, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Demokratyczna architektura
Ekspozycję "Architektura kontekstu" w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można oglądać do 5 grudnia. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Demokratyczna architektura

MARCIN MOŃKA, DesignAlive.pl
\"Kiedy pierwszy raz tutaj przyjechałem, moja reakcja nie była entuzjastyczna: brzydkie i puste miasto. Po chwili pomyślałem: jak wiele jest tutaj do zrobienia! Trudno o ciekawsze wyzwanie dla architekta…\"- wyznał w jednym z wywiadów Tomasz Konior, który 15 lat temu w Katowicach założył Konior Studio.
Działalności tej śląskiej pracowni przyświeca myśl, że w świecie zdominowanym przez typowe rozwiązania można projektować architekturę o indywidualnym wyrazie, niepowtarzalnym klimacie, przyjazną człowiekowi. Filozofię tą zespół projektantów z Konior Studio wciela w życie od 15 lat, o czym można się przekonać dzięki jubileuszowej wystawie "Architektura kontekstu", prezentowanej w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Znalazły się na niej zdjęcia, panoramy, makiety, impresje filmowe, a także informacje o pracowni i zdobytych prze nią nagrodach i wygranych konkursach. Tomasz Konior jest m.in. laureatem prestiżowej nagrody "40 under 40", przyznawanej najbardziej kreatywnym, młodym architektom i designerom ze starego kontynentu.

Pojawiające się w tytule wystawy słowo "kontekst" to jedno kluczowych pojęć dla twórczości Tomasza Koniora. W towarzyszącym wystawie katalogu architekt przywołuje wypowiedź Renzo Piano: "Wznosząc budynek, nie patrzę czy jest ładny. Obserwuję zachowani i twarze ludzi, czy są zadowoleni, czy przebywają w tej przestrzeni". Po czym komentuje: "Traktuje te słowa jak własne. To demokratyczny wymiar architektury. Ważny kontekst dla tego, co i jak robimy". To opinia założyciela Konior Studia, które zaprojektowało m.in. Muzeum Browarów Tyskich oraz Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia (nominacja do nagrody Miesa van der Rohe). Tomasz Konior i jego zespół stworzyli także koncepcję przebudowy katowickiego centrum. Według ich projektu powstanie również nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Ekspozycję "Architektura kontekstu" w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można oglądać do 5 grudnia. Uroczysty finisaż z udziałem architekta odbędzie się 3 grudnia o godz. 18.00.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

And what's to comment ...

Jak to co? Stracone pieniądze podatnika.

72 proc. Polaków cieszy się z zakazu palenia.

kónina, końtekst, Konior, a w Cieszynie co ładne, to wybudowano 100 lat temu i więcej, i więcej szkoda pisać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama