, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn: zamek wreszcie wypięknieje
Zamek powoli znika za rusztowaniami. Jesienią będzie miał nową elewację. fot. WO Dodaj do Facebook

Cieszyn: zamek wreszcie wypięknieje

WO
Rozpoczął się długo oczekiwany remont elewacji XIX-wiecznego Pałacu Habsburgów na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Efekt będzie widoczny jesienią.
Cieszyński pałacyk podzielony jest na dwie części. W jednej, pięknie odremontowanej ponad dwa lata temu, mieści się Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości stworzony przez miasto za pieniądze Unii Europejskiej. Drugie skrzydło, przez które turyści przechodzą zwiedzać Wzgórze Zamkowe to rozsypujący się budynek Państwowej Szkoły Muzycznej podległej Ministerstwu Kultury. Skrzydło od lat jest w remoncie, a końca prac nie widać. Efekt jest taki, że miejska część zamku wygląda pięknie, a szkolna straszy brudną i odrapaną elewacją. Sytuacja taka denerwuje władze miasta, które chciałyby, żeby zamek przyciągał, a nie odpychał turystów. — Proponowaliśmy Ministerstwu Kultury wsparcie przy remoncie elewacji, ale to odmówiło — mówi nam burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

Resort kultury co roku daje pieniądze na remont swojej szkoły w Cieszynie, ale nigdy nie są to wielkie sumy. Dyrektor placówki Krzysztof Durlow raz przeznacza je więc na zrobienie dachu, innym razem wymianę okien. Teraz w końcu czas przyszedł na elewację. — Mam nadzieję, że pieniędzy wystarczy nam na zrobienie całego przodu zamku — przekonuje Durlow.

W poniedziałek ekipa budowlańców rozpoczęła stawianie rusztowań. Prace remontowe ruszą na dniach. Jesienią zamek ma się już pięknie prezentować. — To dobra wiadomość dla nas i turystów odwiedzających Wzgórze Zamkowe — cieszy się burmistrz Ficek i deklaruje pomoc, gdyby szkole jednak zabrakło pieniędzy na dokończenie elewacji.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Chwala ci Panie Ministrze... Oby farby starczylo...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama