, czwartek 20 czerwca 2024
Chcą, żeby za trzy lata cała Polska usłyszała o Cieszynie
Do jubileuszu zostały jeszcze trzy lata, ale zegar na wieży Ratusza tyka... fot. WO Dodaj do Facebook

Chcą, żeby za trzy lata cała Polska usłyszała o Cieszynie

WO
Cieszyn chce się dobrze przygotować do jubileuszu 1200-lecia legendarnego założenia miasta w 2010 roku, dlatego Ratusz już teraz zaprasza wszystkich chętnych do współpracy przy organizacji obchodów.
Jak głosi legenda, w 810 roku trzej królewscy bracia - Bolko, Leszko i Cieszko po długiej rozłące zeszli się przy źródle nad Olzą i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało. W 2010 roku minie dokładnie 1200 lat od tamtego pamiętnego spotkania królewskich braci i założenia grodu. Miasto chce wykorzystać tę datę organizując wielki jubileusz, którego obchody rozpoczną się już 31 grudnia 2009 roku i zakończą w Sylwestra roku następnego.

— Przygotowania do jubileuszu rozpoczęliśmy kilka lat temu zlecając historykom opracowanie monografii miasta. Prace trwają. Historycy jeżdżą po archiwach w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji oraz Węgrzech zbierając materiały do publikacji. My zaś zabieramy się za opracowywanie programu obchodów — mówi burmistrz Bogdan Ficek.

Ratusz chce, żeby jubileusz 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna stał się wielkim wielkim wydarzeniem, o którym usłyszy cała Polska, dlatego już teraz urząd zaprasza wszystkich chętnych do współpracy przy organizacji obchodów. 3 października o godz. 14.00 w Ratuszu odbędzie się pierwsze spotkanie władz Cieszyna i Czeskiego Cieszyna z osobami i organizacjami, które będą współtworzyły obchody. — Zapraszamy również mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy mają ciekawe pomysły na jubileusz i chcą się nimi z nami podzielić — zachęca burmistrz.

***

Cieszyn na prawdę powstał nieco później, niż głosi legenda. Historia miasta rozpoczęła się jakieś tysiąc lat temu. Wiemy o tym dzięki bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 roku skierowanej do biskupa wrocławskiego Waltera, w której po raz pierwszy na piśmie wymieniono nazwę Tescin - zamku usytuowanego na umocnionym urwisku nad rzeką Olzą, który był centrum kasztelanii. Prawa miejskie Cieszyn otrzymał w 1290 roku. Wtedy był już siedzibą księcia Mieszka I, założyciela nie tylko cieszyńskiej linii Piastów, ale także pierwszego księcia, który zamieszkał na zamku. Dzięki swojemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych kasztelania przeżywała prawdziwy rozkwit. Rządy Piastów w Cieszynie trwały aż do 1653 roku, kiedy zmarła księżna Elżbieta Lukrecja. Ziemie, jako lenno przeszły pod władanie korony czeskiej i przypadły Habsburgom, którzy rządzili nimi aż do 1918 roku.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A czemu historycy tak grzebią w IPN-ie? Czyżby historia Cieszyna dotyczyła lat 1944-1989? Z tego rachunku nijak nie wychodzi 1200.

Tak naprawdę nikt nie wie, kiedy powstał Cieszyn. Góra Zamkowa była zamieszkiwana już przed naszą erą, a wspomniana bulla Hadriana IV z 1155 r. wymienia już zamek, który powstać musiał już wcześniej. Zresztą rotunda powstała w XI wieku. Ale zamek to jeszcze nie miasto. Co do praw miejskich - prawa prawami, ale za datę założenia miasta uznaje się raczej datę lokacji, czyli w tym przypadku ok. 1220. W 1290 r. to Cieszyn został stolicą księstwa, a wcześniej był stolicą kasztelanii, więc przed 1290 r. na pewno wsią nie był. Skoro jednak nikt nie wie, od którego roku Cieszyn należy uznawać za miasto, to niech będzie ten legendarny 810 r.

Hm... w ramach dobrej rady - nie brać przykładu z krakowskich obchodów 2007, bo to wielka katastrofa!

A gdzie Ci mścicielu pisze ze grzebią w IPN??? archiwa historyczne to nie tylko IPN...to wszystkie pisane źródła historyczne, czyli ślady miasta Cieszyna w pismach archiwalnych, starych. Ot...tak tylko prostuję...

nie ważne ile lat Cieszyn istnieje...ważne aby imprezy się udały!

no właśnie imprezy jakoś w naszym mieście to niewypał...

jaki śmieć

żartuje

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama