, wtorek 23 kwietnia 2024
Istebna: sentymentalna podróż w czasie z serialem "Czterej Pancerni i pies" w tle
Małgorzata Niemirska w Istebnej wysłuchała góralskiego "Sto lat" akonto zbliżającej się rocznicy jej urodzin. fot. Adam Szotkowski Dodaj do Facebook

Istebna: sentymentalna podróż w czasie z serialem "Czterej Pancerni i pies" w tle

KATARZYNA KOCZWARA, zdjęcia ADAM SZOTKOWSKI
Wizyta ekipy filmowej i znanych aktorów we wsi zawsze budzi sensację i ożywia społeczność lokalną. Nie inaczej było w Istebnej w 1969 r., kiedy na beskidzkich groniach pojawili się filmowcy z kultowego serialu "Czterech pancernych i pies". Po 42 latach ówcześni statyści spotkali się, wspominali ten niezwykły w życiu Trójwsi Beskidzkiej czas. Gościem specjalnym była serialowa Lidka - aktorka Małgorzata Niemirska. O oprawę zadbał organizator - Zespół Regionalny Istebna.
We wtorek, 14 czerwca, odbyło się spotkanie ze znaną artystką z Warszawy, było to ważne wydarzenie dla zebranych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej gości. Małgorzata Niemirska okazała się osobą niezwykle serdeczną i przyjazną. Szybko zatracił się dystans między aktorką a zebraną publicznością. Wspomnieniom i anegdotom nie było końca. - Udział w serialu był dla nas wyróżnieniem. Nie bez znaczenia był fakt, że za statystowanie mieliśmy zapłacone - wspomina Anna Bury, była kierowniczka zespołu Istebna, którego członkowie stanowili trzon statystów w kręconych w Istebnej scenach serialu. - Byliśmy jak jedna rodzina, hucznie obchodziliśmy imieniny pana Pieczki - dodaje pani Jadwiga. Stanisława Majeranowska wstawała o godz. 4.00 rano do pracy w polu, o godz. 6.00 szła na plan zdjęciowy. Zarobione pieniądze przeznaczyła na odświętne ubranie dla syna na maturę. Wszyscy zgodnie podkreślali, że ten czas zapisał się na zawsze w ich pamięci. Do dziś chętnie wspominają chwile spędzone z filmowcami. - Byliśmy zwykłymi góralami, a traktowano nas jak równych - podkreśla Anna Bury.

PISALIŚMY: "Istebna: Rusza projekt "Powrócimy wierni - wesele góralskie po latach"

Serial wspominają całe pokolenia. - Wychowałem się na "pancernych", lepiłem ze śniegu Rudego - wspomina Czesław Gluza, starosta. - Kiedy film był emitowany w telewizji, miałem 15 lat. Żeby obejrzeć odcinek specjalnie szło się do Koniakowa. Nie było wtedy w chałupach telewizorów - wyznaje Jan Gazur, przewodniczący Rady Gminy Istebna.

Małgorzata Niemirska z wieloma osobami witała się jak z dawno nie widzianymi znajomymi. Przywiozła ze sobą zdjęcia i bez cienia kokieterii przyznała: - Pamiętam dokładnie wszystko. Pamiętam atmosferę, jaka wtedy panowała, piękno strojów, życzliwość, to co co mają ludzie gór. Tutaj się czuje serdeczność, świeżość. Wzięłam oddech po Warszawie. To skarb mieszkać w tych stronach, to ustawia hierarchię spraw, pokazuje wartości. Musicie to kultywować dalej, kto jak nie wy - przyznała serialowa Lidka. Odniosła się także do samego serialu. - Pomijając aspekt polityczny, było to kino artystyczne. Każda rola była obsadzona aktorem teatralnym. Każda postać miała swoją historię, wyróżniała się - zauważyła Małgorzata Niemirska i nawiązała do obecnie panujących trendów w kinematografii. - Teraz dominują osoby, które nie ukończyły szkół teatralnych. Współczuję młodym aktorom, którzy nie mają wzorców, punktów odniesienia.

PISALIŚMY: "Trójwieś: Szukają pamiątek z planu "Czterej pancerni i pies"

Głównym punktem programu artystycznego była inscenizacja wesela góralskiego. W ten sposób Zespół Regionalny Istebna nawiązał do kręconych w gminie scen serialu - wesela Janka i Marusi oraz Gustlika i Honoratki. Wspomnienia ożyły podczas projekcji fragmentu ostatniego odcinka serialu, pokazującego kadry kręcone na terenie gminy Istebna. Małgorzata Niemirska zaśpiewała fragment "Piosenki radiotelegrafistki".

Dodatkową atrakcją była wystawa archiwalnych zdjęć z pamiętnego września 1969 roku. W pełni zrealizowano założenia projektu "Powrócimy wierni - wesele góralskie po latach", w ramach którego odbyło się spotkanie.Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Serdeczne pozdrowienia dla calej Istebnej.

chapeaus bas dla całego Zespołu ISTEBNA za zorganizowanie Takiego spotkania

wspaniale...

Szczerze zazdroszcze, wszystkim bioracym udział w tym na pewno wzruszajcym spotkaniu;),

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama