, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn: Pięć bibliotek, jeden internetowy katalog
Teraz jednym wejściem na stronę możemy przeglądać katalogi 5 placówek, m.in. Książnicy Cieszyńskiej. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Cieszyn: Pięć bibliotek, jeden internetowy katalog

MMT
Na stronach internetowych Książnicy Cieszyńskiej uruchomiono nową multiwyszukiwarkę, która obejmuje zbiory pięciu cieszyńskich bibliotek.
Już wcześniej za pośrednictwem internetu można było korzystać z katalogów elektronicznych Książnicy Cieszyńskiej, Biblioteki im. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Biblioteki Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Obecnie nie dość, że połączono wszystkie trzy katalogi, to dodano do nich jeszcze wykaz zbiorów bibliotek Archiwum Państwowego w Cieszynie i Biblioteki OO. Bonifratrów.

- Jest to wielkie ułatwienie dla wszystkich osób korzystających z historycznych zbiorów bibliotek w Cieszynie. Do tej pory część z tych katalogów w ogóle nie była udostępniona w internecie. Pozostałe można było przeglądać, ale za pośrednictwem strony internetowej konkretnej biblioteki. Teraz jednym wejściem na stronę możemy przeglądać katalogi 5 placówek, można szukać informacji we wszystkich skatalogowanych placówkach bądź zaznaczyć tą, która konkretnie nas interesuje - wyjaśnia Małgorzata Szelong z Książnicy Cieszyńskiej.

PISALIŚMY: Noc Muzeów: Pogoda nie dopisała, ale noc była magiczna (zdjęcia)

Zalet jest więcej. - Pozwala to w łatwiejszy sposób zapoznać się ze zbiorami zabytkowymi, które znajdują się w bibliotekach. Osoba, która potrzebuje danego dzieła, nie musi jechać do Cieszyna i na miejscu go przeglądać. Jest to na pewno wygodniejszy i łatwiejszy sposób. Prace dalej trwają, do tej pory mamy skatalogowanych 4000 dzieł w bazie, samych starodruków pozostało jeszcze około 1000. Na miejscu jest sporo osób, które interesują się Śląskiem Cieszyńskim - naukowcy, studenci, nawet osoby z zagranicy. Jest to dla nich ułatwienie pod każdym względem. Katalogowanie było punktem trzyletniego projektu Ochrona i Konserwacja Cieszyńskiego Dziedzictwa Piśmienniczego, opracowaliśmy także największe archiwum parafialne luterańskie na terenie całej Polski i sukcesywnie będziemy ten katalog internetowy poszerzać - wyjaśnia Marcin Gabryś z Biblioteki im. Tschammera.

Katalog nie obejmuje jeszcze całości zasobów i w przyszłości będzie uzupełniany. Na chwilę obecną zawiera 65 tysięcy książek, 3 tysiące tytułów czasopism, 30 tysięcy starodruków, 2 tysiące rękopisów, 500 map, 1300 jednostek ikonografii i 300 jednostek życia społecznego.

Katalog można przeglądać na stronie Multiwyszukiwarki Baz Bibliotecznych
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w dostępie do szerokopasmowego internetu - brawo Cieszyn, brawo ratusz, brawo burmistrze wszystkie, oby was rudy byk wychuchał!...

i pięćdziesiąt etatów... Brawo cieszyniacy, w hojności bijecie na głowę samego Rockefellera.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama