, czwartek 18 kwietnia 2024
Atrakcja turystyczna z czasu zaborów
Dyrektor Muzeum w Sosnowcu Zbigniew Studencki opowiada o ciekawostkach turystycznych Trójkąta Trzech Cesarzy. Obok Helena Legowicz, kierowniczka Oddziału Literatury Polskiej w Bibliotece Regionalnej w Karwinie. fot. GL Dodaj do Facebook

Atrakcja turystyczna z czasu zaborów

GL
Trójkąt Trzech Cesarzy – atrakcję historyczną końca XIX i początku XX wieku – przybliża Biblioteka Regionalna w Karwinie. Przy rynku w Frysztacie czynna jest wystawa „Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce”.
Trójkąt był miejscem styku trzech państw zaborczych - Niemiec, Austrii i Rosji. Ich granice zbiegały się w Mysłowicach i Sosnowcu. W latach 1880-1914 Mysłowice i ich okolice odwiedziły miliony wycieczkowiczów z całych Niemiec. Co tydzień przybywało tam 3-6 tys. osób. Czekały na nich liczne atrakcje - przejście do zaboru austriackiego i rosyjskiego, spacer promenadą, rejsy łodziami po Przemszy czy widok z Wieży Bismarcka. — Co ciekawe, z Mysłowic kursowały małe statki parowe aż do Krakowa — mówi dyrektor Muzeum w Sosnowcu, Zbigniew Studencki.

Ogromne znaczenie dla mieszkańców wszystkich trzech zaborów miał mały ruch graniczny. Kwitł również przemyt. Tylko w 1906 roku zatrzymano na granicy niemiecko-rosyjskiej 11 tys. osób. Blisko 5 tys. z nich „zawodowo” trudniło się tym procederem. Trójkąt znany był w całej Europie aż do końca I wojny światowej, kiedy to – ze względu na zmiany granic i rozpad mocarstw – przestał istnieć.

Widokówki, których kopie prezentowane są na wystawie, w większości zostały wykonane w niemieckich zakładach drukarskich w Mysłowicach i Wrocławiu. Wystawa potrwa do końca października.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I co tu komentować.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama