, sobota 2 marca 2024
Estetyczne bezpieczeństwo
Koronkowe ogrodzenie z Holandii. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Estetyczne bezpieczeństwo

PIM
Estetyczne bezpieczeństwo

Inny przykład nietypowego ogrodzenia firmy Sweet Dreams Security. fot. Wojciech Trzcionka


Estetyczne bezpieczeństwo

Z tego krzesła torebkę jest bardzo trudno ukraść. fot. Wojciech Trzcionka


Estetyczne bezpieczeństwo

Na wystawie zobaczymy ławki, latarnie, barierki, ogrodzenia, kosze na śmieci, antypoślizgowe płyty chodnikowe, stojaki na rowery. fot. Wojciech Trzcionka


Estetyczne bezpieczeństwo

Barierki, które stawia się przed szkołami, aby dzieci nie wybiegały na jezdnię wcale nie muszą być biało-czerwone. fot. Wojciech Trzcionka

Ogrodzenie przypominające koronkę śmiało mogłoby zrobić furorę w Koniakowie. Stojaki rowerowe, do którego możemy przypiąć oba koła jednocześnie pewnie bardzo spodobałyby się mieszkańcom Chybia. Może kiedyś...
„Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo" to najnowsza propozycja Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Projekt obejmujący konferencję i wystawę jest kontynuacją ubiegłorocznej imprezy pod tym samym tytułem. — W tym roku postanowiliśmy skupić się na konkretnym problemie, czyli na bezpieczeństwie — informuje Katarzyna Jeżowska, kuratorka wystawy.

95 proc. obiektów pokazywanych od piątku w oranżerii to pomysły projektantów europejskich. W Polsce ciągle trudno jeszcze jest przekonać władze miejskie do tego, by inwestowały w bezpiecznie i estetycznie zaprojektowaną infrastrukturę miejską. — Najpierw musimy uporządkować drogi i ulice. Zrobić porządną kanalizację. Dopiero później będziemy mogli pomyśleć nad tym, jak wykorzystać umiejętności i wyobraźnię projektantów. Jeśli koniunktura wzrostu gospodarczego w Polsce i w Cieszynie będzie utrzymywała się nadal na tym samym poziomie, to być może już za dziesięć lat będziemy mogli zainwestować w pokazywane na wystawie projekty — powiedział Gazeciecodziennej.pl zastępca burmistrza Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

A oglądać jest co. Na wystawie zobaczymy przykłady prostych, a jednocześnie zaskakujących, funkcjonalnych, estetycznych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań małej architektury miejskiej (barierkę, słup ostrzegawczy, stojaki rowerowe) meble, ogrodzenia a nawet elementy garderoby. Ciekawie prezentuje się bezpieczna torba wykonana z nowoczesnego, wytrzymałego materiału z elektronicznym alarmem, który uruchamia się automatycznie, kiedy ktoś próbuje wyrwać torbę właścicielowi. Najprostsze rozwiązania bywają zazwyczaj genialne. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy zdaje się być „Krzesło Stop Złodziejom”. Dwa nacięcia z przodu siedziska umożliwiają powieszenie torebki tak, że dostęp złodzieja do jej zawartości jest maksymalnie ograniczony. No chyba, żeby jakąś sprytną sztuczką zdołał rozchylić... nogi właścicielce. Podobne zastosowanie mają klipsy Grippa przymocowane do spodu blatu barowego.

Wystawa pokazuje też kilka rozwiązań zabezpieczeń rowerów. Od gumowego stojaka począwszy, po taki w kształcie litery M, do którego możemy przypiąć oba koła jednocześnie. Na wystawie zobaczymy również siatkę płotu upiększoną koronką z drutu – ten pomysł polecamy przede wszystkim mieszkańcom Koniakowa, albo ogrodzenie, które opisane jest następująco: „Uśmiechnięte buźki, harde ryjki i oklapnięte uszy należą do nowych strażników ulic i domów, które chronią ale z uśmiechem”.

— Poszukując obiektów do wystawy zauważyłam, że projektowanie zapobiegające przestępczości wcale nie musi przypominać o przestępczości. W estetykę wplecione jest zobowiązanie do bezpieczeństwa – wyjaśnia Katarzyna Jeżowska. I faktycznie, przedmioty zgromadzone na wystawie są atrakcyjne wizualnie a jednocześnie niezwykle bezpieczne i funkcjonalne.

— Województwo śląskie było pierwszym w Polsce, które doceniło rolę i wpływ dizajnu na jakość życia i funkcjonowanie człowieka w jego środowisku, jakim jest przestrzeń miejska. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości stara się swoimi działaniami propagować wzornictwo przemysłowe z najwyższej półki — powiedziała nam Ewa Gołębiowska, dyrektorka zamku.

Wystawa otwarta jest do 26 października codziennie w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny. Patronem medialnym wystawy jest Gazetacodzienna.pl.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"być może już za dziesięć lat będziemy mogli zainwestować w pokazywane na wystawie projekty" - czyli cała wystawa jest bezsensowna, stuka dla sztuki, nikt z niej nie będzie miał korzyści w realnym świecie

To nie sa drogie rzeczy, wiec mozna inwestowac juz Panie Burmistrzu. Wystarczy tylko chciec. Wystarczy tylko zrobic wycieczke z MZD na Zamek, zobaczyc, pobrac kontakty i kupowac.

Na takie pierdoły jest czas i pieniądze wiadomo że nikt z tego nie skożysta więc po co ludziom głowe zaprzątać pierdołami.

Burmistrz też bez zmróżenia oka nakłada kolosalne podatki, za śmieci, za kanalizacje zdzieraja, zdzierają bez końca. Nie ma szans by coś odłozyć na zimie! Nawet ci, od których nie należało brac podatek bo przegapili termin, burmistzr Ficek zdziera podatek!

a ja znam różne sprytne sztuczki aby rozchylić nogi właścicielce. I nawet jak będą przymocowane do spodu blatu barowego klipsami Grippa !

Fajen rzeczy, ale skoro nie ma chętnych do kupna, to trochę ta wystawa mija się z sensem

Panie Trzcionka, widać, że pan mężczyzna, bo gdyby był pan kobietą, to wiedziałby pan, że wycięcie w tym krześle służy do wieszania torebki (żeby nie trzeba jej trzymać na kolanach) a nie ustrzeżenia przed kradzieżą (?!).

A po co komu ten badziew?

A po co komu ten badziew?

Badziewie to nie jest. to są fajne rzeczy. Ale trzeba uruchomić ich produkcję przemysłową. Inaczej będą za drogie dla samorządów. Tu jest potrzebny ktoś z głową do interesów, to na pewno nie jest obecna szefowa zanku

A co tu jest fajnego; płot z głowa zająca na sztachecie a moze krzesło z wycieciami na torbę. Prosze sobie wyobrazić swoją mamę lub żonę jak sięga po chusteczkę do nosa w kawioarni lub na przyjęciu. To są badziewia i tego nikt nie kupi.

Już mamy koło Zamku ustawione dizajnowe ławki z siatki na których nie można siedzieć bo sa tak bardzo niewygodne, że ....... odpada. Więc dziękujemy za nowe propozycje.

Niech Pani Gołębiowska zainstaluje sobie taki płot na prywatnej posesji i wtedy uwierzę, że jest przekonana do tego co robi. Ja takiego płotu nie potrzebuję i uważam że jest kiczowaty.

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama