, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Cieszyn: Konserwują "Dziejopis Żywiecki", barokowy unikat
"Dziejopis Żywiecki" jest unikatowym w skali kraju dokumentem barokowym. fot. www.zywiec.pl 



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Konserwują "Dziejopis Żywiecki", barokowy unikat

TOMASZ TERTEKA/GAZETA.PL
W specjalistycznej pracowni w Cieszynie konserwowany jest rękopis kroniki Andrzeja Komonieckiego.
Autor tej monumentalnej pozycji urodził się w 1658 roku w Żywcu. W wieku 29 lat został burmistrzem miasta. Dwa lata później został wójtem i sprawował ten urząd przez 40 lat. Dbał o okoliczne świątynie ufundował kaplicę i ołtarze do żywieckiego kościoła. Jednak za najcenniejszy spadek po Andrzeju Komonieckim uważa się " Dziejopis Żywiecki". Ówczesny wójt niezwykle bogato opisał w swoim dziele historię Żywca i okolic w latach 1400-1728.

"Dziejopis Żywiecki" jest unikatowym w skali kraju dokumentem barokowym, napisanym w języku polskim i należy do najcenniejszych zabytków znajdujących się w naszych zbiorach, mimo to, nigdy wcześniej nie był poddany gruntownej konserwacji. W związku z tym prowadzona jest kompleksowa konserwacja dwóch ksiąg rękopiśmiennych autorstwa Andrzeja Komonieckiego, które zaraz po jej zakończeniu zostaną umieszczone na ekspozycji stałej: "Historia i tradycja miasta Żywca w Muzeum Miejskim w Żywcu".

Konserwacja tego cennego zabytku potrwa do grudnia bieżącego roku. Środki na renowację pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod koniec roku ma być zorganizowana specjalna konferencja naukowa na temat dziejów "Dziejopisu Komonieckiego".

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

po co niemca w to mieszać, lepiej gdzieś w środku do tekstu dopisać dwa zdania o bożkach i właściel Ustronianiki to kupi.

i twoje nazwisko codziennie w internecie?...

co tam jest mądrego dla potomnych...?
Czy nasi polityce mogą sie z tego czegoś naumieć?

Aż chciałoby się być w posiadaniu takiej księgi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama