, czwartek 7 grudnia 2023
Czeski Cieszyn: Teatr z nagrodami
Zdaniem jury najlepszym spektaklem festiwalu było przedstawienie „Kytice" w reżyserii Bedřicha Jansy. fot. Kateřina Czerná Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Teatr z nagrodami

ER
W Teatrze w Czeskim Cieszynie zakończył się w ten weekend 8. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska. Wygrał spektakl „Kytice\" w reżyserii Bedřicha Jansy.
Jury festiwalu w składzie Marie Boková, Zuzana Jindrová, Jan Hyvnar, Kazimierz Kaszper, Jiří P. Kříž, Emil Orzechowski oraz honorowy przewodniczący - burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček - po obejrzeniu dwunastu przedstawień, w tym dziewięciu konkursowych przydzieliło kilka nagród. Zdaniem jury najlepszym spektaklem festiwalu było przedstawienie „Kytice" w reżyserii Bedřicha Jansy z Janáčkovy konzervatoře z Ostrawy. Kolejną nagrodę jury przyznało spektaklowi „Eugeniusz Oniegin" ostrawskiego Teatru im. Petra Bezruča w reżyserii Jana Mikuláška za niekonwencjonalną interpretację klasycznej historii miłosnej.

Nagrodę zdobyła też Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego za „nieustanne szerzenie kultury teatralnej przekraczającej granice regionu, nie tylko w trzech festiwalowych inscenizacjach, lecz również z uwagi na cały repertuar teatru". W kategorii najlepsza kreacja aktorska jury nagrodziło dojrzałe aktorstwo Karola Suszki, oddające rozwój postaci Giuseppe Verdiego w spektaklu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego „Viva Verdi" w reżyserii Michaela Taranta.

Kolejną nagrodę jury przyznało zespołowi aktorskiemu Sceny Kameralnej Arena z Ostrawy za spektakl „Pension pro svobodné pány". Studenckie jury, które obradowało po raz pierwszy na 8. festiwalu, swą nagrodę przyznało Tomašowi Dastlíkowi za tytułową rolę w spektaklu „Eugeniusz Oniegin".
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama