, poniedziałek 4 marca 2024
Cieszyn stracił kolejny festiwal
Cieszyn to piękne miasto, ale Katowice mają większe możliwości — przekonuje Adam Pomian, organizator imprezy. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Cieszyn stracił kolejny festiwal

WOJCIECH TRZCIONKA
Cieszyn stracił kolejny festiwal

Krytycy są zgodni, że Nowa Muzyka wyrasta na najciekawszy alternatywny festiwal w Polsce. fot. Wojciech Trzcionka

Po dwóch edycjach w Cieszynie Festiwal Nowa Muzyka opuszcza Cieszyn. W przyszłym roku wróci do Katowic - dowiedziała się Gazetacodzienna.pl. — To, niestety, prawda — potwierdza nasze informacje Adam Pomian, organizator imprezy.
„Nowa Muzyka w Cieszynie to nowe miejsce na naszej letniej mapie festiwalowej - przed rokiem impreza odbyła się tutaj po raz pierwszy, dwa lata temu debiutowała w Katowicach. Jeżeli uda jej się utrzymać tak wyrafinowany profil, może stać się najciekawszą imprezą poświęconą elektronicznej alternatywie" — tak pisał po tegorocznej edycji imprezy Jacek Hawryluk, krytyk „Gazety Wyborczej" i Polskiego Radia.

Być może impreza, na którą przyjechało w tym roku ok. 3 tys. ludzi z całej Polski (rok wcześniej 5 tys.), stanie się najciekawszą imprezą „poświęconą elektronicznej alternatywie", ale już nie w Cieszynie. Festiwal wraca do Katowic i będzie się odbywał najprawdopodobniej na lotnisku w Muchowcu. — Miasto Katowice chce nam bardzo pomóc. Mamy już wstępne porozumienie — mówi nam Adam Pomian, organizator imprezy.

Dlaczego festiwal wyprowadza się z Cieszyna? Czy też, tak jak w przypadku festiwalu „Era Nowe Horyzonty", który po trzech edycjach w Cieszynie wyprowadził się do Wrocławia, poszło o zbyt małe pieniądze, jakie organizatorzy dostawali od Cieszyna (w tym roku „miasto symbolicznie dołożyło się do imprezy 20 tys. zł", jak mówił wiceburmistrz Jan Matuszek)?

— Jesteśmy wdzięczni za to co było. Nie możemy narzekać na miasto. Cieszyn dawał tyle, na ile było go stać. Katowice mogą więcej. Bardziej patrzyliśmy na lokalizację i dobry dojazd, na który uczestnicy festiwalu w Cieszynie narzekali. Do Katowic można łatwiej dotrzeć — tłumaczy Pomian.

— Pierwsze słyszę, że festiwal chce się wyprowadzić. Nic o tym nie wiem — mówi nam burmistrz Bogdan Ficek. — Wygląda mi to na powtórkę sytuacji z Romanem Gutkiem (organizatorem „Ery Nowe Horyzonty", który z dnia na dzień, mimo umowy o współpracy z Cieszynem, nagle przeniósł się do Wrocławia - przyp. red.). Jeżeli to prawda, to mogę tylko powiedzieć, że jest mi przykro. Organizatorzy idą tam, gdzie są większe pieniądze.

— Cieszyn to piękne miasto, ale Katowice mają większe możliwości — kwituje Pomian.

PISALIŚMY O FESTIWALU:
Wyrafinowana Nowa Muzyka
Fotoreportaż z festiwalu
Trzy noce z nową muzyką
Nowa muzyka bywa głośna
Battles zapowiada szaleństwo
Prince i Beck w jednej osobie
Znowu przyjedzie nowa muzyka
Komentarze: (44)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niebawem z Cieszyna wyprowadzą się Cieszyniacy i będzie Pan mogł rządzic sam bez problemów

hehehe, już sie nie mogę doczekac na komentarze

Kolejną imprezę puścili, świetnie panowie rządzący, jesteście kapitalni, kochamy was, będziemy na was głosować. Macie to jak w banku.

Buuuuuuuuuuuuuuu!

Prawda, dotarcie do Cieszyna w rozsądnym czasie graniczy z cudem, został w sumie PKS ale i tak lepsze od niego są busy... A jak się organizuje imprezy to powinno uruchomić się dodatkowe połączenia - ale o tym to nikt nie myśli... Cieszyn zostanie miastem dla emerytów, spokój, cisza, itp. Tylko kto na tych emerytów będzie pracował? (albo na władze miejskie)

Cieszynowi gratulujemy Ficka! ps. Przykro to będzie panu burmistrzowi w listopadzie 2010 roku. Oj, będzie bardzo,bardzo przykro przykro.

No jak mówiłem wielkokrotnie; z burmistrzem i jego poplecznikami nikt nie chce współpracować. Gutek, co mówił o współpracy, Roche, teraz Pomian... No kurtuazja, ale wszyscy odchodzą. PO też odeszło. I to najbardziej boli.

Mam dopiero 67 lat i chcę w spokoju jeszcze trochę pożyć. A przez te gupie łu-bu-du-bu przez 3 dni nie mogłem zasnąć ani nawet sie drzemnąć.
Nareszcie spokój będzie.Niech młodzi te hałasy puszczają na lotnisku. Brawo!

Cieszyn zmienia swoje oblicze?

Brawo dla Pana Burmistrza !!!! Dobrze że są w Cieszynie ludzie , którzy organizują coś bez pomocy ratusza.A tak na marginesie podobno Burmistrz i Proboszcz mają degustowac piwko na festynie Pod Wałką.Smacznego!!!!

Fatalnie, grajdołkizacja postępuje

Ja wiedziałem, że tak będzie

I tu się przyda sztandar rady miejskiej dla obtarcia łeż.Brawo dla władcow Cieszyna,ale mamy za to nowy festiwal pijactwa Oktaberfest Melchiorówka i Satława to pobogosławi,Boże widzisz a nic z tym nie robisz.Jak tak dalej pujdzie tosie i Biedronki zKauflandem wyniosą...

A jak pan byłmłody to co pan robił? siedział w kościele czy słuchał muzyki i oglądał babci stringi na łące.Jak sie chce mieć spokój to trzeba se kupić domek za miastem.

Если я слишком громок для вас, значит, вы слишком стары для меня.

Wygląda na to, że Cieszyn jest dobrym inkubatorem festiwali. Boisko pod Wałką było średnio atrakcyjną miejscówką. Jak się tak zastanowić, to lepiej że festiwal poszedł w Polskę i się będzie rozwijał, niż gdyby miał tu zmarnieć.

Najgorsze jest to, ze nieroby z ratusza i z działu promocji miasta czy jak sie to tam nazywa dzięki swoim ograniczonym horyzontom nie są w stanie nawet przypuszczać jaką perełką w skali naszego kraju był ten festiwal. Absolutna ŚWIATOWA czołówka. Ten festiwal mógł i na 100% jeszcze będzie przyciągał ludzi z całego kraju i nie tylko. Ech, .szkoda słów. IGNORANCE IS BLISS "włodarze"

I bardzo dobrze, że się wynieśli. Żądam spokoju i jeszcze raz spokoju.

zarty to sa to co wyprawiaja nasi wlodarze! sandal!

.. FNM pod wałką na obrzeżach miasta Wam przeszkadza, ale banda nawalonych wiesniaków i rycząca tandeta przez trzy dni w samym i całym centrum miasta w oparach smażonej kiełbachy jest OK ? Trzy dni to naprawde niewiele, jeżeli tak to ŚTB cieszy mieszkańców cieszyna i okolic to ja zaciskam zęby i po prostu przez trzy dni omijam rynek szerokim łukiem. Wałke omijać jest jeszcze łatwiej.

Burmistrze - wszystkie - pod pręgierz na Rynek i fora ze dwora!...

państwa N z MOSiRu.... jednak Cieszyn stać na wiele, tyle, że swoi tylko mogą to konsumować

TWA, które nigdy nie rozliczało się z otrzymywanych od miasta dotacji

...różowym jeleniem i sprytem pani G....

w której moli więcej niż cieszyniaków

A może mieć 2-3 dobre imprezy niż co tydzień byle jakie/harfy,fujareczki,strzewa itp/ i w efekcie brak pieniedzy. Lepiej jeden a porządny ,spytejcie sie bab !!

W Cieszynie jest klimat, by cos się zainicjowało. Potem przychodzi hurgan niemoty prosto z ratusza i jest po wszystkim. Przecież to jest już tak oczywiste, że jaskrawość tej oczywistości zaślepia . WdC... Ten skrót ma to "coś" w sobie.

"Cieszyn to piękne miasto, ale Katowice mają większe możliwości — przekonuje Adam Pomian, organizator imprezy. fot. Dorota Kochman". To też może znaczyć; Cieszyn to piękne miasto, ale Katowice nie mają pana Ficka.

no i masz swojego newsa.. na którego nie mogłaś się doczekać. czy aby napewno chciałaś go przeczytać?
Nie wolno wszystkiego zwalać na Burmistrza..troche w tym winy samego organizatora, który nie wytrzymał konkurencji innych festiwali pod względem line-upu np. Creamfields, Open Air, Coke Music, itd..
Żal mi tylko że jakieś pół roku temu pisałem że "jeszcze Nowa Muzyka się wyniesie i zostanie nam już wtedy tylko przegląd seriali czyli WK i święto brackiego i kiełbasy"... no i wykrakałem.

Szkoda że nie ma klimatu z Ratusza. Brakuje chyba szacunku do ludzi Pracy i zrozumienia. nie można tłumaczyć wszystkiego pieniędzmi bo w Kazimierzu Dolnym na pewno nie było by festiwalu...Według danych z 30 czerwca 2006, miasto miało 3584 mieszkańców TO WIEŚ,,, a Cieszyn 38000 mieszkańców i Co tam się DA a u nas się NIE DA.

Nie widze tutaj winy organizatora jeżeli chodzi o lineup. Programowo FNM był bardzo przejrzyscie konsekwenty i pozytywnie wyróżniał sie na tle innych muzycznych imprez. Zauważ ze na FNM niemal nie było przypadkowej publiczności tak jak na OA nie mówiac już o Coke. Wydaje mi się że to własnie było siłą festiwalu wyróżniającą go na coraz wiekszej mapie letnich imprez muzycznych.

Organizatorzy przede wszystkim co wiadomo na tegorocznej edycji nie zarobili. Dużo rzeczy mozna robić dal idei, ale jeśli biznes jakim miał być pewnie ten festiwal przez trzy edycje nie przyniósł dobrych dochodów to organizatorzy szukają miejscówki, żeby coś się zmieniło. Może katowice dają im solidną kasę i wtedy zarobią. NA 100 % winą organizatoró była słaba promocja festiwalu w dużych miastach i na innych imprezach. Promocja w necie to nie wszystko, trzeba było atakować ludzi na wszystkich frontach.

Jeżeli chodzi o lineup to zabrakło takiego magnesu jakim był rok temu Amon Tobin czy Bonobo.
Zgodzę się że lineup był przejrzysty i konsekwentny ale zabrakło właśnie takiego bangera, który ściągnąłby ludzi tak jak Wutang Clan na Wrocław 2012 choćby..

Z Erą nie chodziło tylko pieniądze. Na festiwalu we Wrocku, mówiło się, że np. Bibi Andersson nie przyjechałaby do Cieszyna. Fakt faktem we Wrocławiu festiwal stracił klimat, zatracił się.

Przyjeżdzałem na obie edycje tego festiwalu 400 km i bardzo żałuję, że festiwal nie odbędzie się już w Cieszynie.. To miasto ma cudowny klimat, stworzony na tego typu alternatywną imprezę. No i zimne piwo Brackie - bezkonkurencyjne nawet po stronie czeskiej. Teraz wiem, że do Cieszyna trudno mi będzie się wybrać :(

Konečně bude KLID!!!

Nareszcie bedzie spokój!!!Cieszyn stracił swoja świetność przed 90-cioma laty, po tym co przestał istnieć nasz Ślask Těšínský.Uod tej pory to za...

A co powiesz na Battles ? Bonobo i Amon Tobin to raczej juz przebrzmiałe gwiazdy, najbardziej tłuste lata mają za sobą. A ostatnia płyta Battles to był album roku według wiekszości niezależnych portali/magazynów. Myślę że dla miłosników muzyki niezaleznej pojawienie sie Battles w Cieszynie to kosmos jak stonesi w bażanowicach :)

Największym problemem Cieszyna jest to, że część jego mieszkańców chce żyć w grajdołku, najlepiej żeby zakazać otwierania knajp po 22, zabronić młodzieży dyskotek, zakazać koncertów, obcych inwestorów szczuć psami, działających w mieście biznesmenów gnębić podatkami, uważać, ze prywatne to złodziejskie itd. I tacy głosują na Ficka i jego prawicową ekipę

a niech pan panie Ficek pomyśli jak bardzo jest przykro mieszkańcom Cieszyna-pan już chyba wie za co ?..............

w szołbiznesie jak w kazdym innym biznesie prawo popytu i podazy rowniez działa... Nie ZAŁAMUJMY SIĘ trzeba najpierw doinwestowac ŚTB i w Parku Regera zorganizowac konkurs STRONG MANów z tańczącym pudzianem w roli głównej... A POTEM leciec dalej - rozwijajmy.... WAKACYJNE KADRY O WAKACYJNE TAKTY - proponuje hasło promocyjno edukacyjne: wieś patrzy i wieś tańczy to i może zaśpiewa! ! !

Jak to chodzi o ten czerwcowy łomot pod Wałką to super informacja.

Ten Festiwal bez Cieszyna jest jak Reksio bez budy.... Fenomenalne brzemia w pieknych okolicznosciach przyrody..... czego moznaby chciec wiecej !!! Camping, miasto, ludzie ..... WRRRRRRRRRRRRRRRRR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama