, sobota 2 marca 2024
Cenne odkrycie w muzeum
— To coś w rodzaju dawnej kasy pancernej — wyjaśnia Irena Adamczyk, kierowniczka działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego. fot. Tomasz Fritz/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Cenne odkrycie w muzeum

MAC/Gazeta.pl
Podczas renowacji niepozornej drewnianej skrzynki z Muzeum Śląska Cieszyńskiego okazało się, że ma ona ponad 400 lat! Miejscowi zegarmistrzowie trzymali w niej przed laty najcenniejsze dokumenty.
Lada cechowa to na pierwszy rzut oka niepozorna, choć ładnie zdobiona drewniana skrzynka. — To coś w rodzaju dawnej kasy pancernej. Należała do cechu, czyli organizacji skupiającej cieszyńskich zegarmistrzów. Przechowywali w niej najcenniejsze przedmioty: dokumenty, pieczęcie, pieniądze, a nawet kielichy cechowe — wyjaśnia Irena Adamczyk, kierowniczka działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Muzealnicy byli przekonani, że lada pochodzi z połowy XVII wieku. Świadczyły o tym napisy zachowane na drewnianym wieku. Były to nazwiska mistrzów cechowych z datą 1792, inicjały oraz data 1695. Gdy do pracy zabrali się konserwatorzy, okazało się, że pod widocznymi napisami znajdują się jeszcze starsze. — Postanowiliśmy zaryzykować i podjęliśmy decyzję o usunięciu przemalowań. Konserwatorzy odsłonili najstarsze warstwy wraz ze złotymi napisami i datą 1590. Oznacza to, że lada została wykonana ponad 400 lat temu — cieszy się Adamczyk.

Napis na wieku został wykonany w języku czeskim. Po przetłumaczeniu brzmi: „Ta kasa za tych oto mistrzów cechowych zrobiona została”. Poniżej znajdują się nazwiska mistrzów Jonasa Wanka i Melchara Stawinogi. — Odkryte napisy wymagają jeszcze przeprowadzenia badań archiwalnych. Może uda nam się rozszyfrować również inicjały znajdujące się na ladzie. Ale wiemy już na pewno, że to najstarszy znany zabytek dotyczący cieszyńskiego cechu — dodaje Adamczyk.

Po konserwacji można będzie podziwiać także odrestaurowane zdobienia na ściankach lady: namalowane postaci Matki Boskiej Bolesnej, Chrystusa - Męża Boleści, św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz św. Jana Nepomucena.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

łoooooooooooooooł, ale starocie..............

Jeszcze nigdy nie bylem w Cieszyńskim muzeum i choć mam ochotę się tam wybrać, to nie zrobię tego do puki nie zmieni się system zwiedzania! Kazdy powinien mieć możliwość indywidualnego przejścia a można tylko z przewodnikiem. Nie każdy chce oglądać wszystko po kolei, słuchać historii każdego talerza i łazić w takim tępię jak zostaje narzucone.

CieszymiR ma rację. Wygląda to jak spęd bydła.

Nie zgadzam się z Państwa opiniami, sprawę przekazuję komu innemu władnemu w tych kwestiach, gdyż leży to poza obszarem mojej kompetencji.
FB burmistrz miasta

Ничто так не напоминает мне бордель, как музей.

Do muzeum nie musisz chodzić ale wydaje się, że do szkoły tez nie chodziłeś ( tyle osób w klasie i ten nauczyciel ). Skutki są widoczne - po polsku pisze się "dopóki" czyli razem i przez "ó". Pozdrowienia.

Wygląda jak spęd bydła, jak przyjdzie bydło. Zwiedzałam parę razy z przewodnikiem i było całkiem miło. Ciekawe, czy wiecie ile ludzi do pilnowania sal trzeba by zatrudnić, żeby w/w "bydło" wpuścić bez przewodników?

skamet wystarczyło by zainstalować kamery. do CieszymiRa nie na temat (ndst). Pozdrawiam.

do puki (za to do "edukacyjnej paki",... aż przyswoi sobie, chociażby pobieżnie - reguły pisowni, lecz w niespiesznym, dostosowanym do jego zdolności tempie /nie: tępie, koleżko, że nie posłużę się kolejnym skojarzeniem na twój, związany z "bykami" językowymi, temat...

Byłam w naszym muzeum zaraz po remoncie i ze smutkiem stwierdzam , że nie ma tam mebli , które kiedyś tam były cennymi eksponatami. Podobno co niektórzy wypożyczyli meble z muzeum, tylko,że jakoś nie skoro im je oddać!

do f - podobno wiele eksponatów nie ma tam gdzie powinny były być....

CieszymiR powinien koniecznie stosować słowniczek ortograficzny jak coś chce napisać.Kto Cię chłopie uczył języka polskiego?Naprawde wstyd........przynosisz sobie i innym.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama