, sobota 13 kwietnia 2024
Harmonia zaśpiewa dla króla!
Harmonię prowadzi od ponad 10 lat Izabella Zielecka-Panek. fot. ARC Dodaj do Facebook

Harmonia zaśpiewa dla króla!

ŁUK/Gazeta.pl
Cieszyński chór Harmonia zaśpiewa przed Ramą IX Wielkim, królem Tajlandii, który zaszczyci swa obecnością 2. Międzynarodowy Festiwal Chórów „Pattaya 2009”.
— Już uczymy się słów hymnu pochwalnego ku czci króla, który mają wykonać razem wszyscy uczestnicy konkursu — mówi Izabella Zielecka-Panek, dyrygent Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia.
Cieszyński chór, najprawdopodobniej jedyny zespół śpiewaków z Europy, zakwalifikował się do finału konkursu w mieście Pattaya, niecałe 200 km od stolicy Tajlandii Bangkoku. — Odwiedziliśmy już całą Europę, ale tak daleko jeszcze nie śpiewaliśmy — cieszy się Zielecka-Panek, która wraz z 35-osobowym zespołem wylatuje do Tajlandii już w poniedziałek. Zaproszenie do wystartowania w konkursie dostali po zeszłorocznym występie na Światowym Festiwalu Chórów w Sankt Petersburgu. Wrócili wtedy z Rosji ze złotym i srebrnym pucharem. Pierwsza selekcja do tajskiego konkursu odbyła się na podstawie nagranego występu.

PISALIŚMY: 100-letnia Harmonia

Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia kontynuuje tradycje powstałego ponad 100 lat temu Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia. Dlatego w ich repertuarze, oprócz kompozycji współczesnych, są też opracowania tradycyjnych utworów ludowych. Właśnie z takiej muzyki będzie składał się jeden z dwóch programów, który cieszyński chór przygotowuje na występ w mieście Pattaya. — To będzie ludowa muzyka słowiańska. Nie tylko polska, ale i m.in. czeska i rosyjska — mówi Zielecka-Panek. Drugi występ będzie podróżą przez historię polskiej muzyki - od renesansu po utwory cieszyńskiego kompozytora Józefa Świdra. Liczą, że podbiją azjatycką publiczność m.in. pieśnią „Wiatr” współczesnego węgierskiego autora, w której naśladują wianie wiatru.

Młodzi śpiewacy (chór tworzą studenci UŚ) wystąpią w Tajlandii w sobotę 26 lipca. W planach mają także kilka koncertów, m.in. w Bangkoku.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo! Powodzenia! Nasi podbijają Azję!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama