
Kaplicówka chroniona w muzeum
Zawartość tajemniczej skrzynki poznamy dopiero po 2035 roku. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Kaplicówka chroniona w muzeum

DOROTA KOCHMAN
Pokaźny zbiór dokumentów dotyczących obrony wzgórza Kaplicówka został zalakowany i we wtorek przekazany Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. Będzie go można poznać dopiero po 2035 roku.
Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Kaplicówki od 1996 do 2006 roku toczyli bój o niezabudowywanie wzgórza i przeznaczenie go na cele rekreacji, sportu oraz kultu religijnego. — Sprawą zajmowało się wiele urzędów, dopiero uchwała Rady Miejskiej zapewniła Kaplicówce ochronę — mówi Józef Drabina, prezes stowarzyszenia, które mocno działało w obronie wzgórza. W styczniu 2003 roku w ciągu 14 dni zebrało 5 tys. podpisów poparcia od mieszkańców, którzy też chcieli ochrony Kaplicówki. — To, że to szczególne miejsce chroni dziś zespół przyrodniczo-krajobrazowy i uchwała rady nie znaczy, że ta sprawa jest załatwiona. Apeluję do młodych pokoleń, aby zadbały o ochronę tego wzgórza w przyszłości — przekonuje Józef Drabina.

Skrzynka z dokumentami będzie przechowywana muzeum, ale z jej zawartość poznamy dopiero po 2035 roku. Taki termin wyznaczyli członkowie stowarzyszenia.

Jak zapewnia burmistrz Janina Żagan, część Kaplicówki należąca do miasta będzie przeznaczona na rekreację.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szkoda gadać

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama